Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 25
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit Informatii importante legate de NOUL format al declaratiei 394

    Incepand cu data de 01 iulie, Declaratia 394 va fi accesibila numai in modulul DECLARATII, versiunea cu plata (nu va mai fi inclusa in versiunea LITE a modulului DECLARATII).

    Clientii care au folosit pana acum versiunea LITE o pot folosi si de acum inainte pentru Declaratia 390 (VIES), singura ramasa dupa trecerea Declaratiei 394 in versiunea cu plata.

    In luna iulie 2016, utilizatorii pot folosi versiunea LITE pentru Declaratia 394 in format vechi (pentru luna iunie 2016).

    Incepand cu luna august 2016 ei vor avea acces la noul format al Declaratiei 394 (pentru luna iulie 2016) numai din versiunea cu plata a modulului DECLARATII.

    Aici ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ver...tru%20D394.pdf gasiti documentul cu toate modificarile facute pentru Declaratia 394.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    17

    Implicit

    Buna ziua,
    cand va fi disponibila versiunea de declaratii pentru generarea D394 a lunii iulie? Multumesc.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Se lucreaza intens la aceasta declaratie, probabil va fi disponibila in urmatoarele zile.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    E vag spus zilele urmatoare. Se poate mai concret ? Avem concediile programate .

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    A fost postata o noua versiueni astazi 19.08.2016

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    E bine ca a aparut. Insa am constat probleme la taxarea inversa, nu preia codul produselor !

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    4

    Implicit

    Eu am introdus toate datele manual insa cand am depus declaratia validata si semnata cu succes la e-guvernare am primit eroarea

    E: informatii (1)
    eroare regula: R_DET_DECL: urmatoarele informatii din PDF nu corespund cu cele din XML: suma control,

    am verificat si reverificat toate sumele introduse, imi ies bine, suma de control este data de total baza de impozitare de la facturi achizitionate + numar de furnizori introdusi, am scos din declaratie sumele pentru achizitii cu bonuri fiscala care nu sunt adunate in suma de control crezand ca de acole e buba, tot degeaba, acelasi mesaj orice am incercat

    am verificat versiunea pe site anaf, am actualizata, alte idei nu mai am

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Luati legatura cu distribuitorul sau producatorul. Daca la DUK INTEGRATOR nu au aparut erori, nu ar fi avut de ce sa va apara erori mai departe.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2014
    Posturi
    14

    Implicit

    Declaratia in formatul actual preia date (facturi) cu data anterioara lunii de declarare, dar inregistrate in luna. Problema e ca nu se poate interveni in D394 prin corectarea sumelor direct in randul vizat sau eliminare de randuri (in versiune precedenta se putea).
    Functia de cautare dupa text nu functioneaza.
    Lista partenerilor inclusi in declaratie nu mai poate fi printata.

    Aceasta va fi forma finala a D394 sau credeti ca cele prezentate mai sus se vor remedia?

  10. #10
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Conform Ordinului nr.2264/2016, in noul format se preiau si facturile cu data anterioara daca au fost inregistrate in luna de raportare (se poate consulta legea in aceasta privinta).
    In proportie de 95% declaratia nu va fi editabila (cel mult in sectiunea aferenta bonurilor se vor putea modifica valorile) - pentru a duce corect in declaratie trebuie ca in WinMENTOR sa fie inregistrate corect tranzactiile

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •