Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 372

    Implicit Documentatie monetare nr facturi din monetare

    Buna dimineata, pana in momentul aparaitiei noilor modificari datorate declaratiei 394 la monetare exista o procedura bine pusa la punct si o documentatie la fel, in momentul de fata documentatia existenta pe site este inutila mai ales referitoare la modul cum se vor declara numarul de bonuri in winemntor si numarul de facturi emise doar ca info CM si nr de bonuri achitate din trezorerie.
    In prezent am o procedura de lucru care este ok si este in conformitate cu documentatia programului, care in versiunea actuala intalata 827.05 nu stiu daca mai este corecta caci nu pot sa trec numarul de facturi si nici de bonuri din monetare.
    Procedura existante acum:
    Primesc de la client actele care au urmatoarele particularitati:
    Monetarele zilnice cuprind:
    a. doar bonuri fiscale emise pentru persoane fizice (Pana acuma erau inregistate valorile de pe total monetar in Trezorerie/monetare)
    b. bonuri fiscale emise la care am facturi emise, bunuri de folosinta indelungata cu garantii pentru evidenta si facturi catre persoane juridice (Pana acum valorile bonurilor se regaseau in total monetar in Trezorerie/monetare, iar facturile erau prinse prin bifa la InfoCM cu DA)
    C. bonuri fiscale simple, bonuri fiscale cu facturi cu bifa pe InfoCM Da si Bonuri fiscale pentru facturi din lunile precedente sau pentru facturi de avansuri la care trebuie sa am o evidenta, precum si facturile de servicii si stornarea servicilor in momentul executarii lor. (Pana acum aceste facturi erau achitate prin procedura de plata partiala a facturilor cu bon fiscal si aducerea lor in monetar prin preluare bonuri prin emulare tastatura)
    Procedurile descrise mai sus sunt conform: http://portal.winmentor.ro/winmentor...e%20marcat.pdf

    Noua declaratie 394
    Procedura de mai sus este aceeasi doar ca am urmatoarele probleme care nu le gasesc nicaieri rezolvate in documentatie:

    Cazul a. cazul ideal bifez provine de la casa de marcat Da si trec jos la Nr. bonuri fiscale sa zicem 100 cat am trecut pe raportul z al zilei respective;

    Cazul b. Bifez provine de la casa de marcat Da si jos aleg apas pe pictograma aceea cu casuta si sageata (Facturi incasate prin Bon fiscal) unde aleg facturile din lista respectiva in momentul de fata selectia este greoaie caci daca le selectez dupa data imi aduce facturile cu infoCM pe Da si daca sunt 2-3 este ok daca am 20-30 trebuie foarte atent sa dau dublu click pe fiecare factura si sa nu ratez o factura sau mai multe (procedura f greoaie dar cat de cat ok). Ca sa trec numarul total de bonuri cum fac? ca el imi pune sa zicem 10 (la nr de bonuri pt care s-au emis facturi) si acelasi nr 10 la Nr. Bonuri fiscale unde eu vreau sa pun 50 ca atatea am trecute pe monetar, ca sunt si doar bonuri fiscale fara factura, dau enter si nu se poate nu trece mai departe decat daca am 10 trecut in ambele cazuri. Solutie partiala apasa inca o data pe imaginea casuta si preia el 50 putin cam greoaie procedura dar merge;

    Cazul c. aici preiau prin emulare tastatura cele incasate prin trezorerie unde in fereastra respectiva trece el automat la nr bonuri fiscale emise din trezorerie sa zicem 3 si total bonuri tot 3 modific in fereastra si zic 40 bonuri totale imi dau preluare si am jos doar 3 bonuri la nr bonuri emise din trezorerie si la total, la total nu pot modifica nr de bonuri din zet adica 40. Cum fac sa imi mentina nr total de bonuri? Cum fac sa imi aduca facturile de la cazul b. acele bonuri pentru care am facturi cu InfoCM Da. adica Nr. bonuri fiscal pentru care s-au emis facturi ca in fereastra deschisa de casuta cu sageata din cazul b este inactiv plusul verde si nu le pot alege ca sa adauge automat?
    Multumesc anticipat pentru ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    1. In cazul in care se foloseste emulare tastatura, daca datele sunt introduse corect, datele referitoare la nrbonuri, facturi asociate - se completeaza automat. Acolo unde nu va este permis sa modificati este tocmai pentru ca, in tabele se tine o evidenta, iar modificarile dvs ar genera erori.
    2. In cazul in care importati bonurile/monetarele dintr-o aplicatie externa va fi necesar sa modificati manuale rubricele din partea de jos a machetei.
    3. In cazul in care pe baza de date exista incasari partiale si generare bon pentru acestea - se cauta o solutie ce va fi anuntata.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 372

    Implicit

    Buna ziua, multumesc pentru raspuns.
    Nu am nici un momentar care sa fie importat. In cazul 3 ma refeream ca am asa:
    1. 5 facturi de avansuri si de servici achitate cu bon fiscal prin terezorerie (emulare tastatura) sunt aduse automat si nr de bonuri
    2. 18 facturi de tip infoCm Da care nu stiu cum sa le aduc la total in monetar ca meniul e inactiv
    3. 30 de bonuri fiscale pe care le bag per total manual in monetar.
    Toate cele 3 situatii emise de aceeasi casa de marcat a clientului si sunt valabile pt o singura zi sa zicem 19.09.2016. La mine ajung doar monetarele si documentele contabile nu am cum sa stau sa bag manual bon cu bon ca atunci insemana ca in loc de 5 firme o sa am 1 si o sa dau faliment.
    Multumesc pt raspuns

    PS: In momentul actual am asa cum se vede in poza 1.cazul 3 1. cazul 3.jpg o incasare de la o factura (prin import de la emulare tastatura) si un total de 30 de bonuri fiscale din care 18 au facturi cu info cm asa cum se vede in poza 2. cazul 3 facturi cu Infocm 2. cazul 3 facturi cu info cm.jpg sunt inregistrate ca o pozitie adaugata manual. Este un caz practic care banuiesc ca nu sunt singurul si nici nu este singular. Cum aduc si restul nr de bonuri ca asa cum se vede am in momentul de fata doar 1 bon lucru toatal fals caci eu am 30 de bonuri in total, in emulare este doar 1 singur restul nu se regaesc decat in linia de marfa din poza 1
    Ultima oara editat dealexadi; 06 October 2016 la 16:05 Motiv: Adaugat ps

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Campul "Nr. bonuri fiscale" este editabil, puteti trece acolo 30. Sau nu inteleg la ce va referiti.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 372

    Implicit

    In monetare exista 3 rubrici cu nr de bonuri fiscale:
    1. Nr de bonuri fiscale (total bonuri emise in cadrul acelui raport z apare pe raportul z ca 30 bonuri emise)
    2. Nr de bonuri fiscale pt care s-au emis facturi fiscale (18 bonuri care au facturi emise cu InfoCM Da nu au nota contabila sunt doar pt 394 in sistem eu contez valoarea de pe raportul z)
    3. Nr. bonuri fiscale emise din trezorerie ( o factura incasata prin bon fiscal casa de marcat 581, pt ca este de avans si trebuie sa o pot storna ulterior si sa facturez serviciile respective si sa am evidenta tuturor avansurilor incasate in sistem).
    Situatia din practica este asa cum apare mai sus pasii pe care i-am uramt sunt urmatorii:
    - am inregistrat facturile cu InfoCm Da in iesiri facturi
    - am inregistrat factura de avans in cazul de fata( sau facturare de serivicii si stornare de avans pe aceeasi factura in alte zile).
    - am inregistrat incasarea pentru factura de avans in trezorerie/casa in casa virtuala necesara pentru a putea achita cu 581 o factura prin bon fiscal (se genereaza notele contabile in cadrul facturi iar in momentare apare doar incasarea cu 581) iar acolo pe ultima coloana (casa de marcat) apas imi apare emularea tastatura si trec ziua bonului dau salvare nu trimit la casa de marcat caci nu am casa de marcat legata la program dar salvez bonul.
    - ma duc in monetare completez ziua respectiva apas pe plusul albatru import din emulare tastatura singurul bon care exista in winmentor adica acela pentru a incasa factura cu 581 dupa care cu plusul verde adaug diferenta pe articolul generic.
    Aceasta diferenta cuprinde valori atat pentru bonuri fiscale emise ca atare cat si pt acele bonuri fiscale emise la care am emis facturi si au fost inregistrare cu InfoCm Da.
    - Ce nu pot sa trec 1. Nr de bonuri fiscale : 30 imi trece asa cum se vede in program doar 1 campul este gri si nu este editabil
    - Nu pot sa trec 2. Nr de bonuri fiscale pt care s-au emis facturi fiscale cele 18 de mai sus imi trece programul 0 cea ce nu este corect (cum se vede in poza 2 de mai sus este inactiv adica gri meniul )
    - imi trece automat la 3. Nr. bonuri fiscale emise din trezorerie 1 care este corect.
    Intrebarea mea la care ma chinui sa aflu raspunsul caci in documentaie nu exista cum fac sa completez la punctul 1 si 2 datele concrete in cazul de mai sus. Care este un caz foarte intanlit in viata de zi cu zi.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Eu facusem monetarul manual, nu testasem cu import din emulare; debifati-i bifa de pe monetar ca provine de la casa de marcat si puneti-o la loc, apoi; ar trebui sa puteti edita acum.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 372

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns am incercat insa campul de provine de la casa de marcat Da este inactiv si nu pot sa il trec pe Nu. am incercat si pe versiunea 827.05 si 828.12 acelasi lucru inactiv acel camp si nu poate fi modificat. (Am dat modificare la monetarul din ziua respectiva si campul este inactiv, este scris cu gri nu cu negru si degeaba apas pe Da nu se schimba in Nu e ca si cum nu as apasa pe el).

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 372

    Implicit

    Din ce am vazut in documentatie si la ultimul kit postat 831.03 sunt needitabile campurile aferente bonurilor fiscale daca fac import din emulare. Care ar fi solutia in cazul descris in posturile de mai sus: 2 (sau mai multe) facturi incasate conform documentatie (ca sunt de azi sau de 3 luni nu conteaza) si pentru care fac import de sume din emulare (singurele bonuri introduse in winmentor), facturi care sunt prinse in winmentor doar pentru cronologie facturi, d394, si au bifa la infoCm pe da (NU au bonurile inregistrare in emulare tastatura) si a caror valoare se regaseste in winmentor in monetare introdusa pe o singura linie impreuna cumulat per total raport zet impreuna cu valoarea tuturor bonurilor emise in aceea zi (care NU se regasesc in emulare) si nu pot edita nr de bonuri, ca sa trec corect, ci imi arata doar cele 2 bonuri de la incasare facturi preluate din emulare.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pe ce luna va uitati dvs?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •