Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.
Eu am un raspuns dar ce va faceti ca tot verba volant :
- nu se declara decat operatiunile taxabile indiferent care este calitatea partenerului (inregistrat sau nu in scopuri de TVA). Fara exceptii.
- se declara toate operatiunile taxabile (achizitii) de la partener neinregistrat in scopuri de TV, indiferent ca are CUI sau nu pe bonul fiscal (CUI-ul cumparatorului). In schimb bonurile fiscale primite de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se inregistreaza doar cele care au CUI RO....trecute pe ele.
- se declara toate contractele de drept de autor si conventiile civile, ambele doar pentru operatiuni taxabile.
- se declara facturile primite de servicii de la furnizor non UE pentru care beneficiarul face taxare inversa (acestea se declara in 300 si 394 ). Regula ar fi aceea ca ce se declara in 390 Nu se declara in 394 si ce Nu se declara in 390 se declara in 394.

Scopul acestei declaratii este printre altele, identificarea persoanelor neinregistrate care depasesc plafoanele de inregistrare. De aceea nu se refera la operatiuni scutite in nicio situatie.

Mie mi s-ar parea normal ca un producator de soft care se respecta sa aiba un consultant si sa se bazeze pe ceea ce zice acesta.
Asistenta contribuabil a fost destul de debusolata si ea pentru ca se pare ca nu a existat timpul necesar sa fie informati. Se pare ca acum s-a remediat.
dati acel telefon din nou si va veti convinge. Puteti sa repetati telefonul si sigur nu vi se va mai raspunde ca se declara operatiunile scutite in legatura cu partenerii neinregistrati.

In rest, de atatea ori am primit raspuns ca nu se poate la diversele noastre solicitari, incat ma abtin de la alte comentarii. Noi mai lucram cu mentor numai la clientii care il au achizitionat. In rest....avem 2 licente care stau.
Succes si o deschidere mai mare la cerintele clientilor credca ar insemna foarte mult.