Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit WMEdi - eroare import din format Edinet

    Buna ziua,

    Am o problema in modulul de WMEdi.
    Nu stiu daca aici trebuia sa postez sau in alta parte (eventual puteti multa dvs thread-ul daca e cazul).

    La importul unor xml-uri cu comenzi in format Edinet, aleg Carnetul de comenzi, imi vede continutul lor cand apas "Continut fisiere importate", dar dupa ce dau "Start import" imi zice urmatoarea eroare:
    "Articolul (DENUMIRE ARTICOL), nu se identifica in catalogul de articole al clientilor."
    Ce ar trebui sa fac?
    Deoarece am verificat si articolul/articolele respective au completat Codul EAN.
    Mai trebuie undeva configurat/completat ceva?

    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    Probabil ca mai trebuie completat si altundeva; intrati >>aici<< si cititi documentatia corespunzatoare a ce aveti dvs.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.
    Trebuia sa mai completam date in Nomenclator articole -> Alte caracteristici -> Informatii de la client. (apropo, in documentatie n-am gasit sa fie specificat asta pe undeva... )
    Am reusit sa importam deja fisiere.

    Dar avem o alta problema acum. In fisierele xml avem prezent numar comanda, dar nu ni-l ia. Banui ca se intampla asta deoarece trebuie sa selectam ”Carnet Comenzi”.
    In documentatia la care ati facut referire dvs, scrie:
    Deoarece structura de import a comenzilor clienti presupune preluarea numarului comenzii
    furnizat de client, acest lucru se va opera atribuind constantei generale de functionare “Comenzi clienti:
    pe carnete de documente” valoarea NU, numarul comenzii client fiind inregistrat automat in celula
    "Serie" a comenzii client.
    Nu inteleg cum trebuie configurat Carnetul de documente cu aceasta valoare ”NU”.
    Ne puteti da un exemplu de o astfel de configurare (o sectiune de captura de ecran... ) ?
    Multumim.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    E o constanta aceea la care se face referirea. Dati "Constante la gramada" si cautati in Denumire termenul de "carnete"; va fi prima returnata.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Da, am gasit-o. E ”5.01; Comenzi clienti: pe carnete de documente; CarneteCmdClient; DA”
    Si vreti sa ziceti ca Valoarea trebuie schimbata pe NU.
    Din ce inteleg Valoarea asta e globala, si daca o schimb inseamna ca din acel moment nu mai sunt luate in considerare carnetele.
    Problema in cazul nostru e ca avem si agenti vanzari cu tablete, si pentru a nu se suprapune comenzile utilizam carnete de comenzi in cazul lor.
    Daca dezactivam carnetele, cum sugerati, nu vom mai putea sa-i restrictionam pe agentii cu tablete si ...vom avea haos in numerele comenzilor venite de pe tabletele lor. Plus ca daca se intampla sa dea acelasi nr comanda doi agenti in acelasi timp, comenzile se suprascriu... si va dati seama ca nu vrem asta.

    Nu se poate sa existe constante separate pentru Carnete comenzi venite de pe tablete, si alta pentru Carnete comenzi venite din import?
    Asta ar rezolva lucrurile in cazul nostru...
    Intreb, poate stiti dvs mai bine.
    Multumesc.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    Am facut un test; functionarea prin DocImpServer nu este afectata de schimbarea constantei; aceasta se manifesta doar pe interfata vizuala a machetei de comenzi. Puteti verifica asta.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Multumim. Schimbam constanta pe NU, facem testul si vedem daca nu-i afecteaza si pe agentii cu tablete (cum ziceam am dori sa nu-i afecteze).

  8. #8
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Avem facturi de transmis prin interfata, dar nu se transmit.
    Problema de netransmitere a facturilor se afla in formatul fisierului xml de tip factura. Mai exact Codul aferent cotei de TVA este in acest moment ?? iar acesta ar trebui sa fie 3D (in cazul platitor de TVA) sau 3J (in cazul neplatitor de TVA) pentru cota de TVA 19%

    Acest atribut se regaseste atat in sumarul facturii dar si in liniile fiecarui produs:

    <TaxCategoryCoded>??</TaxCategoryCoded>
    <TaxPercent>19</TaxPercent>

    Unde trebuie introdus acest cod in Mentor (in ce tabela/constanta) incat la export factura in format XML sa se regaseasca acest cod in fisierul exportat?
    Multumim.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    Nu se gaseste, este hard-codat. Aveti ultimele versiuni?

  10. #10
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    WinMENTOR - Versiunea 831.26 (21.12.2016)
    Asta ne apare?
    Care e ultima?
    Multumim.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •