Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Question 2 user conectati prin remote deskop connection la windows server 2012

    Buna ziua!

    Aveam un Server configurat cu 3 useri (Admin, user 1, user 2) pe care rulam winmentor 3200827.05 (ultima varianta disponibila) prin remote desktop connection (RDC).

    Pana sa facem update la acutala versiune de Mentor (am folosit o varianta veche de mentor - de peste un an si jumatate) se conectau user 1 si user 2 la server si foloseau aplicatia prin user Master si user Oana fara probleme. Dupa update se conecteaza user 1 cu master iar cand user 2 se conecteaza cu Oana ne da eroarea:

    "Exception EDBEngine error in module Mentor.exe at 000CFFFA
    Directory is locked
    File is locked
    User: User1"

    Acceasi eroare apare si daca ne conectam invers (nu conteaza ca master sa fie conectat).

    Singura instalare de mentor a avut loc pe userul Administrator, intrucat numai el are drepturi de instalare, cu care s-a facut si update-ul. Tin sa precizez ca a functionat cu user 1 si user 2 fara probleme pana am facut update.
    Am vorbit cu persoana care ne ajuta in rezolvarea problemelor ce tin de mentor si ne-a recomandat instalarea mentorului ca "satelit" pe user 1 respectiv user 2. Am acordat la user 1 drepturi de administrator si am vrut sa instalez mentorul ca "satelit" dar nu imi apare nicio optiune de acest gen, imi da se aleg calea programului. Aici m-am oprit si am zis sa solicit ajutor pe prezentul forum.

    Aplicatia functioneaza fara probleme cu un singur user conectat.

    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

    Cu prietenie,
    Iancu

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Fiecare utilizator trebuie sa ruleze mentorul din foldere diferite.
    Citat Original a fost postat de adaniel Vezi Post
    Daca e windows server, creati un folder de genul MENTUSERS unde creati foldere pentru fiecare user in parte cu fisierele Mentor.exe si cele de langa el precum si Private si VerInfo.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Adica sa fac copy paste la executabile?

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Da cam asa este uite aici http://portal.winmentor.ro/forum/sho...ctorul-PRIVATE la primul post al 3-lea paragraf ca sa vezi ce trebuie sa faci.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    asta este tot ce am in unul din folderele pentru un utilizator:
    Clipboard-1.jpg

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Multumesc frumos!

    Eu nu am folosit pana acum mentor admin.
    Am vb cu dl. care se ocupa de mentor si a zis ca se mai intereseaza de ce intampinam aceasta problema.

    Revin cu rezolvarea.

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    Citat Original a fost postat de janc Vezi Post
    Multumesc frumos!

    Eu nu am folosit pana acum mentor admin.
    Am vb cu dl. care se ocupa de mentor si a zis ca se mai intereseaza de ce intampinam aceasta problema.

    Revin cu rezolvarea.
    Nu aveti nevoie de mentor admin.
    Trebuie doar sa faceti pe profilul fiecarui user care se logheaza remote (de ex. c:/users/numeuser), un director WinMENT care sa aiba doar directorul PRIVATE si fisierele Protect.dat si nethasp.ini alaturi de Mentor.exe ca in imaginea de la http://portal.winmentor.ro/forum/att...2&d=1473163392 .

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •