Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 68
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, asa este.

  2. #12
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Modificarea direct pe factura a codului fiscal - va determina modificarea doar a documentului in care ati realizat-o, fara a modifica codul fiscal existent in nomenclator sau in alte tranzactii.
    Daca veti efectua modificarea in nomenclator - aceasta nu se va reflecta direct in tranzactii, doar daca mergeti pe ele si selectati codul fiscal.

  3. #13
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Multumesc pt. aceste informatii.

  4. #14
    Data inscrierii
    August 2016
    Posturi
    1

    Implicit

    Buna seara.

    Am si eu cateva intrebari:
    1.Am incercat sa generez declaratia 394 pentru octombrie 2016 si in cartusul Achizitii neplatitori de TVA imi apar 3 clienti cu livrare intracomunitara din Italia si UK. Ce e de facut?
    2. Cum pot introduce nr de bonuri pentru casele de marcat?
    3.Cum pot introduce plajele facturilor emise si nr lor? Nu at trebui sa fie preluate automat?
    4. In vechea aplicatie puteam adauga/ modifica valorile pentru tranzactii, acum nu se mai poate. Cazul concret este ca la PL magazine emitem catre clienti, persoane juridice, facturi intocmite manual aferente bonurilor fiscale. Punctele de lucru nu sunt conectate la WinMentor. Cum pot face sa introduce si aceste facturi in D394? Pana acum le introduceam manual.

    Multumesc,
    Anca

  5. #15
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Aceasta este doar o data estimativa, ea poate fi decalata mai devreme sau mai tarziu. Dupa cum bine stiti, orice actualizare de pe site-ul ANAF are influenta in procesul nostru de realizare a declaratiei. Avand in vedere modul in care sunt prezentate modificarile pe site-ul ANAF referitor la actualizari, echipa noastra este nevoita sa compare o versiune veche a unui document cu precizari 394 cu ultimul document aparut pentru a vedea care sunt diferentele, iar ulterior sa se efectueze modificarile si in proiectul nostru. Aparitia declaratiilor atat de tarziu nu este din rea vointa, ci datorita modificarilor si rectificarilor care se fac asupra specificatiilor. Daca baza de date este pregatita pentru declaratie si ati lucrat corect, conform specificatiilor postate de catre noi, generarea si verificarea declaratiei nu ar trebui sa necesite foarte mult timp. Va multumim pentru intelegere!
    Si asteptam pana cand? De scuze sunt satul toata lumea imi spune se scuza, de ce la alte softuri se poate sa apara la timp si la winemntor nu? Eu ma pregatesc sa plec in concediu si sa ma intorc dupa data de depunere si softul NU are inca o varianta de declaratie care sa poata genera declaratia 394. Asa e mereu orice declaratie apare pe ultimii metri, bilanturile la fel cum pot alti sa scoata declaratiile si mentorul NU. Undeva e o problema si se pare ca e o problema de winemntor. Alte softuri pun in aplicatii tipul : "Alte documente" pentru 394 inca din iulie august winmentor il pune pe 30 octombrie de ce ? Alte softuri au deja declaratiile valide inca din 27.10 mentorul NU.
    Sunt curisos cand o sa pot depune si eu declaratiile si dc nu le scoate mentorul la timp adica pana sa plec in concediu mi se va deconta concediul pe care trebuie sa mi-l scurtez sau mi se vor deconta amenziile pe care levoi primi daca nu il scurtez raspunsul il spune eu deja este simplu NU. Daca mentor le scoate in utlima zi ia in calcul ca daca am multe declaratii nu o sa am timp sa le depun si o sa am amenzi din cauza asta raspund tot eu NU?
    Sa ne scuzam este usor dar faptele vorbesc de la sine: Bilanturile apar in ultimele zile, modificarile de declaratii la fel NU e logic ca e o problema care trebuie rezolvata?
    Cat mai dureaza aceste intarzieri pt ca tot timpul si peste tot aud cat de buna este baza de date, cat de buna este aplicatia dar faptul ca niste banale declaratii se scot in ultimii metri nu se spune, sau ca lipsesc o serie de elemente care sa pot configura acelasi raport identic pe doua modalitati de introducere a datelor nu se spune.
    In ritmul acesta acel modul de administrare care trebuia sa existe de multi ani o sa apara cand o sa ies eu la pensie ca si multe alte elemente (declaratia 100 pe care orice banal soft unele chiar gratuite la care actualizarea costa doar 50 euro cat costa si la mentor actualizarea pentru un singur modul de declaratii o fac de multi ani, op la fel da dar mentor mai costa cateva mii de euro dar la ce bun?)

  6. #16
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    @alexadi: Corect, ar trebui sa se faca ceva in acest sesns. Chiar daca platim mai mult pt acest modul. Eu stau cu 25 de clienti si nu pot depune declaratiile si bilanturile decat pe ultima 100 de metrii. Nu e normal. Platim mai mult, dar angajati inca pe cineva ca sa se poata face update-urile mai repede. Trebuie sa ne intelegeti si pe noi. Eu nu am pe cine sa angajez pt 3 zile sa imi corecteze firmele daca este ceva eroare la D394. Trebuie sa lucram in ultimele zile de depunere foarte mult din acest motiv. Multumim de intelegere.

    @Solomon Silvia: Nu inteleg de ce de exemplu in D390 nu pot modifica adresa ca si la celelalte declaratii (societate cu sediu fiscal in alta localitate). Chiar sunt anumite probleme cu Mentorul care nu vreti sa le corectati. Este foarte frustrant, trebuie sa modific manual exportul din Mentorul, lunar. Aici chiar e rea vointa.

    In D300 de ce nu se poate prelua automat banca fara sa mai selectam lunar banca? O simpla bifa in Mentor ar rezolva aceasta situatie.

    Trebuie sa intelegeti ca si clientii nostrii vor anumite situatii mai repede, iar noi stam si pierdem vremea pe D394 care este o banalitate de fapt pt ei. Pe clientii nostrii nu ii intereseaza D394, si nu vor sa plateasca timpul pierdut de noi cu aceasta declaratie. Este o simpla ecuatie economica, in care noi expertii contabili pierdem timp si bani.
    Ultima oara editat debbc; 21 November 2016 la 11:16

  7. #17
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Modificarea codului fiscal de pe butonul CF nu va influenteaza valoarea din nomenclator, in schimb aceste valori pot fi alese pe toate tranzactiile de intrari/iesiri.

  8. #18
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ANCA PANTEA Vezi Post
    Buna seara.

    Am si eu cateva intrebari:
    Raspuns simplu inca nu aveam declaratia 394 o sa apara candva in viitor nu se stie cand speram ca o sa apara la timp ca sa nu platim amenzi ca nu o putem depune.
    la nr de bon fiscale ca sa il poti adauga pune biFa Da pe Provine de la casa de marcat in stanga sub carnete de documente in monetar
    -eu zic ca le treci in facturi emise cu INFOCM pe DA

    In alta ordine de ideei
    1. La facturile de stornare care trebuiesc declarate separat nu se iau in considereare si cele care au cantitati pozitive chiar daca valoarea totala a facturi este negativa. Ghidul de completare a declaraiei spune clar: "2.2.1. seria și numărul facturilor stornate; factura stornată reprezintă factura emisă de persoana impozabilă, a cărei valoare totală este negativă;"" Nu vad nici o ingradire legata de faptul ca pot storna o factura care initial a fost de 10 lei din care un produs de 12 lei si o reducere comerciala de 2 lei si per total sa am un total de -10 lei in mentor ma trezesc ca primesc mesajul ca nu am voie decat cantitati negative.
    Am vorbit cu clientii ca dor ei si emit facturile si mi-au spus simplu: LEGEA IMI PERIMITE si NU VREAU SA AM COSTURI SUPLIEMNTARE (hartie, mai multe documente etc) si e vb de o banala reducere asa ca NU ma intereseaza, alte softuri pot, leagea imi da voie rezolva problema NU E PROBLEMA MEA CI A TA CA TU ESTI CEL PLATIT SA IMI FACA DECLARATIA.
    Ce solutie sa adopt? Ce implicatii are daca trec si cantitatea cu minus si pret unitar cu minus la valoare si la tva apare cu plus dar winmentor cum le vede cum le gestioneaza, cum vor fi vazute in viitor la urmatoarele actualizari, testari de consistenta etc,

    2. Am clienti care vor sa declare facturile cu toata seria adica seria A nr 1 si pana la seria A nr 5000. dar si clienti care vor doar seria A cu nr 1 fara se declara ultimul numar ca nu stiu cate emit. cum facem asta?

    3. Reusim sa depunem si noi declaratia 394 (rad de mine toti colegii care au alte softuri unele chiar gratuite ca am dat mii de euro pe soft si nu pot depune declaratia, ma intreaba mai vii in concediu sau investitiile tale de mii de euro te impiedica sa ai concediu? Mai am putin si ma omara iubita ca nu stiu dc plec si i pe buna dreptare ai dat o groaza de bani sa nu mai ai probleme si ai probleme mai mari decat dc era softul gratis sau cel iefti pe care l-ai schimbat la ce ti-a folosit nu mai bine plecai in concediu cu acei bani?) Vreau si eu termene nu vorbe, ca eu nu stiu pe unde sa scot camasa, am clienti care doresc declaratiile si le depun ei eu ce sa le zic stai ca ti le dau la ora 23.59 pe 30.11.2016, chiar trebuie sa ne pierdem clientii ca nu pot face o declaratie la timp?

    4. Facturile emise pentru bunuri/servicii cu tva 20% si 9% achitate partial cu bonul fiscal si partial prin banca va stii sa considere cat este prin BF cu tva de 9 si cat este cu tva 20?

    5. Am situatii in care ma trezesc ca am facturi emise la firme care sunt tva la incasare care nu stiu din ce motiv la salvarea initiala imi trece pe factura tva la incasare NU si imi deduce tva la data facturi chiar daca nu este incasata, o atentionare ceva la salvare se poate pune ca situatia apare aletor si nu doar intr-o baza, e posibil ca aceea factura sa fi gresit clientul si sa ii schimb clientul inainte sa o salvez, e posibil sa modific pozitia de la aceea factura nu stiu exact ce determina dar determina ca tva la incasare sa fie NU, lucru care nu e corect fiind tva la incasare firma ar trebui sa ma atentioneze ca sunt tva la incasare si emit o factura fara sa fie bifata la tva la incasare asa cum este la furnizori sa fie si la clienti. O solutie ceva pana se va implementa o avertizare in soft?
    Am patit si situatia in care sa dau la un client o estimare pe luna octombrie ca are tva de plata de 5000 lei si imi spune ca sa mai verific ca el stie ca are maxim 1000 lei (le tine pe caiet) avea dreptate la mine multe facturi apareau fara bifa de tva la incasare (recunosc e tva trimestial si nu erau verificate ) dar nu mi se pare normal ca sa ma trezesc ca am asemenea situatii, generate chiar nu stiu de ce eroare in program.

  9. #19
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Asa cum vor fi informati toti clientii astazi, data preconizata de aparitie a declaratiei este 25 noiembrie 2016.

    In ceea ce priveste nelamuririle dvs, precizez ca:
    1. In declaratie, facturi stornate se vor considera toate cele a caror valoare totala este negativa. In momentul in care s-a adaugat flag-ul de Storno pe factura s-a facut conform precizarilor din Codul Fiscal, iar in declaratie a fost modificat modul de preluare in functie de informatiile aparute in ghid (la momentul adaugarii flag-ului Ghidul de completare a declaratiei 394 nu exista!). Astfel, bifa de storno nu mai are influenta in preluarea facturilor in declaratie
    2. Carnetele de documente vor fi preluate automat cu posibilitatea ca dvs sa interveniti cu modificari asupra valorilor aduse
    3. Numarul de bonuri, cat si facturile asociate acestora se vor trece pe monetar, mai multe detalii gasiti aici: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ver...0WinMENTOR.pdf
    4. Vechea declaratie va permitea sa introduceti manual deoarece in spatele acesteia exista un algoritm mult mai simplu. Spre deosebire de vechea declaratie, noul format presupune multe sinteze, grupari pe diverse criterii, incat orice mica greseala poate determina un export cu erori. Declaratia preia toate informatiile din baza de date si le repartizeaza pe diferite sectiuni in functie de diverse criterii. In cazul in care se lucreaza cu puncte de lucru se recomanda lucrul in retea sau cu sateliti, astfel incat toate datele sa fie cumulate pe o singura firma.
    5. La orice incasare partiala - TVA-ul se calculeaza proportional pe fiecare cota de TVA. Lucrul acesta il puteti observa foarte usor la TVA neexigibil.
    6. TVA la incasare este pe NU in diferite circumstante precum: tara diferita de Romania, TVA=0 (pe intregul document), Persoana afiliata=DA

  10. #20
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Sunt multe probleme cu mentorul pe care nu vor sa le rezolve. Caz concret tva nedeductibil in factura la aviz. Raspuns: nu se va face!. Deci cum se poate da asa raspuns? Am bunuri venite cu aviz si nu pot deduce tva-ul iar in factura la aivz nu pot selecta acest lucru.

    Deci probabil d394 nu se va face pana aproape de 30.11, sau?. Poate suntem cam duri, dar traim sub stres constant in perioada modificarilor de declaratii si la bilant. Vrem sa platim mai mult pt modul declaratii, dar va rugam modificati mai repede programul.

    Dar felicitari pt optiunea de "Verificare coduri fiscale pe documente", ajuta foarte mult.
    Ultima oara editat debbc; 22 November 2016 la 11:32

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •