Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit Retururi-garantie

    Un sfat daca se poate.
    1. Am descarcat din stoc, prin bon consum, un articol. Acesta s-a defectat, era in perioada de garantie. L-am returnat-faptic. Firma mi-a facut factura cu -, cum sa-l reintroduc in gestiune? E corect tot prin bon consum dar cu -? Se pare ca imi intra din nou in stoc si atunci pot inregistra factura. Dar e corect?
    2. Inca o problema tot ceva de genul... Sa zicem ca vand o centrala, acesteia i se defecteaza o piesa, eu o returnez furnizorului si acesta imi face o factura storno pe piesa respectiva si o factura pentru cea inlocuita(preturile difera, ca cea veche era la un pret mai mic). De unde sa stornez daca nu mi-a intrat pe bucatele, si eu am dat-o mai departe ca un intreg?
    Nu stiu cat de inteleasa m-am facut prin explicatiile acestea, dar daca ma poate ajuta cineva...

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Referitor la primul punct, nu am inteles de ce ati facut bon de consum... probabil pentru ca factura de retur a venit mult mai tarziu. In orice caz, corect ar fi fost sa nu faceti bon consum ci sa inregistrati returul si sa compensati cele doua facturi. Acum, ar fi doua solutii: daca toate aceste lucruri se intampla in cadrul unei luni, puteti sa stergeti bonul, sa dati refacere stocuri solduri si sa operati returul, apoi compensarea; daca nu se mai poate sterge bonul, inregistrati storno la bon prin care se repune in stoc articolul si apoi inregistrati factura de retur.
    Problema de la punctul 2 e chiar interesanta, ma mai gandesc si revin cu raspuns daca gasesc o solutie.
    Georgiana T.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    La punctul 2 si eu vreau sa aflu raspunsul.
    Mai am situatia in care se trimite piesa defecta cu aviz de insotire, se primeste alta piesa tot cu aviz de insotire pentru a o putea schimba la client timp in care firma respectiva verifica piesa defecta.Daca a fost defecta intr-adevar atunci raman avizele, daca nu a fost defecta piesa se factureaza catre mine.
    Intrebarea in acest caz este: ce scriu pe avizul de insotire emis de mine pentru ca eu nu voi factura piesa defecta trimisa?

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit

    Georgiana, iti multumesc pentru raspuns.
    Am descarcat pe bon de consum pentru ca e considerata materie prima pentru serviciile care le face firma, nu facturez fiecare articol ce imi intra.
    A trecut de atunci aproape un an. Chiar asa am facut privitor la bon, storno, mi-a intrat din nou in gestiune si am putut sa fac factura de retur, dar vroiam sa stiu daca este corect.

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pentru larivas: personal, as avea sugestia sa utilizezi 3021, nu 301, daca ai activitate de prestari-servicii...

    Pentru Maria: pai eu as sugera sa NU faci aviz de insotire cand trimiti piesa de defecta, ci sa faci un bon de consum, pe care sa il tiparesti si cu titlul de aviz de insotire, cu singurul scop de a avea o foaie care sa i-o dai furnizorului... intelegi ideea?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pt larivas: uitasem de punctul 2
    Deci, problema nu este legata de Mentor, ci tine de judecata, mai mult sau mai putin contabila... sunt mai multe solutii posibile. Eu scriu una:

    Pas1: MARIRE DE STOC, pentru a-ti aduce in stoc "piesa" respectiva, defecta... Acum, tu te vei oftica, si vei zice ca marirea de stoc inseamna venit. Dar, pardon: cand ai vandut centrala, tu ai trecut pe cheltuiala intreaga ei valoare de achizitie (care includea si piesa), deci, acest venit se contrabalanseaza cu cheltuiala inregistrata cu acea ocazie...

    Pas 2: inregistrezi factura de stornare. O compensezi cu factura de achizitie a noii piese. Platesti restul de plata din factura de achizitie a noii piese. Deci, pasul 2 e banal...

    Pas 3: faci un BON DE CONSUM, pe care pui noua piesa. Cand pui niste marfa pe un bon de consum, efectul contabil este acelasi ca si in cazul vanzarii marfii (607), doar ca nu se inregistreaza venit (logic, se face doar descarcarea din gestiune).

    Deci, pe ansamblu, ai avut o "anulare de cheltuiala", urmata de o alta cheltuiala, un picut mai mare. Si o diferenta de plata la furnizor.

    Mi se pare totul foarte limpede si corect. Ce zici?
    Bafta multa
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Pentru Maria: pai eu as sugera sa NU faci aviz de insotire cand trimiti piesa de defecta, ci sa faci un bon de consum, pe care sa il tiparesti si cu titlul de aviz de insotire, cu singurul scop de a avea o foaie care sa i-o dai furnizorului... intelegi ideea?[/QUOTE]

    Ca bine zici.Asta cred ca e rezolvarea.
    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •