1. Anaf nu se schimba intotdeauna, si cand se chimba, nu se schimba si versiunea, dar daca tot se schimba odata cu versiunea, atunci da, va trebui anuntat. Dar in cazul de fata, ultima modificare a dll-ului e din noiembrie 2019, deci nu e vreo diferenta la el fata de ultimele 10 versiuni, cred. Asa ca probabil numai COPYME.EXE ar putea sa faca verificarea si anuntul, bazandu-se pe un folder de mentor martor (instalarea initiala). Pentru ca nu s-a schimbat nici ope 887, nici pe 886 si atunci pentru cei ce fac upgrade de la acea versiune e doar o stire falsa.
2. dll-ul de anaf NU ESTE REZIDENT PE MEMORIE, el se incarca atunci cand se face verificarea. Cu alte cuvinte nu trebuie sa se iasa din mentor.
3. nu am idee ce fisiere de la nivel de mentor ar putea cauza erori la intamplare. Pt ca in afara de acest dll citit din cand in cand cu eroarea lui specifica si cele de cheie, nimic nu prea schimba functionarea. Dar exista posibilitatea sa fi ramas fisiere agatate de demult, cum ar fi un debug.pas care incetineste viteza si alte fisiere text ca mentor.ini de exemplu. Iar pe TS au existat cazuri cand copierea fisierelor s-a facut cu tot cu cea a drepturilor, asa ca s-a trezit userul client ca nu are drept de scriere pe mentor.ini. Sau cred ca stiti: eroare la scriere debug.pas, care e tot eroare de drepturi de securitate pe fisier. Ati curatat si repus, si de data asta s-au repus cu drepturile necesare. Deci nu stiu cum as putea sa prevad acest lucru.
4. Acesta era un bug in cod (un test la schimbare an-luna gresit) ce facea sa nu sesizeze schimbarea si astfel sa nu faca actualizarea valorilor pe conturi, de care am aflat acum o luna, desi bilantul are ceva vechime. Am facut corectii si sper ca s-a rezolvat pe deplin de acum, deci nu e de la instalare.

Cum am zis, in loc sa scoatem un kit nou special de mentor pentru care trebuie scosi utilizatorii, verificare structuri, am preferat solutia de a scoate anafConnector separat care trebuie doar copiat in foldere fara ca macar vre-un utilizator sa trebuiasca sa iasa. Practic e ca si cum ar fi o aplicatie independenta (Auto.exe de exemplu).
Iar in momentul in care a aparut unul nou, greseala noastra e ca nu am creat un feed special pentru el pe site, poate, pentur ca, anuntul a fost.

Dand cautare pe site dupa anafconnector, m-a dus la anuntul cu versiunea noua de declaratii 206.02 din noiembrie 2019, dupa cum am zi si la inceput:
"Am postat o noua versiune pentru ANAFConector.dll (v.3) ce se foloseste in procedura de Validare cod fiscal/Preluare Info ANAF".

Intre timp, cand s-a scos si un nou kit, acest dll a fost automat integrat in el... dar nu s-a mai anuntat nimic.

O ultima mentiune, din pacate, WinMENTOR nu este o aplicatie client-server, deci nu se poate pune in practica actualizare de server sau de aplicatie. Alte aplicatii, inclusiv WME, au acest mod, pentru ca pe de o parte este motorul de baza de date SQL, cu actualizarile lui si pe de alta parte sunt lucruri de interfata-client.