Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567
Sunt afisate rezultatele de la 61 la 68 din 68
  1. #61
    Data inscrierii
    April 2012
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
    Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.
    Eu am un raspuns dar ce va faceti ca tot verba volant :
    - nu se declara decat operatiunile taxabile indiferent care este calitatea partenerului (inregistrat sau nu in scopuri de TVA). Fara exceptii.
    - se declara toate operatiunile taxabile (achizitii) de la partener neinregistrat in scopuri de TV, indiferent ca are CUI sau nu pe bonul fiscal (CUI-ul cumparatorului). In schimb bonurile fiscale primite de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se inregistreaza doar cele care au CUI RO....trecute pe ele.
    - se declara toate contractele de drept de autor si conventiile civile, ambele doar pentru operatiuni taxabile.
    - se declara facturile primite de servicii de la furnizor non UE pentru care beneficiarul face taxare inversa (acestea se declara in 300 si 394 ). Regula ar fi aceea ca ce se declara in 390 Nu se declara in 394 si ce Nu se declara in 390 se declara in 394.

    Scopul acestei declaratii este printre altele, identificarea persoanelor neinregistrate care depasesc plafoanele de inregistrare. De aceea nu se refera la operatiuni scutite in nicio situatie.

    Mie mi s-ar parea normal ca un producator de soft care se respecta sa aiba un consultant si sa se bazeze pe ceea ce zice acesta.
    Asistenta contribuabil a fost destul de debusolata si ea pentru ca se pare ca nu a existat timpul necesar sa fie informati. Se pare ca acum s-a remediat.
    dati acel telefon din nou si va veti convinge. Puteti sa repetati telefonul si sigur nu vi se va mai raspunde ca se declara operatiunile scutite in legatura cu partenerii neinregistrati.

    In rest, de atatea ori am primit raspuns ca nu se poate la diversele noastre solicitari, incat ma abtin de la alte comentarii. Noi mai lucram cu mentor numai la clientii care il au achizitionat. In rest....avem 2 licente care stau.
    Succes si o deschidere mai mare la cerintele clientilor credca ar insemna foarte mult.

  2. #62
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Stimate coleg,
    I. Dumneata ti-ai format o opinie si vrei sa o impui altora, ca si cum ar fi o norma. Ei bine, vointa dumitale nu tine loc de lege. Regula este simpla: daca in lege scrie ca eu trebuie sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului, atunci ma opresc. Daca in schimb semaforul are o culoare de genul albastru sau alb, atunci nu ma opresc SI NIMENI NU POATE SA MA TRAGA LA RASPUNDERE CA NU AM OPRIT.
    Similar, daca in ordinul cu 394 sau in ghidul DETALIAT facut de ANAF scrie ca trebuie sa declar veniturile de natura profesionala, atunci le declar. DAR NU SCRIE ASA CEVA NICAIERI. Astfel, niciodata nu voi declara ceva ce nu este scris. Ce ar fi sa declar si munca zilierilor, sau a propriilor angajati... nu domnilor, se declara doar ceea ce scrie. Aratati-mi negru pe alb unde scrie ca trebuie sa declar: drepturi de proprietate intelectuala, autor, venituri din activitati agricole, contracte de agent, conventii civile s.a.. Adica, venituri cu stopaj la sursa de impozit si/sau cas si/sau sanatate.
    Va rugam, dati-ne un raspuns: unde scrie acest lucru in ordonanta sau in ghid? Daca da, din secunda aceea, voi adopta aceasta opinie si va voi felicita pentru profesionalismul dvs.

    II. Teoretic (nu si practic) vorbind, eu va dau dreptate! Modul in care judecati problema, pare a fi cel corect. Poate ca trebuie sa privim declaratia asta mai simplu. Sa o privim doar dpdv al tva, fara sa ne legam de alte tipuri de impozite. Sa declaram toate operatiunile care dpdv al tva sunt taxabile si nu cele care sunt scutite de tva in Romania. Si atunci analizam tranzactia doar din acest punct de vedere, fara sa conteze persoana care o desfasoara, ci doar unde putem incadra tranzactia dpdv al tva: taxabila sau scutita.
    Bine, deacord, dar UNDE SCRIE CA ACESTA AR FI PUNCTUL DE VEDERE AL ANAF-ULUI ? Au facut un ghid de 55 de pagini cu scopul de a prezenta ce anume se declara in 394. Restul lucrurilor, care nu sunt scrise acolo, inseamna ca nu se declara. Si nu este scris nicaieri "conventii civile", sau drepturi de autor etc.

    III. WinMENTOR este un program minunat, prin logica in care este construit, prin rapoartele configurabile, corectitudinea contabila si de gestiune si multe altele. Adevarat este faptul ca, odata cu cresterea afacerilor, oamenii au nevoie de mai mult; deaceea exista module aditionale si programe auxiliare, inclusiv unul specializat pe raportari... Dar, avand in vedere baza de date gratuita de tip file-server, nu se pot face dezvoltari cerute de orice client. Treceti la fratele mai mare, winmentor enterprise si solicitarile dvs vor avea raspuns...

    IV. Orice demers uman este perfectibil. Daca astazi D394 este intocmita intr-un anumit mod, asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa; poate maine va fi altfel, poate va fi dupa cum ziceti dvs. Dar, totul trebuie facut argumentat. Aveti rabdare, caci suntem cu totii la inceput; cand nici anaf-ul nu stie, cand contabilii nu stiu nici ei... Nimeni nu s-a nascut invatat, vom invata impreuna.

    As vrea sa inchei prin o cugetare care am aplicat-o intotdeauna: mai bine sa declari, decat sa nu declari... cand nu stii daca ceva trebuie declarat sau nu, mai bine declara, caci daca nu trebuia e mai mic bai-ul decat daca trebuia si nu ai declarat... Dar sa stiti ca aceasta cugetare e cu doua taisuri (ex: la 112, daca declari anumite contributii cu zero, primesti scrisori de la finante cum ca nu ai depus ceva legat de activitati petroliere).

    Mult succes in redactarea 394 !
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #63
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Citat Original a fost postat de bbc Vezi Post
    Ca tot am fost acuzati de jignire. Imi permit sa te "jignesc". Depui si tu ca mine, dupa 25.11 D394, adica cand o fi gata programul. Sper ca ai vazut autoironia ca sa nu mai fiu acuzat de jignire.

    Si o intrebare pt Winmentor: Daca termenul era 25 si nu 30 era gata pe 20? Eu cred ca da, ceea ce denota ca update-urile se lasa pe ultima suta de metrii. Demonstrati ca nu e asa!
    Cam asa ceva. Ne-am apucat pe 25, dupa pauza de masa si am terminat-o de testat cu jumatate de ora inainte de terminarea programului de lucru, cum era si vineri, cam pe la 15:00

  4. #64
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Da, ramane la nivelul tranzactiilor, fara a modifica codul fiscal existent in nomenclatorul de parteneri.

  5. #65
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o intrebare referitoare la cartusul I alte informatii operatiuni tva la incasare la punctele 5.2 si 5.3 (tva deductibil adica 4426) am o diferena intre jurnal si sumele adunate aici care din ce am calculat eu ar fi valoarea bonurilor fiscale si valoarea tva nedeductibil din facturi. Teoretic ar trebui sa fie egal (ca si tva nedeductibil e tot incasat in luna respectiva la fel si bonurile de benzina). De ce apare totusi diferenta?

  6. #66
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Codurile fiscale raman la nivel de tranzactii, fara a afecta codul fiscal din nomenclator, daca exista deja introdus.

  7. #67
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cum setez in winmentor urmatoarea situatie: Luna octombrie adica 01.10.2016-31.10.2016 neplatitor de tva, am cod de tva incepand cu 01.11.2016. Sunt tva trimestrial. Problema e ca imi aduce in jurnale sumele si din octombrie cum fac sa nu le aduca nici in decont si nici in 394.
    In momentul de fata eu am setat in octombrie ca editare jurnale LUnar in constante si cotele sunt zero. In noiembrie si decembrie am Editare JUrnal in constante trimestrial si cotele corecte de tva ca la orice alta firma platitoare de tva. Mai trebuie sa fac ceva ca sa nu tina cont luna octombrie in 394 si decont?

  8. #68
    Data inscrierii
    March 2017
    Posturi
    21

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Codurile fiscale raman la nivel de tranzactii, fara a afecta codul fiscal din nomenclator, daca exista deja introdus.
    Multumesc pentru confirmare. Asa este si logic in cele din urma.
    Alexandra

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •