Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit D394 - nu preia facturile de iesire importate in Mentor din alta aplicatie

    Avem porobleme cu D394 la firmele unde importam date din alte aplicatii ...

    Facturile de iesire (si incasarea in numerar) ale unui client le importam in Mentor dintr-o alta aplicatie. Pana in 30.06.2016, totul a mers bine in ceea ce priveste si D394.

    Incepand cu luna iulie 2016, facturile se importa frumos in Mentor dar nu sunt aduse in D394. I-am dat orice este posibil (verificari, reindexari, coerente, inclusiv optiunea noua de la intretinere cu optimizarea), nu a mers.

    Am observat ceva interesant:
    Dupa ce am intrat pe factura si i-am dat "Modificare" butonul "TVA la incasare" importat pe "Da" a sarit pe "Nu" desi fiind o firma cu TVA la incasare corect configurata trebuia sa apara pe toate facturile. Dupa corectie si salvare respectiva factura a fost recunoscuta si in D394.

    Asa am rezolvat luna iulie 2016, noroc ca s-a prelungit termenul pana in 30 august ca doua zile cineva s-a chinuit sa le faca....

    Am verificat si noua structura privind importul de date (modificata odata cu aparitia vers. 827.05, ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Ve...%20clienti.pdf) si am actualizat-o, dar avem acelasi rezultat, nu merge ...

    Mai foloseste cineva importul de date din alte aplicatii? Ce modificari ati facut dupa ultima actualizare? Multumesc anticipat!
    Ultima oara editat decristibelean; 17 September 2016 la 18:16

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Rulati Verificare coerente date si Optimizare inregistrare discounturi + valoare achizitie

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Alta era problema ...
    In vechea structura de import cota de TVA-ul implicit era setata pe ""23" nu mai stim de ce dar asa mergea preluarea (daca deschideti ntva.db cu db32.exe, se vede acolo codul 23 la TVA-ul implicit).
    Acum in noua structura se pune "TipTVA=0", adica se ia cota de TVA implicit. Am modificat TipTVA=0, adica [0; 1] - nedefinit si a mers....

    Spor la treaba la toata lumea!

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •