Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    3

    Implicit Preluare date parteneri din fisierul partner.txt

    Buna ziua!

    Incerc sa preiau facturile dintr-un magazain online si vreau clientii sa fie trecuti ca parteneri. Am creat fisierul partner.txt si cand dau preluare facturi din alta aplicatie, imi da eroarea din imaginea atasata. Va rog sa-mi spuneti unde si ce gresesc. Multumesc!
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Aceea eroare poate ascunde in spate cateva alte zeci de erori vezi ca langa fisierul txt importat ai un fisier de erori creeat de mentor citesti acolo ce erori ai. Pt alte lamuriri vezi ca e un topic dedicat numai importului si acolo ai toate informatiile si ideal e ca acolo sa intrebam tot de import ca sa fie totul intr-un singur loc. http://portal.winmentor.ro/forum/sho...plicatii/page8

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    3

    Implicit

    Singurele erori din fisierul Errors sunt "Factura_1 ... NU AM INFORMATII PRIVIND CLIENTUL (754)
    Factura_2 ... NU AM INFORMATII PRIVIND CLIENTUL (756)" 754 si 756 fiind CodClient

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Dar in fisierul partner.txt aveti informatii completate? Atentie, in constante generale - Import structuri din alte aplicatii trebuie specificat dupa ce se face identificarea partenerului, care trebuie sa corespunda cu datele din fisierul txt.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Oare nu-i gaseste pe 754 si 756 in Partner.txt? Adica [ParteneriNoi_754] si [ParteneriNoi_756].

  6. #6
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    3

    Implicit

    Asa arata o inregistrare din fisierul partner.txt
    [ParteneriNoi_F000020]
    Denumire=apetrei florin
    Localitate=marsa
    Tara=Romania
    Judet=sibiu
    Adresa=bl.70,sc. c ap. 26
    Clasa=PF
    CodIntern=16
    Telefon=0742156862
    PersoanaFizica=Da

    Identificarea se face dupa CodIntern care este customer_id din baza de date a aplicatiei de unde vreau sa fac importul

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    F000020 reprezinta pentru dumneavoastra cod intern? Acelasi cod intern il aveti si in factura?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Dupa cum a zis si Silvia, F000020 trebuie sa apara si la CodClient; in exemplul anterior spuneati de ceva 754 si 756, care nu pare sa aiba legatura; la ce ati spus acum, codul intern este 16; atunci F000020 ce este? F000020 nu pare a fi un customer_id (nu e numeric, e alfanumeric).

    Inca ceva: la judet trebuie SB.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In cazul in care eroarea apare doar la primul partener din fisierul ce doriti sa il importati, incercati si creati un nou fisier *.txt in care sa copiati continutul din fisierul pentru import parteneri.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •