Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Curs Nir si factura in asteptare

    As dori sa aduc pe NIR-ul listat din Aviz la facturi in asteptare atat cursul facturi cat si cursul de la data receptiei, cursul receptiei apare in liste, dar nu stiu care este parametrul pentru cursul facturi initiale, stie cineva care este?
    Daca era in facturi normale am si curusul facturi si cursul receptiei, insa aici prin aviz la facturi in asteptare nu am.
    Multumesc pentru ajutor.

  2. #2
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Revin cu intrebarea nu stie nimeni care este parametrul? Ca am incercat cu cel din configurari singurul disponibil adica: <&_CURSPEFACTURA> si imi aduce cursul de pe receptie nicidecum cel care ar trebui dupa denumire si anume cel din factura in asteptare la care fac receptia. Am incercat sa aduc parametrii pe care ii folosesc in lista din intrari/facturi adica: <&_CURSPEFACTURA><&_CURSRECEPTIE> si aduce doar cursul de pe nir si asta la prametrul cu numele <&_CURSPEFACTURA>.
    Exemplu in furnizori facturi in asteptare pe 10.10.2016 am o factura cu un curs de 4.55 euro vine pe 15.10.2016 marfa fac receptia pe 15.10 cu un curs de 4.707 si vreau sa tiparesc pe nir si cursul de pe factura si cel de pe nir, intru in configurari aleg singurul parametru disponibil adica <&_CURSPEFACTURA> iar pe factura imi aduce cursul 4.707 adica cel pe de nir (nicidecum cel de pe factura) cum fac sa pot lista pe nir si cursul de 4.55?

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    A reusit cineva sa aiba cele doua cursuri pe un nir? Adica cursul de la factura in asteptare si cursul de la receptie ca eu nu am reusit chiar acuma am testat si degeaba este parametrul <&_CURSPEFACTURA> ca nu aduce acesta informatie se poate rezolva ca cred ca are ceva timp de cand tot plang cu nefunctioneara ei.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    unde treceti dvs curs valutar pe receptie la avizul facturii in asteptare?

  5. #5
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    cursul la factura se trece in intrari /facturi in asteptare 1.curs factura in asteptare.jpg
    cursul la receptie se trece in intari /avize la facturi in asteptare 2.curs aviz factura in asteptare.jpg

    si cum apare in configurari si cum apare la listare, se pare ca eu nu reusesc sa gasec parametrul care aduce acel curs de la factura ci doar cel de la nir. 3.cursuri configurare nir.jpg 4. curs nir tiparit.jpg

    Cum spuneam si mai sus cursul pe factura e de fapt cursul de pe nir, ca altul nu auce ca nume de parametru e total eronat ca acesta fiind curs de nir (ca sunt incurcate ca nume nu conteaza) macar sa fie incurcate intre ele si sa le aduca pe ambele.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ce imi aratati dvs e aceeasi chestie, acelasi curs, se aduce automat de pe factura in asteptare, se poate schimba, dar nu sunt distincte in cod. Nu am ce valoare sa va dau pentru configurarea facturii.

  7. #7
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, cum am vazut ca face diferente de curs automate am presupus ca sunt diferite intre factura si avizul acestia si de aceea il cautam, ramane in continuare la nevoie a in cauta in factura si la listare a il scrie cu pixul ca din ce am inteles nu exista alta varianta

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Eu, de exemplu, folosesc celealte campuri cand am nevoie sa pastrez o informatie: Observatii factura sau observatii la nivel de articol

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •