Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 22
  1. #11
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se pare ca partial am comunicat prost si imi asum acest lucru.
    Cea ce stiam si am afirmat actualizarea e de tip monoutilizator, in momentul de fata, actualizez baza de date program cu tot cea ce presupune pe server. La care copiez cu acel executabil de copiere din tool executabiul la toti utilizatori. Aici se opreste tot cea ce este actualizarea la nivel de mentor.
    Acesti pasi sunt de cele mai multe ori deajuns pentru actualizarea si ii inteleg din multe ratiuni de la politici de securitate la tipologii de retele si drepturi ale utilizatorilor si multe altele lucru care pana acuma sunt deacord cu ele.

    Lucru pe care il ridicam si cu care ma confrunt este:
    1. Am facut actualizarea toate bune si frumoase, ma apuc de munca ma ia un coleg sefu ai facut actualizarea si iar nu imi merge de ex: Anaf pai la mine merge ca am verificat, el la mine nu merge si utite asa cauta si vezi ce se intampla, drepturi etc totul e functional cand colo nu e trecut nicaieri ca s-a modificat un fisier pe care trebuie sa il copiez si pe acela. Nu ma deranjeaza sa il copiez dar ce ma deranjeaza e ca NU STIU CA TREBUIE SA IL COPIEZ adica nu e trecut in kit ca uite s-am modificat si fisierul X. copiati-l si pe acesta langa fiecare executabil.

    2. In momentul in care aflu ca trebuie inlocuit un fisier e o placere ca stai vorbeste cu toti colegi sa fac inlocuirea la toti ca sa nu ma trezesc ca uit la cineva, mai sunt si cei care sunt in munca de acasa si uite asa se duce timpul meu, fac inlocuirea utilizator cu utilizator insa timpul de a vorbi cu fiecare sa iasa din mentor si sa fac actualizarea ma omoara. Si uite acum actualizarea e la nivel de monoutilizator ca acolo a ramas ca daca era anunat facem totul rapid cand nu se poate loga nimeni la baza ca asa fac scot server din retea si actualizez asa stiu sigur ca pot face totul ca la carte si pot inlocui fara probleme orice fisier e necesar.

    3. Ma trezesc ca la mine mentorul merge ok, la alti colegi la fel insa am o colega la care erorile sunt ceva la ordinea catorva erori pe zi, mai ce se intampla ce e diferit ca toti folosim aceleasi resurse (TS e de vine pentru asta) si uite stau si iara vorbesc cu alti colegi ca de eu lucrand mai mult pe master nu am problema asta zic ca o fi de la utilizator. Dupa ce pierd vro 2-3 zile de pigulit asa ce se intampla ma supar intr-o dimineata rad toate fisierele ei din folder si le copiez de la mine din master. E in acel moment apare minunea nu mai sunt erori. Deci problema era un dll ceva care nu a fost semnalizat la momentul in care trebuia inlocuit si uite asa din cine stie ce motive la ea mergea cu erori mentorul. Deci uite cum o actualizare de tip momoutilizator iar imi creeaza probleme.

    4. Am avut probleme de ma doare capul ca sa fiu sincer la bilanturi acuma cand: la mine functioneaza sa fac bilant semestrial cu setarea luna iulie inchisa, la colege daca e luna iulie inchisa aduce datele din iulie, la ele merge cu iunie deschisa ca luna curenta, iare cred ca e o problema prin dll ceva setari in spate la mentor care nu au fost sesizate la actualizare, aici am zis cum va merge asa asa e pt voi deja ma durea capul cand ma luau ca sa intru cu master ca nu merge. si asa si cu master a durat pana m-am prins dar am rezolvat.

    E aici e problema, asta ma face sa cred ca e vorba de o actualizare de tip MONOUTILIZATOR lipsa semnalizarii necesitatii inlocuiri si a celorlalte fisiere in momentul in care apar, adica e simplu utilizatorul e lasat in voia sortii sa sape singur in transee ca e mai simplu asa decat a ii spune vezi ca trebuie sa inlocuiesti si aceste fisiere odata cu mentorul, si asta e fac si aceasta inlocuire.

    Mentorul nu e singur soft cu care am lucrat/ lucrez si deci am vazut cu au rezolvat si alti aceste probleme si au fost 2 abordari mari si late:
    1. Au anuntat ce fisiere trebuiesc inlocuite daca procedura era doar de inlocuit executabilit in condiile in care ficare utilizator avea folderul lui (cred ca ar fi cel mai usor lucru de facut in cazul actual) si asa ups actualizarea ar fi si ea de retea nu ca acum de monoutilizator.
    2. Au facut un kit care are doua optiuni unu de actulizare server si a doua cu actualizare utilizator (aici e mai complicata in cazul mentor mai ales pe cazutl TS unde intalarea presupune un folder)
    Ultima oara editat dealexadi; 02 October 2020 la 11:27

  2. #12
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    1. Anaf nu se schimba intotdeauna, si cand se chimba, nu se schimba si versiunea, dar daca tot se schimba odata cu versiunea, atunci da, va trebui anuntat. Dar in cazul de fata, ultima modificare a dll-ului e din noiembrie 2019, deci nu e vreo diferenta la el fata de ultimele 10 versiuni, cred. Asa ca probabil numai COPYME.EXE ar putea sa faca verificarea si anuntul, bazandu-se pe un folder de mentor martor (instalarea initiala). Pentru ca nu s-a schimbat nici ope 887, nici pe 886 si atunci pentru cei ce fac upgrade de la acea versiune e doar o stire falsa.
    2. dll-ul de anaf NU ESTE REZIDENT PE MEMORIE, el se incarca atunci cand se face verificarea. Cu alte cuvinte nu trebuie sa se iasa din mentor.
    3. nu am idee ce fisiere de la nivel de mentor ar putea cauza erori la intamplare. Pt ca in afara de acest dll citit din cand in cand cu eroarea lui specifica si cele de cheie, nimic nu prea schimba functionarea. Dar exista posibilitatea sa fi ramas fisiere agatate de demult, cum ar fi un debug.pas care incetineste viteza si alte fisiere text ca mentor.ini de exemplu. Iar pe TS au existat cazuri cand copierea fisierelor s-a facut cu tot cu cea a drepturilor, asa ca s-a trezit userul client ca nu are drept de scriere pe mentor.ini. Sau cred ca stiti: eroare la scriere debug.pas, care e tot eroare de drepturi de securitate pe fisier. Ati curatat si repus, si de data asta s-au repus cu drepturile necesare. Deci nu stiu cum as putea sa prevad acest lucru.
    4. Acesta era un bug in cod (un test la schimbare an-luna gresit) ce facea sa nu sesizeze schimbarea si astfel sa nu faca actualizarea valorilor pe conturi, de care am aflat acum o luna, desi bilantul are ceva vechime. Am facut corectii si sper ca s-a rezolvat pe deplin de acum, deci nu e de la instalare.

    Cum am zis, in loc sa scoatem un kit nou special de mentor pentru care trebuie scosi utilizatorii, verificare structuri, am preferat solutia de a scoate anafConnector separat care trebuie doar copiat in foldere fara ca macar vre-un utilizator sa trebuiasca sa iasa. Practic e ca si cum ar fi o aplicatie independenta (Auto.exe de exemplu).
    Iar in momentul in care a aparut unul nou, greseala noastra e ca nu am creat un feed special pentru el pe site, poate, pentur ca, anuntul a fost.

    Dand cautare pe site dupa anafconnector, m-a dus la anuntul cu versiunea noua de declaratii 206.02 din noiembrie 2019, dupa cum am zi si la inceput:
    "Am postat o noua versiune pentru ANAFConector.dll (v.3) ce se foloseste in procedura de Validare cod fiscal/Preluare Info ANAF".

    Intre timp, cand s-a scos si un nou kit, acest dll a fost automat integrat in el... dar nu s-a mai anuntat nimic.

    O ultima mentiune, din pacate, WinMENTOR nu este o aplicatie client-server, deci nu se poate pune in practica actualizare de server sau de aplicatie. Alte aplicatii, inclusiv WME, au acest mod, pentru ca pe de o parte este motorul de baza de date SQL, cu actualizarile lui si pe de alta parte sunt lucruri de interfata-client.

  3. #13
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pe scurt asta ceream si eu COMUNICARE sa fim INFORMATII de modificarile necesare, un banal rand in pdf ne salveaza de nervi si stres atat pe noi ca utilizatori cat si pe echipa winmentor de a raspunde la aceeasi intrebare repetitive de cateva sute sau chiar mii de ori.

    In mod normal programatorul stie ce modificari a facut insa uita ca noi utilizatorii nu stim acest lucru si deci e normal sa fim Informatii despre modificari, iar de cele mai multe ori nu se intampla asta, ne trezim ca le descoperim singuri pe timpul si nervii nostri lucruri despre care auzim ca a da s-a schimbat asta. Noi nu ar trebui sa intrebam ce s-a schimbat, ci ar trebui sa fim informatic e s-a schimbat. De la noi ar trebui sa vina raspunsul cu s-a schimbat x insa uite avem un caz particular si acesta nu s-a avut in vedere.

    ECHIPA WIMENTOR ar fi necesar sa invete din greselile de comunicare avute pana acuma insa se pare ca le tot repeta iar acest lucru nu e castigator pentru nici una din parti.

    Am apreciat ca actualizarea e mai rapida si stiu ca asta presupune ca sa existe excluderi pe cat posibil a unor parti din codul sursa in mici dll sau executabile de sine statatoare, insa actualizarea lor sa fie anuntata, si nu ar fi o problema.

    Legat de arhitectura client-server ne descurcam cu ce avem insa Comunicarea este cheia pentru o utilizarea cat mai eficienta dar si pentru o eficacitate maxima.

    Ce mult am asteptat acel modul de administrare a programului insa pentru moment e blocat in chestii uzuale si mici, e un fel de excel ar putea face foarte multe lucruri insa lumea il foloseste la lucrurile de baza. El ar putea automatiza foarte multe procese din mentor, de la listare de documente automat in pdf (ce vis frumos e acesta sa pot seta sa listeze in pdf toate rapoartele necesare a fi predate la un client cu un click) la a putea administra mai usor drepturile de acces ale utilizatorilor la nivel de mentor.
    Orice bug orice problema constatata o postez tocmai pentru a fi rezolvata si a se cunoaste ca sunt constient ca VIATA BATE FILMUL si nu se poate testa toate variantele in exhaustivitatea lor in mediul de programare, insa de multe ori acestea persista luni sau chiar ani de zile, iar aici e o reala problema….

    La mine drepturile de scriere pe tot ce presupune Winmentor sunt simplificate la maxim si asta tocmai pentru a elimina problemele de a nu avea drepturi de scriere utilizatorul A sau B, e simplu exista un grup de utilizatori Winemntor si daca esti in acel grup ai toate drepturile, Nu exista ca tu sa ai depturi si eu sa nu am drepturi la nivel de Windows pe folderul de Wimentor, atata timp cat esti in grupul de utilizatori Winmentor ai toate drepturile necesare. Asa am gandit ca e mai rapid pentru toata lumea si stiu ca si A si B sunt egali pe drepturile Folderului de Mentor. Vreau un nou utilizator, ii creez un folder cu numele lui ii copiez in el tot ce are nevoie alturi de exe-ul de Mentor si asta e, lucreaza cu Declaratii are si folder de Declaratii nu lucreaza nu are folder de declaratii. Minimalist si simplu.

  4. #14
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    DESCARCARE Tabelele de calcul lichidare CalcC.DB si CalcD.DB

    Din gama "restricții de acces la site-uri" impuse de diverse servere, mai adăugam un url la excepții: site-ul nostru.

    Am precizat anterior in acest post ca toate aceste excepții trebuie făcute, (cel mai usor) deschizând pagina de internet explorer <=11 (nu Edge) si mergând la trusted sites = Site-uri de încredere -> butonul Site-uri, precizând ca ieșirea către internet a WinMentor-ului se face prin API-ul Windows-ului (dll-urile lui folosite de iexplore), WinMentor nu incorporează un browser scris de la 0 in el. (Chrome sau Firefox, ce sunt independente de Windows au aproximativ 300MB).

    Pe scurt. Se pare ca nu e suficienta adăugarea doar a portului 80 sau 443 (http://*.winmentor.ro sau https://*.winmentor.ro), ci trebuie adăugat generic *.winmentor.ro .
    Daca va da eroare la adăugare, asigurați-vă ca nu aveți bifat "Se verifica serverele (https.... "

  5. #15
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Acum fac si eu o actualizarea si am sesizat o chestie mai deosebita si anume cand faci actualizarea la constante prin kit se pare ca face la toata baza de date fapt pentru care se pierde mult timp.

    Intrebarea este se poate face cumva ca la constante sa nu se mai faca din trecut actualizarile? Ma refer la faptul ca ideal ar fi sa se faca actualizarile la constante incepand cu luna la care se aplica. Oricum cu ultimele versiuni verificarea structuri din kit e vis acuma a durat cam 30 de minute pt toata baza, in condiitiile in care eram la versiunea 23.021_4 si cred ca o implementare la actualizarea constantelor doar pe lunile necesare ar creste foarte mult viteza de lucru si la constante.

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Sunt cazuri cand constantele trebuie sa aiba efecte pe luni din urma. Daca nu le-am pune si pe luni din urma, sigur am avea reclamatii de genu de ce nu le puneti pe toata baza. Este greu sa impaci pe toata lumea.

  7. #17
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Deacord cu ce spuneti, eu ma refeream asa: cele cu saf-t nu ar trebui sa aiba efect inainte de 01.01.2022. De aceea am si spus doar pe lunile necesare, imi e greu sa cred ca de exemplu trebuiesc actualizari la constante pe ani fiscal mai vechi de 2021 in momentul de fata.

    PS: recunosc ca de cateva actualizari constnatele mi le fac manual in luniile in care am nevoie, in rest in toate firmele in ultima luna deschisa ca sa le preia in viitor pe toata baza de date, poate de aceea si acuma sunt mai multe cosntante de actualizat, si asa am si sesizat ca se duce cu ele pe toata baza de date.
    Ultima oara editat dealexadi; 14 June 2023 la 11:34 Motiv: Adaugat ps:

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ar fi o dezvoltare prea complicata in acest moment. Mai usor pentru utilizator sa faca ruperi de firma si sa dea actualizarea constantelor doar pe firmele pe care le foloseste.

  9. #19
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Avand in vedere ca de la anul vom fi obligati sa utilizam doar e factura , avem vreo posibilitate sa importam xml-urile(facturile primite) in mentor ?

  10. #20
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Momentan nu avem aceasta optiune, dar o avem in vedere pentru viitor.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •