Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 25
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    6

    Implicit Tichete cadou-premiu Paste

    Cum procedam cu inregistrarea tichetelor cadou ce depasesc limita neimpozabila de 150 lei.
    Daca eu acord de ex. 190 lei in tichete cadou, ce fac cu diferenta de 40 lei? Aceasta diferenta e supusa impozitarii si contributiilor sociale dar cum o trec pe stat plata?
    ca si solutie, m-am gandit la crearea unui articol Tichet cadou 40 lei, impozitat si bifate toate contributiile sociale, angajat si angajator...
    pe cele de 150 lei nu le mai trec pe stat?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Puteti crea doua tipuri de tichete, unul cu valoarea de 150 la care nu se bifeaza nimic la impozit si contributii si unul cu valoarea de 40 unde, asa cum ati spus si dvs, sa aveti si contributii si impozit. Nu mi s-ar parea corect sa nu treceti deloc valoarea de 150 din moment ce sumele astea trebuie evidentiate in salarii pentru eventualitatea unui control.

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna ziua. Imi putei spune unde trebuie sa intru in program si sa fac modificarile de care vorbea d-na Oana Ghimpu pentru a evidentia tichetele cadou cu si fara impozit si contributii? Multumesc anticipat.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Salarii -> Nomenclatoare -> Drepturi in natura.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Multumesc.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2015
    Posturi
    7

    Implicit

    Imi puteti spune cum trebuie sa inregistrez prima acordata in bani , 150 lei, neimpozabili? Aceasta suma trebuie sa apara in statul de plata , ca salariu net sau se face un stat doar pentru prima? Multumesc

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca primele oferite sunt in bani si le vreti neimpozabile, puteti sa le treceti in meniul Alte drepturi din salarizare, unde aveti posibilitatea de a seta bifa Impoz cum doriti dvs.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna ziua. Imi puteti da mai multe lamuriri unde anume gasesc acest meniu "Alte drepturi din salarizare".Am gasit "Alte drepturi/Penalizari. Este vorba despre acelasi meniu?

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, acesta este Mi-a scapat litera mare de la Salarizare din moment ce e meniu.

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Va multumesc pentru raspuns, chiar si pentru litera mare de la Salarizare.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •