Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 25
  1. #11
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu tichete cadou acordate neimpozabile la salariati in luna aprilie, problema este ca am un salariat care are bifa la cumul de functie si la el primesc eroare urmatoare:
    " E: asigurat (5) [idAsig = 5] sectiune asiguratE3 (1)
    Campul E3_13 se completeaza doar pentru functia de baza
    eroare regula: S134: E3_13 se completeaza doar pentru E3_3=1"
    O idee cum pot sa ii trec si lui aceste tichete cadou primite in declaratia 112? Multumesc pentru ajutor.

  2. #12
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Mesajul va apare din cauza sumelor pe alte deduceri (aici se regasesc sumele neimpozabile) - puteti sterge dvs. manual din declaratie sumele respective pentru a elimina eroarea.

  3. #13
    Data inscrierii
    September 2017
    Posturi
    27

    Implicit

    Buna seara,
    Angajatii au primit tichete cadou pentru ziua firmei. Va rog sa ma ajutati cu ordinea setarilor in program.
    Din cate inteleg se configureaza in Nomenclator/Drepturi in natura (ce ar trebui bifat aici?) , apoi adaug la fiecare salariat in Conditii salarizare si apoi dau preluare beneficiari?
    Exista vreo modalitate de a le introduce manual, doar la Drepturi in natura, fara a fi nevoie sa modific in Conditii salarizare toti cei 50 de angajati?
    Problema este ca unii au cate 30 de tichete de 10 lei, altii au 7 tichete, altii au 100 etc cifrele difera la toti; iar alti doi angajati au tichete de 50 lei. Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

  4. #14
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu aveti cum sa sariti nici un pas din cele enumerate mai sus, singurul lucru care v-ar ajuta ar fi sa treceti tichetele de 10 lei de exemplu, sa lasati cantitate fixa lunara si dupa preluarea in meniul drepturi in natura sa modificati cantitatea la predat in functie de cate are fiecare. tichet.jpg

  5. #15
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit Prime neimpozabile 150 lei

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Daca primele oferite sunt in bani si le vreti neimpozabile, puteti sa le treceti in meniul Alte drepturi din salarizare, unde aveti posibilitatea de a seta bifa Impoz cum doriti dvs.
    Cum se pot configura primele neimpozabile de 150lei in stat fara sa se calculeze contributii? Ce setaei trebuie facute?
    Multumesc

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Folositi meniul drepturi in natura/sume asimilate salariilor, lasati fara contributii si fara impozit, le atribuiti angajatilor in conditii salarizare si apoi rezolvati prin meniul drepturi in natura din salarizare

  7. #17
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Folositi meniul drepturi in natura/sume asimilate salariilor, lasati fara contributii si fara impozit, le atribuiti angajatilor in conditii salarizare si apoi rezolvati prin meniul drepturi in natura din salarizare
    Buna ziua,

    am lucrat cu drepturi in natura dar:
    - sumele doar imi apar pe stat, restul de plata este neschimbat
    - nu se face nici o nota contabila aferenta acestei sume de 150

    Puteti sa-mi spuneti ce setari ar trebui facute pentru ca apara nota contabila 6458=421 si restul de plata sa fie majorat cu suma de 150lei?
    Multumesc

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    In monografiile contabile pentru acordarea tichetelor cadou nu regasesc aceasta nota contabila la care faceti referire.

  9. #19
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Sau ar mai fi o varianta, meniul Prime de vacanta, unde sa nu puneti nici o contributie si nici bifele de la impozit, si Plata primelor de vacanta. In varianta asta ar face niste note contabile

  10. #20
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de karina Vezi Post
    Buna ziua,

    am lucrat cu drepturi in natura dar:
    - sumele doar imi apar pe stat, restul de plata este neschimbat
    - nu se face nici o nota contabila aferenta acestei sume de 150

    Puteti sa-mi spuneti ce setari ar trebui facute pentru ca apara nota contabila 6458=421 si restul de plata sa fie majorat cu suma de 150lei?
    Multumesc
    NU au de ce sa apara la rest de plata pent ca ele au stat separat, aveti un tabel de distribuire a lui, ele sunt in 5328 achizitionate, iar din 6458=5328 cam asa e in trecut in functionarea contului 5328 aceste bonuri sunt identice cu bonurile de masa mai putin ca acolo reduc impozitul iar aici nu, apar , la bonul de consum/diminuare de stoc va aparea si consulul acelor bonuri adica cheltuiala.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •