Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Introducere documente

    Buna ziua!

    Am cateva intrebari legate de cum introducem documentele in Mentor pentru a se genera ulterior declaratia 394 corect:

    1. facturile simplificate le introducem din modulul de Intrari - Facturi sau din modulul Intrari - Chitante / Bonuri fiscale

    2. cum inregistram Bonurile fiscale primite (cu CUI-ul cumparatorului pe ele sau fara, de la platitori de TVA sau de la neplatitori de TVA)

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Problemele se rezolva astfel:

    1. Intrari - Facturi cu bifa de factura simplificata
    2. Intrari - Chitante / Bonuri fiscale

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Avand in vedere ca doar bonurile fiscale primite de la platitori de TVA cu CUI-ul cumparatorului pe ele se declara in declaratia 394, se pot introduce doar aceste bonuri prin modulul Chitante / Bonuri fiscale (cu bifa la ”facturi simplificate”), restul bonurilor fiscale se pot introduce direct prin Justificare avans decont (direct pe cheltuieli - pentru economie de timp).

    Eu am multe bonuri fiscale, să le introduc mai întâi prin modulul Chitante / Bonuri fiscale (cu creare de cele mai multe ori de nou partener) și apoi să le achit prin modulul Justificare avans decont înseamnă câteva ore bune de lucru în plus.

    Poate este de ajutor.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Se pare ca da.... Daca nu doriti sa faceti vreun nir, ci sa le bagati direct pe chelt.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    O intrebare Nir la BF? Cam ciudat si va spun si de ce pentru ce NIR daca ele sunt pentru persoane fizice? Adica ele sunt pentru utilizatorul final nu vad nici o legatura a lor cu firma. Raspunsul cel mai haios dar foarte pertinent la intrebarea de ce nu am voie sa introduc in contabilitatea unei firme Bonurile Fiscale pe care nu am codul meu fiscal scris cu casa de marcat sau factura este simplu. Cum imi dovedeste cineva ca nu fost si am adunat bonurile fiscale aruncate pe jos de la un magazin si le-am prins in contabilitate? Iar cu factura este simplu doar pentru nevoile firmei (consum propiu) ca daca este pentru revanzarea sau punerea lui intr-o lucrare care va fi facturata este oricand risc de amenda, revanzarea lor fiind inca interzisa prin lege

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •