Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Angry eliminarea obligativitatii TVA colectat pt TVA la incasare

    Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: s-a eliminat obligativitatatea incasarii TVA la 90 zile pentru firmele care aplica TVA la incasare, acest lucru facandu-se abia la incasarea facturii. Dar acest lucru nu trebuia sa se faca automat la instalarea unei noi versiuni de Mentor? Eu am verificat in fiecare luna fisa la 4426 si 4427 cu soldurile din balanta si din jurnal si coincideau, asta pana la 01.01.2016 cand nu mi-a mai preluat tva colectat dupa 90 zile. Abia acum m-am sesizat ca nu imi preia corect programul. Ce mai pot face in acesta situatie? Multumesc.
    Ultima oara editat deemaio; 22 March 2016 la 09:36

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Din cate stiu eu la momentul respectiv (ianuarie 2014) in mentor a parut o procedura prin care trebuia sa trecem in constante la tva: la numarul de zile pt colectare tva neexigibil din 90 de zile in 999999999 si asa s-a rezolvat problema plus o rulare in momentul respectiv a unor proceduri. Verificati constanta daca este corect setata. Uite aici este vorba de versiunea 737.00 ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Ve...a%20737.00.pdf
    Ultima oara editat dealexadi; 22 March 2016 la 11:09 Motiv: adaugare link

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Exigibilitatea TVA-ului la momentul incasarii facturii si nu la 90 zile a intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2014. La momentul respectiv a fost emisa o atentionare catre toti utilizatorii de modificare a constantei "Numar zile pentru colectare automata TVA neexigibil" din 90 in 999999. (a se vedea imaginea atasata) ATENTIONARE.jpg Actualizarile constantelor nu se realizeaza prin upgrade al programului.
    Rezolvare:
    1. Asteptati o noua versiune in care valorile pentru facturile din 2015 se vor regasi pe coloanele de regularizare (varianta va fi publica in aprilie 2016)
    2. Corectati incepand cu luna octombrie 2015 constanta pe toate lunile deschise (oct 2015 - martie 2016). Atentie, in urma acestei modificari pot exista modificari in jurnale si balanta.

    In cazul in care veti alege varianta 1, incercati si corectati valoarea constantei macar cu anul 2016.

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Din pacate la acel moment nu lucram la firma respectiva iar in fiecare luna soldurile din fisele conturilor 4426 si 4427 erau aceleasi cu cele din balanta si jurnal. Am remarcat acest lucru abia din ianuarie 2016 cand in fisa si balanta apareau aceleasi sume iar in jurnalul de vanzari nu.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna dimineata. Va multumesc pentru raspunsuri. Rugamintea mea catre domna Silvia Solomon este sa imi oferiti mai multe lamuriri in legatura cu cele doua rezolvari pe care le-ati enumerat mai sus. Daca aplic prima varianta, ce se va intampla cu TVA care deja a fost colectat la 90 de zile , iar daca aplic varianta 2 si fac corectia din octombrie 2015 va incepe din octombrie sa nu imi mai colecteze TVA la 90 de zile sau din ianuarie 2016? Va multumesc anticipat. O zi buna.
    Ultima oara editat deemaio; 23 March 2016 la 10:05

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Modificarea constantei duce la modificare datei in care factura devine exigibila, adica a celor 90 zile. Mare atentie ca daca ai facturi emise pe 1,2 octombrie ele devin scadente la sfarsitul lui decembrie, daca modifici constanta sa nu modifici si tva (4427) in cazul in care ai facturi neincasate (01.10.2015+90 zile=30 decembrie). Deci odata modificata constanta pentru aceste facturi o sa iti calculeze tva doar la incasri.

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Cazul 1. Modificarea constantelor va determina ca pentru orice factura incepand cu oct 2015 sa nu se mai efectueze colectarea automata a TVA-ului
    Cazul 2. Modificarea constantelor din ianuarie 2016, va determina ca facturile care sunt introduse incepand cu aceasta luna sa nu mai intre in sfera de inchidere automata a TVA-ului, iar cele care vin din perioada oct-dec 2015 sa se inchida automat, in cazul in care nu au fost platite. Pentru o reprezentare corecta a acestor facturi din urma, in coloanele de regularizare trebuie sa asteptati o noua versiune.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna ziua. Am ales pana la urma sa elimin colectarea TVA la incasare la 90 de zile incepand cu luna noiembrie 2015, dar dupa ce am inchis noiembrie am verificat jurnalul de vanzari la luna decembrie 2015 si am constat ca nu mai am nici o incasare din luna noiembrie 2015 evidentiata. Va rog sa imi spuneti ce pot face ca remediez situatia.Multumesc.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Verificati corectitudinea setarilor de TVA. In cazul in care acestea sunt corecte, contactati distribuitorul/producatorul.setari 2015.jpg (2015) si (2016) setari 2016.jpg

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns, dar am reusit sa rezolv problema mai sus mentionata, dar in luna ianuarie nu am nici o modificare. Imi preia ca si pana acum colectare tva automat la scadenta. In plus in fiecare luna trebuie sa ii modific constanta prin care maresc numarul de zile de colectare a tva-ului, pentru ca in luna urmatoare apare tot cu 90 de zile.Am observat ca tocmai din februarie 2016 nu mai apare in fisa lui 4427 " colectare tva automat la scadenta". Ma puteti ajuta urgent cu un raspuns in acesta situatie? Multumesc.
    Ultima oara editat deemaio; 24 March 2016 la 15:36

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •