Sa traiti!
Sa vedeti ce o sa ne "placa" fisierul pdf care rezulta din xml, cand se genereaza din dukintegrator... o pagina si jumatate... tip partener1, tip 2; atat, fara cartuse... am vazut la alte programe... Deci, dupa cum se pare, nici anaf-ul nu si-a actualizat tot ce trebuie...

Cu privire la discutiile dvs: va inteleg partial... si eu am cazare platita in concediu, din 29 in 3... majoritatea contabililor cred ca au; speranta mea este alta: odata aparuta, sa fie corecta, pentru a nu repeta munca de instalare.

Trebuie totusi sa fim intelegatori: nu putem compara mentor-ul cu programele "pseudo-gratuite", datorita complexitatii mult mai mari a bazelor de date si a codului programului. Eu am incetat demult sa mai compar, cand vad ca acele programe gratis nu sunt in stare sa dea nici macar o balanta contabila corecta, sau o lista cu solduri parteneri, o fisa etc... ganditi-va ca mentor-ul nu este program de conta, este pachet de programe integrate de gestiune si conta; dar, cu toate astea, face balanta si inregistrarile contabile in timp real, nu cu preluari si cu inchideri, cum au altii.. Ei bine, cu cat un program este mai complex, cu atat volumul de munca este mai mare, pentru ca o modificare facuta undeva poate strica altceva; si pentru ca exista numeroase cazuri posibile, care trebuie toate cuprinse, in mod corect...

Cu privire la alte soft-uri, stiu 2 cazuri care au lansat versiunea pt 394, dar a fost cu erori si degeaba au muncit clientii sa-si instaleze... probabil ca se incearca evitarea acestor lucruri.

In privinta depunerii daca plecati in concediu, am un sfat: faceti 300, 112, 390 etc, apoi depuneti 394, punand o singura factura de achizitie si una de vanzare... si, ulterior, prin decembrie (sau ian?), depuneti din nou, continand "tot ce trebuie"... si gata, ati scapat, fara batai de cap si nopti nedormite...
Oricum, pana in 5 dec este timp...

Apropo: ati reusit sa intelegeti sau sa memorati toate cazurile din "ghidurile" care au tot aparut? eu recunosc ca nu le-am putut memora pe toate, sunt mult prea multe...
Sanatate!