Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    6

    Implicit Interfata Winmentor

    Buna ziua,

    Am urmatoarea problema cu aplicatia: Acesta nu incadreaza cum trebuie butoanele si nu stiu cum sa ii dau de cap. Acest lucru s-a intamplat dupa ce aplicatia a fost instalata pe un calculator nou.
    Am atasat si 2 printscreen-uri sa sa intelegeti mai bine la ce anume ma refer.
    Unele butoane sunt partial vizibile, iar alte butoane nu sunt vizibile deloc.
    La inceput am zis ca e de la rezolutia monitorului, dar indiferent de rezolutie problema persista. Am facut update la driver-ii placilor video (atat cea dedicata cat si cea integrata) si, indiferent de setarile pe care le-am facut, in continuare problema persista.
    In setarile din winmentor nu am stiut sa umblu, asa ca am decis sa apelez la dumneavoastra.

    Ajutorul dumneavoastra ar fi mult apreciat,
    O zi buna in continuare!

    fereastra.jpgsave window.JPG

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Problema este de la rezolutia setata. Trebuie sa mergeti pe desktop - click dreapta - Personalize - Display - aici trebuie setat 100% Smaller

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Multumesc mult de pont.
    Era deja setat pe 100% smaller, asa ca l-am schimbat pe 125% medium. Asta a rezolvat problema cu butoanele care se vedeau partial.
    In fereastra de salvare, in continuare nu se vede butonul de exit.
    In urma modificarii a mai aparut o problema. Acum butoanele de meniuri sunt decalate (am dat click pe butonul "Iesiri" si-mi afiseaza meniul de la ""Imobilizari"; cu cat mut cursorul mai in dreapta cu atat bara de meniu este mai decalata). Am atasat si un printscreen ca sa vedeti mai clar la ce ma refer.
    Aveti idee ce setari as mai putea face pentru a rezolva si problemele acestea?
    meniuri.jpg

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    1. Acum incercati sa puneti inapoi la dpi 100% (smaller);
    2. RESTART;
    3. Schimbati rezolutia la cea nativa, banuiesc din imagininile Dvs. ca e un laptop cu rezolutie custom 1295x729;
    4. La executabilul de Mentor dati click dreapta si alegeti la Properties/Compatibility/Compatibility mode: Windows xp sp2/3 iar mai jos pe acelasi tab bifa pe "Run this program as an administrator".
    Sper sa fie ok acum.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Am intalnit si eu defazarea meniurilor. Se rezolva cu un Minimize, Restore pe mentor (cel putin unde am testat eu).

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Am urmat indicatiile dumneavoastra. Dupa ce am trecut inapoi la dpi 100%, am revenit la problema initiala, asa ca l-am trecut inapoi la 125%
    Rezolutia laptopului este de 1920x1080. M-am uitat si la properties/compatibility si era deja setat pe xp sp3. Am incercat sa il rulez si cu compatibilitate cu xp sp2, dar este nicio diferenta....
    de asemenea, era deja bifata optiunea "Run as administrator"

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Am intalnit si eu defazarea meniurilor. Se rezolva cu un Minimize, Restore pe mentor (cel putin unde am testat eu).
    Am incercat si varianta asta si nu functioneaza.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    Incercati sa schimbati din Control Panel\Appearance and Personalization\Personalization de la "Windows 7 Aero"/"Windows 7 basic" sau customizat la "Windows classic".
    Mai puteti sa verificati si in Control Panel\System and Security\System la Advanced\Performace\Settings sa fie pe "Adjust for best performance".

    ps. Aveti instalat si Windows Service Pack 1? Update-urile de la Windows 7 la zi?

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Citat Original a fost postat de admin Vezi Post
    Incercati sa schimbati din Control Panel\Appearance and Personalization\Personalization de la "Windows 7 Aero"/"Windows 7 basic" sau customizat la "Windows classic".
    Mai puteti sa verificati si in Control Panel\System and Security\System la Advanced\Performace\Settings sa fie pe "Adjust for best performance".

    ps. Aveti instalat si Windows Service Pack 1? Update-urile de la Windows 7 la zi?

    Setarile pe care mi le-ati recomandat au rezolvat problema cu butoanele decalate.
    Sigurul lucru care a ramas nerezolvat este acea fereastra de salvare in care nu se vede butonul de exit; asta nu prezinta o problema, avand in vedere ca se poate folosi hotkey-ul "E" pentru a iesi din aceasta fereastra.
    Va multumesc mult si apreciez suportul tehnic oferit!

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    Cu placere.

    ps. Nu ati raspuns la ps! Aveti instalat si Windows Service Pack 1? Update-urile de la Windows 7 la zi?

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •