Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2009
    Posturi
    25

    Implicit Ideea WinMENTOR a anului 2008

    Dupa trei ani si tot atatea reuniuni, Gura Humorului a devenit prin traditie locul in care comunitatea WinMENTOR isi da intalnire pentru discutarea subiectelor de interes comun. Intr-o atmosfera destinsa am zabovit si in 2008 pentru a remarca evolutia WinMENTOR si raspandirea in mediul economic romanesc. Aici fiecare are ocazia de a-si pregati iesirea la rampa cu implementarile WinMENTOR de succes pe anul in curs. Concursul "Ideea WinMENTOR a anului 2008" a desemnat cel mai inventiv distribuitor, anume cea mai interesanta utilizare a facilitatilor pachetului nostru de programe. Pentru a afla mai multe despre felul in care WinMENTOR isi poate depasi limitele printr-o utilizare desteapta am purtat o scurta discutie cu dl. Iulian Machidon, castigator al trofeului in anul ce a trecut.


    1. Buna ziua. Pentru inceput va rog sa ne spuneti cateva cuvinte despre dumneavoastra si experienta in WinMENTOR.
    Buna. Ma numesc Iulian Machidon si colaborarea mea cu echipa Mentor a inceput undeva prin 1996 cand am cumparat Mentor, versiunea MS Dos, pentru firma mea de comert cu ridicata SC Comstoc SRL Bacau. In timp firma si a largit activitatea cu productie in 2002. Ulterior s-a infiiintat un Departament de Consultanta si IT, in 2006, si asa am devenit distribuitor WinMENTOR.

    2. Implementari de succes se aduna multe in timpul anului. Unde a fost pusa in aplicare ideia care a castigat premiul cel mare in 2008?
    Ideia s-a nascut prin septembrie 2008, pe parcursul unei inplementari la o firma de productie incaltaminte SC Mopiel SRL din Ramnicu Sarat, judetul Buzau.

    3. Daca ar fi fost usor, probabil nu se punea la calcul. Cu ce probleme v-ati confruntat?
    Respectiva firma dorea o determinare si analiza a pretului de cost la produsele finite fabricate, astfel incat sa poata stabili o strategie de vanzare la nivel national cu randament economic maxim, lucru posibil prin aplicarea metodei de postcalcul.

    4. O solutie de gestiune capabila are printre punctele ei forte flexibilitatea. Cum au fost rezolvate problemele prin WinMENTOR?
    Enuntul problemei suna cam asa: firma de productie incataminte are 3 sectii productive plus 5 magazine propii. Se produce incaltaminte atat pentru intern cat si in sistem lohn. Se stie ca pentru lohn, materiile prime sunt puse la dispozitie de clientul extern, in import temporar de cele mai multe ori fara pret achizitie (zero) si contabilizate in afara bilantului. Provocarea consta in gasirea unei "metode de poscalcul in WinMENTOR" care sa tina cont de toate enunturile anterioare si sa se muleze pe organizarea firmei respective.

    Rezolvarea si noutatea a constat in crearea de activitati distincte: comert, productie intern si productie lohn astfel incat prin repartizarea cheltuielilor pe cele trei activitati, apoi prin sabloane de repartizare pe cele doua activitati productive lohn si intern dupa cheia "zile lucrate in lohn, intern" sa se poata face postcalcul excluzind costul materiilor prime care ptr lohn = 0 lei.

    5. Si uite asa ajungem la Intalnirea Distributorilor WinMENTOR care s-a tinut ca si pana acum la Gura Humorului. Cum au reactionat colegii din sala?
    Greu de spus, eram prea concentrat la expunere, cred ca ar trebui intrebati chiar ei.

    6. Se pot spune multe despre aceste zile deosebite, cand familia extinsa WinMENTOR se aduna la discutii. Cum a fost anul trecut?
    Ca de obicei excelent, si nimic nu e mai creativ ca emulatia si atmosfera din acele zile cand se intalnec toti colegii - familia WinMENTOR - din intreaga tara.

    WinMENTOR este o aplicatie care nu de putine ori si-a pus in valoare flexibilitatea prin concepte precum "Ideea WinMENTOR a anului 2008". Nu imi ramane deca sa va urez succes in implementarile anului 2009 si va urez succes la Gura Humorului in toamna.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2017
    Posturi
    21

    Implicit

    A fost inovativ la vremea aceea.
    Eu sunt client fidel si sper sa o tineti tot asa.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •