Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2014
    Posturi
    15

    Implicit lipsa date din decl 394, date ce in decl de pe anaf.ro s-ar putea pune manual

    Buna tuturor,

    Incercand sa generez 394 conform noului format (versiunea din 23.08 instalata si pe mentor si pe declaratii), vad ca din declaratie lipsesc campurile unde as putea introduce plaja de facturi alocate perioadei, facturi folosite, anulate, etc, si cred ca nu sunt singurele chestii care lipsesc ( ar mai f la sectiunea I.2 Alte informatii). Se introduc altundeva, in constante sau cum facem?

    Multumesc anticipat,

    O zi linistita!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Declaratia de acum contine, conform ultimelor modificari postate de anaf, doar sectiunile A-C si rezumat. Sectiunile la care faceti referire vor fi necesare incepand cu luna octombrie.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Facturile simplificate (bonurile fiscale de combustibil introduse ca factura simplificata, cu bifa aferenta) nu trebuie sa apara in declaratia 394? Desi am facut setarile aferente D394, am in constante pentru plafonul facturii simplificate 100 EURO, imi apare pe macheta aferenta facturilor simplificate plafonul de 100 lei.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nici facturile simplificate nu intra in sectiunile de acum, adica A-C.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Nici facturile simplificate nu intra in sectiunile de acum, adica A-C.
    Multumesc frumos

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2014
    Posturi
    15

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Declaratia de acum contine, conform ultimelor modificari postate de anaf, doar sectiunile A-C si rezumat. Sectiunile la care faceti referire vor fi necesare incepand cu luna octombrie.
    Multumesc pentru raspunsul prompt, citisem ceva de genul dar expertul nostru contabil m-a speriat cu alte sectiuni probabil am ratat partea cu "octombrie" din conversatie.

    O zi linistita!

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Factura cu valoare 100 lei cu TVA.
    Discount 100%, deci valoare factura 0 duce din D394 valoarea facturii 100 lei.
    E corect?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Va rog sa fiti mai specifica: cum acordati discountul, e pe linie, pe coloana, e asociat articolului sau partenerului? Eu testez cu discount pe linie si totul este in regula. Fiti sigura ca aveti ultimele versiuni de pe site si rulati din Service/Intretinere ultima optiune cu Optimizare inregistrare discount..

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Multumesc de raspuns. Era cu articol separat pe linie. Ceva nu a functionat cum trebuie.
    Am sters discountul, si l-am reintrodus ,am facut si optimizare inregistrare discount si acum e OK.
    Multumesc

  10. #10
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit

    Buna ziua! Am creat declaratia 394, am dat validare si am urmatoarea eroare:

    F: validari globale
    va rugam sa verificati daca folositi versiunea corecta de PDF inteligent sau daca XML-ul creat contine namespace-ul conform schemei XSD (pentru perioada de raportare)
    eroare structura: namespace ('mfp:anaf:dgti:d394:declaratie:v3') lipsa sau incorect la sectiunea declaratie394. Valoarea corecta este xmlns='mfp:anaf:dgti:d394:declaratie:v2'

    Ce ar trebui sa corectez?
    Va multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •