Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: Tva compensare

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Tva compensare

    Am si eu o eroare, care se manifesta aleator si nu numai intr-o baza de date ci in baza de la mai multe firme, la anuite compensari imi pune in sume in coloana TVA storno cu toate ca eu am setat la constante TVA sa nu imi calculeze tva la avansuri (exemplu 419=5121 5 lei sa nu scoata si tva din aceasta suma). Este ciudat pt ca acum am avut o compensare in euro la care facturie sunt fara tva, singura varinata sa scap de acest tva a fost sa sterg compensarea si sa dau refacere solduri/stocuri de doua ori. Stie cineva de la ce ar putea sa apara si cum sa pot evita aceasta problema (am mai intanlit-o la cateva firme in baza cand faceam decontul dar am zis ca e o eroare de la tva la incasare sau ceva de genul acesta, dar acuma firma nu este nici tva la incasare si nici factura nu are tva fiind externa in euro si incasarea tot in euro). Multumesc pentru ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Daca ati setat constanta dupa inregistrarea acelor sume in avans (care la momentul respectiv si-au calculat TVA-ul), efectul nu se manifesta retroactiv, TVA-urile ramanand in continuare legate de acel avans.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Este setat asa de la deschiderea firmei, cand nu aveam nici o operatiune inregistrata, de aceea mi se pare ciudat, mai studiez si cand apare incerc sa imi dau seama ce anume face sa apara aceasta eroare (daca aflu poate fi eliminata total, pana atunci mai studiez). Ce stiu ca am facut la operatiunea in valuta, stiu ca am ales intai plata in avans, si pe urma facturile si dupa ce am salvat mi-am dat seama ca am eroare ca suma in euro nu este egala, ci doar cea in lei, asa ca am modificat si atunci am sesizat ca am suma in coloana de tva si nota contabila, am rezolvat cu stergerea compensarii si refacere solduri stocuri si pe urma am facut compensarea si totul a fost ok.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Problema se repeta. Eram intr-0 compensare in euro pe care doream sa o modific arata ca in figura eroare tva 1, dau sa modific intru in compensare sterg suma din debit cum se vede in figura eroare tva 2, intru in detaliere, aleg suma pe care vreau sa o compensez cum se vede in figura eroare tva 3 si dau ok, ajung in compensari si surpriza in coloana de tva din debit apare o suma, pusa automat cum se vede in figura eroare compensare tva 4. Problema este ca o genereaza se pare aleator, de data asta am fost pe faza si nu am salvat documentul am renuntat si am facut pas cu pas print screen si cum se vede din pasi genereaza tva lucru care nu este corect caci la constante este sa nu puna tva la incasare avans cum se vede in gigura eroare ta 5 (de la deschiderea firmei in octombie 2013). Poate reusim sa descoperimi ce se intampla si eliminam problema. Multumesc pt ajutorEROARE TVA 1.jpgEROARE TVA 2.jpgEROARE TVA 3.jpgEROARE TVA 4.jpgeroare tva 5.jpg

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •