Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21

Threaded View

  1. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Se pare ca partial am comunicat prost si imi asum acest lucru.
    Cea ce stiam si am afirmat actualizarea e de tip monoutilizator, in momentul de fata, actualizez baza de date program cu tot cea ce presupune pe server. La care copiez cu acel executabil de copiere din tool executabiul la toti utilizatori. Aici se opreste tot cea ce este actualizarea la nivel de mentor.
    Acesti pasi sunt de cele mai multe ori deajuns pentru actualizarea si ii inteleg din multe ratiuni de la politici de securitate la tipologii de retele si drepturi ale utilizatorilor si multe altele lucru care pana acuma sunt deacord cu ele.

    Lucru pe care il ridicam si cu care ma confrunt este:
    1. Am facut actualizarea toate bune si frumoase, ma apuc de munca ma ia un coleg sefu ai facut actualizarea si iar nu imi merge de ex: Anaf pai la mine merge ca am verificat, el la mine nu merge si utite asa cauta si vezi ce se intampla, drepturi etc totul e functional cand colo nu e trecut nicaieri ca s-a modificat un fisier pe care trebuie sa il copiez si pe acela. Nu ma deranjeaza sa il copiez dar ce ma deranjeaza e ca NU STIU CA TREBUIE SA IL COPIEZ adica nu e trecut in kit ca uite s-am modificat si fisierul X. copiati-l si pe acesta langa fiecare executabil.

    2. In momentul in care aflu ca trebuie inlocuit un fisier e o placere ca stai vorbeste cu toti colegi sa fac inlocuirea la toti ca sa nu ma trezesc ca uit la cineva, mai sunt si cei care sunt in munca de acasa si uite asa se duce timpul meu, fac inlocuirea utilizator cu utilizator insa timpul de a vorbi cu fiecare sa iasa din mentor si sa fac actualizarea ma omoara. Si uite acum actualizarea e la nivel de monoutilizator ca acolo a ramas ca daca era anunat facem totul rapid cand nu se poate loga nimeni la baza ca asa fac scot server din retea si actualizez asa stiu sigur ca pot face totul ca la carte si pot inlocui fara probleme orice fisier e necesar.

    3. Ma trezesc ca la mine mentorul merge ok, la alti colegi la fel insa am o colega la care erorile sunt ceva la ordinea catorva erori pe zi, mai ce se intampla ce e diferit ca toti folosim aceleasi resurse (TS e de vine pentru asta) si uite stau si iara vorbesc cu alti colegi ca de eu lucrand mai mult pe master nu am problema asta zic ca o fi de la utilizator. Dupa ce pierd vro 2-3 zile de pigulit asa ce se intampla ma supar intr-o dimineata rad toate fisierele ei din folder si le copiez de la mine din master. E in acel moment apare minunea nu mai sunt erori. Deci problema era un dll ceva care nu a fost semnalizat la momentul in care trebuia inlocuit si uite asa din cine stie ce motive la ea mergea cu erori mentorul. Deci uite cum o actualizare de tip momoutilizator iar imi creeaza probleme.

    4. Am avut probleme de ma doare capul ca sa fiu sincer la bilanturi acuma cand: la mine functioneaza sa fac bilant semestrial cu setarea luna iulie inchisa, la colege daca e luna iulie inchisa aduce datele din iulie, la ele merge cu iunie deschisa ca luna curenta, iare cred ca e o problema prin dll ceva setari in spate la mentor care nu au fost sesizate la actualizare, aici am zis cum va merge asa asa e pt voi deja ma durea capul cand ma luau ca sa intru cu master ca nu merge. si asa si cu master a durat pana m-am prins dar am rezolvat.

    E aici e problema, asta ma face sa cred ca e vorba de o actualizare de tip MONOUTILIZATOR lipsa semnalizarii necesitatii inlocuiri si a celorlalte fisiere in momentul in care apar, adica e simplu utilizatorul e lasat in voia sortii sa sape singur in transee ca e mai simplu asa decat a ii spune vezi ca trebuie sa inlocuiesti si aceste fisiere odata cu mentorul, si asta e fac si aceasta inlocuire.

    Mentorul nu e singur soft cu care am lucrat/ lucrez si deci am vazut cu au rezolvat si alti aceste probleme si au fost 2 abordari mari si late:
    1. Au anuntat ce fisiere trebuiesc inlocuite daca procedura era doar de inlocuit executabilit in condiile in care ficare utilizator avea folderul lui (cred ca ar fi cel mai usor lucru de facut in cazul actual) si asa ups actualizarea ar fi si ea de retea nu ca acum de monoutilizator.
    2. Au facut un kit care are doua optiuni unu de actulizare server si a doua cu actualizare utilizator (aici e mai complicata in cazul mentor mai ales pe cazutl TS unde intalarea presupune un folder)
    Ultima oara editat dealexadi; 02 October 2020 la 10:27

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •