Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 51 la 60 din 68
  1. #51
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sa traiti!
    Sa vedeti ce o sa ne "placa" fisierul pdf care rezulta din xml, cand se genereaza din dukintegrator... o pagina si jumatate... tip partener1, tip 2; atat, fara cartuse... am vazut la alte programe... Deci, dupa cum se pare, nici anaf-ul nu si-a actualizat tot ce trebuie...

    Cu privire la discutiile dvs: va inteleg partial... si eu am cazare platita in concediu, din 29 in 3... majoritatea contabililor cred ca au; speranta mea este alta: odata aparuta, sa fie corecta, pentru a nu repeta munca de instalare.

    Trebuie totusi sa fim intelegatori: nu putem compara mentor-ul cu programele "pseudo-gratuite", datorita complexitatii mult mai mari a bazelor de date si a codului programului. Eu am incetat demult sa mai compar, cand vad ca acele programe gratis nu sunt in stare sa dea nici macar o balanta contabila corecta, sau o lista cu solduri parteneri, o fisa etc... ganditi-va ca mentor-ul nu este program de conta, este pachet de programe integrate de gestiune si conta; dar, cu toate astea, face balanta si inregistrarile contabile in timp real, nu cu preluari si cu inchideri, cum au altii.. Ei bine, cu cat un program este mai complex, cu atat volumul de munca este mai mare, pentru ca o modificare facuta undeva poate strica altceva; si pentru ca exista numeroase cazuri posibile, care trebuie toate cuprinse, in mod corect...

    Cu privire la alte soft-uri, stiu 2 cazuri care au lansat versiunea pt 394, dar a fost cu erori si degeaba au muncit clientii sa-si instaleze... probabil ca se incearca evitarea acestor lucruri.

    In privinta depunerii daca plecati in concediu, am un sfat: faceti 300, 112, 390 etc, apoi depuneti 394, punand o singura factura de achizitie si una de vanzare... si, ulterior, prin decembrie (sau ian?), depuneti din nou, continand "tot ce trebuie"... si gata, ati scapat, fara batai de cap si nopti nedormite...
    Oricum, pana in 5 dec este timp...

    Apropo: ati reusit sa intelegeti sau sa memorati toate cazurile din "ghidurile" care au tot aparut? eu recunosc ca nu le-am putut memora pe toate, sunt mult prea multe...
    Sanatate!
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  2. #52
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ma mai uitam la ceva: ritmul ametitor in care si anaf da modificarile... spre exemplu, in 21 au schimbat 394. Apoi, in 23 au schimbat din nou... iar transparenta schimbarilor si claritatea precizarilor au fost dintotdeauna limitate... deaceea, eu zic ca trebuie sa fim rezonabili... eu zic ca inca este situatia cat de cat ok. Abia avem timp sa facem restul declaratiilor si apoi, degajati fiind, om face si 394 asta

  3. #53
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Am o intrebare. Cum se face diferențierea între facturile de la neplătitori de TVA cu operațiuni taxabile care se declară în 394 și facturile de la neplătitori de TVA sau plătitori de TVA cu operațiuni netaxabile (gen chirie, asigurări, servicii medicale) care nu se declară în 394. Eu înregistrez ambele tipuri de operatiuni pe articole care au definit la TVA 0% fără TVA și nu știu dacă este în regulă.

    Mulțumesc,
    Andrea

  4. #54
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
    - primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
    - al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...

  5. #55
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Nu vreau să mă contrazic cu dvs., dar s-ar putea să vom avea o problemă. În acest moment, în declarația 394 se declară doar opetațiunile taxabile. Și eu am același răspuns din aceleași surse ca și dvs. discuții cu ANAF-ul și cursuri (probabil altele). În orice caz, eu personal nu îmi fac prea multe probleme deoarece 394 este declarație informativă, important este să fie depusă, apoi vedem noi ce facem.

    Spor la treabă!
    Andrea

  6. #56
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Cifrele pot spune totul, declaratia nu este atat de simpla precum pare.

    Declaratia 394 incorporeaza:
    - 980 de obiecte vizuale pe interfata;
    - 28 de grile;
    - 3 grile cu legenda de culori;
    - 191 Casute de editare;
    - 8 ComboBox;
    - 40 de CheckBox;
    - un total de 439 campuri de valori, dintre care 108 sunt linii in grile; fiecare camp e un calcul precis conform legii;
    - 28 de tabele populate cu date extrase din baza de date WinMENTOR prin peste 2500 de linii SQL.

    Toate acestea au fost puse la locul lor cu multa gandire prin peste 3500 de linii de cod ce asigura functionarea interfetei utilizator. Dupa analiza indelungata, discutii in contradictoriu, dupa ce au fost intelese corect, cu sute de foi mazgalite, vopsite cu marker spre intelegere. Un cuvant scris gresit sau mancat dintr-o eticheta face ca valoarea afisata sa nu mai aiba macar inteles! Un calcul gresit face eticheta de prisos. Dupa ce a fost realizata interfata si algoritmii, mii de combinatii de cazuri au fost studiate cu minutiozitate. In afara de analiza si proiectare, restul muncii inmultiti-l cu 2 pentru cele doua aplicatii pe care s-au implementat.

    Cine se gandeste oare cata munca e in spatele unui click in meniu?


    ------
    Miki HARPA CEO
    Ultima oara editat deSolomon Silvia; 25 November 2016 la 10:43

  7. #57
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Oau, impresionant, intr-adevar... cred ca sunt niste impuneri legislative mai grele decat introducerea 112, si decat denominarea; in orice caz, dificultatea este mult peste schimbarile cotelor de tva (care s-au facut mereu frumos in winmentor)... Sincere felicitari echipei WinMENTOR pentru efortul depus si care probabil mai urmeaza sa continue. By the way, maine lansati declaratia?

    Dar de ce scriu de fapt: as dori sa lansez insa o intrebare care ma framanta, chiar daca probabil sunt offtopic. Ca orice contabil paralel echidistant ce sunt, m-am dat si eu un pic cu capul de pereti incercand sa inteleg noul 394. Si, mai presus de toate, un aspect nu-mi este clar: trebuie sau nu trebuie sa se declare in 394 contractele profesionale de natura drepturilor de autor si a conventiilor civile. Da, ati citit bine, ma refer la acelea care sunt deja declarate in 112. Prin tara circula zvonuri cum ca si ele trebuie declarate, iar argumentele par a fi logice...

    Intrebarea mea este: ce parere aveti, trebuie sau nu declarate in 394? Si m-as adresa in principal domnilor bbc si alexadi, caci au o experienta vasta in domeniu si poate ar prinde bine un cuvant bine argumentat din partea dumnealor. Ar fi un demers constructiv, nu?

    Cu multumiri anticipate, sa aveti un sfarsit de saptamana linistitor.

    Citat Original a fost postat de bbc Vezi Post
    ... Am master, sunt expert contabil, expert evaluator si manager financiar...
    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    ... Am si eu niste ani de experienta in urma peste 7 implementari de softuri, la diverse entiati mai mari sau mai mici, ceva ani de faculate, ceva ani de master, niste calificari de la Ceccar, CAFR, CCF si as mai putea umple lista...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  8. #58
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Chiar dacă nu am fost citata, imi permit sa raspund

    Eu cred că și aceste contracte trebuie declarate, dacă obiectul contractului este o operațiune taxabilă. Eu consider că declarația 394 este pentru a urmării toate operațiunile taxabile și a descoperi acele persoane impozabile (inclusiv persoanele fizice) care realizează operațiuni și nu se înregistrează în scop de TVA. Da, se dublează cu 112 deoarece fiecare declarație are propria destinație și ANAF-ului îi este greu să facă schimb de informații între birourile sale.

    Dna Solomon, eu vă cred și îmi închipui câtă muncă este! Ce nu înțeleg, de ce nu faceți și dvs., firmele care realizează programe de contabilitate, lobby pe lângă minister, să le explicați că este aberant ce vor. Apropo, am înțeles că au în proiect și declarația 395 pentru neplătitorii de TVA ...

    Spor la treabă!
    Andrea

  9. #59
    Data inscrierii
    April 2012
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
    - primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
    - al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...
    Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.

  10. #60
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Citat Original a fost postat de contsol Vezi Post
    Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.
    Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
    Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •