Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 25
  1. #11
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Conform Ordinului nr.2264/2016 se declara facturile cu data anterioara daca au fost introduse in luna de lucru. (se poate consulta legislatia in privinta asta).
    Declaratia nu va mai fi editabila ca in formatul vechi. Este posibil ca doua in sectiunea aferenta bonurilor de la casa de marcat sa se poata modifica, dar in rest nu. Pentru a duce corect in declaratie trebuie ca in WinMENTOR sa fie inregistrate corect tranzactiile

  2. #12
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu o intrebare cum pot face ca sa listez din programul de declaratii, anexele de la declaratia 394, in vechiul format aveam posibilitatea, cum fac in acest nou format sa le listez.

  3. #13
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    15

    Implicit

    Buna seara. Am si eu o eroare in validarea D 394. Am livrari cu taxare inversa si imi da eroarea ***eroare regula: R233.4: daca tip este in lista (C, V, N) atunci trebuie completata cel putin o sectiune op11***. Daca ma poate ajuta cineva sa reglementez problema, va rog sa o faceti. Va multumesc. O seara placuta!
    Ultima oara editat deade; 25 August 2016 la 21:37

  4. #14
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Articolele folosite pe facturile cu taxare inversa trebuie sa aiba completate "Categoria pentru care se aplica taxarea inversa" (in partea de jos a fisei de articol).

  5. #15
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Alexadi eu am generat d394veche, am listat si am sters dupa aceea declaratia.
    Sper sa te ajute.

  6. #16
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Conform Ordinului nr.2264/2016 se declara facturile cu data anterioara daca au fost introduse in luna de lucru. (se poate consulta legislatia in privinta asta).
    Din cate stiu, incepand cu iulie 2016, facturile cu data anterioara introduse in luna de lucru trebuie sa apara la regularizari in decontul de tva. Am facut un test, am introdus o factura in luna august, am scris data de 31.07.2016 dar in decontul de tva nu o duce la regularizari. Trebuie introdusa manual valoarea la regularizari sau va aparea o versiune noua care va rezolva problema ? Multumesc !

  7. #17
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de petrisor Vezi Post
    Din cate stiu, incepand cu iulie 2016, facturile cu data anterioara introduse in luna de lucru trebuie sa apara la regularizari in decontul de tva. Am facut un test, am introdus o factura in luna august, am scris data de 31.07.2016 dar in decontul de tva nu o duce la regularizari. Trebuie introdusa manual valoarea la regularizari sau va aparea o versiune noua care va rezolva problema ? Multumesc !
    La rd regularizari din D300 se procedeaza cum ati spus, de cand exista rd de regularizari, nu doar din iulie 2016. Normele de intocmire a D300 prevad asta:

    Rândul 30 ‐ se evidențiază sumele rezultate din corectarea informațiilor de la rd. 22, 23, 24 şi 25 din
    deconturile anterioare, ajustările prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, a căror exigibilitate este ulterioară
    datei de 1 iulie 2010, dar care au fost generate de operațiuni pentru care cota de taxă pe valoarea adăugată
    aplicată a fost de 19%, potrivit dispozițiilor art. 1342 alin.(9)‐(11), după caz din Codul fiscal, precum şi orice alte
    sume rezultate din regularizările prevăzute de legislația în vigoare datorate unor evenimente, cu excepția
    celor prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, care determină modificarea datelor declarate inițial, cum ar fi
    nedeclararea din eroare a operațiunii în perioada în care intervine exigibilitatea.

  8. #18
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Diferenta e ca pana acum factura din iulie, adusa cu intarziere in august, se putea prinde in luna iulie, se putea depune rectificativa la 394 aferenta lunii iulie, iar in 300 pe august aparea la regularizari (se trecea manual).
    Acum factura nu se mai poate inregistra pe iulie cu rectificativa la 394 aferenta lunii iulie, ci trebuie prinsa pe august, se declara in 394 aferenta lunii august si se trece la regularizari in 300 din august.
    De asta intrebam daca s-ar putea prelua automat la regularizari facturile introduse in august cu data de iulie. Daca nu, ramane sa le trecem manual.

  9. #19
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    da, asa este, ar fi minunat sa modifice programul astfel incat in D300 sa se preia automat.

  10. #20
    Data inscrierii
    November 2015
    Posturi
    30

    Implicit

    Buna ziua.
    Am eroare in validarea D 394.eroare regula: R233.4: daca tip este in lista (C, V, N) atunci trebuie completata cel putin o sectiune op11*
    Aceasta vine de la un furnizor din RO neplatitor de tva, care mi-a prestat un serviciu (protectia muncii), pentru care a emis factura. Nu e taxare inversa.Nu stiu ce sa fac.
    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •