Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Question Solutie conectare server

    Salutare!


    Mai intai sa va prezint echipamentele, utilizatorii si conditiile de munca.

    La noi la birou avem 2 opertori de introducere date, o sefa, 2 calculatoare. Unul este folosit ca server cu map network drive. Mai avem un calculator/server pe care inca nu il utilizam. Am achizitionat zilele astea doua ssd pentru a le folosi in raid 1 pe server, avem o licenta de windows server 2012 r2 pe care as vrea sa o folosec.


    Un operator va intra in concediu pre/post -natal si este dispusa sa lucreze din cand in cand de acasa, deci va trebui sa implementam remote desktop services(RDS).

    Serverul are un hdd de 160 gb (c:\) pe care am instalat windows server si cele doua ssd pe care le-am facut mirror (raid 1) (d:\). Mentorul ar trebui sa il instalez pe c sau pe d?

    A folosit careva aceasta solutie? Gasesc un tutorial pe net pentru asta sau exista un manual de instalare a mentor pentru RDS?

    Va multumesc anticipat pentru timpul acordat, si va rog sa imi scuzti prezentarea (e foarte tarziu).

    Iancu

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Daca spatiul mi-ar fi permis, eu as fi pus si Windows Server-ul pe SSD; evident, Mentorul ideal este sa fie pus pe D (SSD), cu eventual backup (noaptea sau periodic/weekend) pe C (HDD).

    Instalarea de Mentor: initial, este o instalare normala, de la 0, locala, pe D *); se formeaza directorul D:\WinMent. Apoi, pentru fiecare user de Windows pe care il veti crea si care va folosi Mentor, trebuie sa creati cate un folder propriu de WinMentor (de ex.: D:\WinMent_User1) in care veti copia din WinMent-ul normal exe-urile, dll/ocx-urile, ini-urile si protect.dat. Veti face shortcut pe desktopul userilor catre mentor.exe-ul propriu, din folderul alocat. Motivul este ca nu pot folosi, in acelasi timp, folderul Private (este un fel de Temp pentru Mentor.exe). Teoretic, asta e tot ca specific RDS.

    La updateuri, atentie sa inlocuiti toate mentor.exe-urile (manual sau folosind MentCopy.exe - de pe ftp, tools) din toate folderele cu cel curent actualizat (va spune procedura de update, la inceput, ce actualizeaza, teoretic ultimul exe folosit pe userul sub care se ruleaza upgradeul).


    *) evident, dupa instalarea initiala trebuiesc configurate Borlandul (virtualizare plus setari - vezi ftp pentru setari), drepturi, DEP, share-uri daca se va mai apela si din retea etc.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Talking

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Daca spatiul mi-ar fi permis, eu as fi pus si Windows Server-ul pe SSD; evident, Mentorul ideal este sa fie pus pe D (SSD), cu eventual backup (noaptea sau periodic/weekend) pe C (HDD).

    Instalarea de Mentor: initial, este o instalare normala, de la 0, locala, pe D *); se formeaza directorul D:\WinMent. Apoi, pentru fiecare user de Windows pe care il veti crea si care va folosi Mentor, trebuie sa creati cate un folder propriu de WinMentor (de ex.: D:\WinMent_User1) in care veti copia din WinMent-ul normal exe-urile, dll/ocx-urile, ini-urile si protect.dat. Veti face shortcut pe desktopul userilor catre mentor.exe-ul propriu, din folderul alocat. Motivul este ca nu pot folosi, in acelasi timp, folderul Private (este un fel de Temp pentru Mentor.exe). Teoretic, asta e tot ca specific RDS.

    La updateuri, atentie sa inlocuiti toate mentor.exe-urile (manual sau folosind MentCopy.exe - de pe ftp, tools) din toate folderele cu cel curent actualizat (va spune procedura de update, la inceput, ce actualizeaza, teoretic ultimul exe folosit pe userul sub care se ruleaza upgradeul).


    *) evident, dupa instalarea initiala trebuiesc configurate Borlandul (virtualizare plus setari - vezi ftp pentru setari), drepturi, DEP, share-uri daca se va mai apela si din retea etc.
    Multumesc foarte mult dl. Dragos pentru reply si foarte buna recomandarea cu ssd si os-ul.

    Am sa pun Windows Server pe cele 2 ssd-uri, pentru ca va face backup pe hdd in fiecare seara, nu cred ca mai are niciun rost sa le pun raid 1, cred ca mai bine le pun stripped.

    In ceea ce priveste instalarea si configurarea mentor, sa inteleg ca nu exista niciun tutorial sau manual pe net? Am sa incerc sa il instalez cu instructiunile dvs.

    Cu consideratie,
    Iancu

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Cu placere.

    Acum cativa ani am facut niste teste cu 2 SSD-uri in Raid 0, cu diverse setari ale stripului, de la 4kb la 128kb (sunt si aici puse, pe forum); nu am obtinut viteza suplimentara la Mentor, uneori chiar mi-a scazut, asa ca am ales sa le tin distincte SSD-urile, unul pentru OS, unul pentru Mentor.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2016
    Posturi
    6

    Implicit

    Am reusit sa reinstalez Windows server 2012 r2 pe SSD-ul 1 si totodata sa ma conectez de la alta retea la el. Vroiam sa intreb daca se poate conecta cu remote desktop connection mai multi user odata la server si lucra sub mentor?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Implicit pot 2 in acelasi timp. Pentru mai multi, trebuiesc achizitionate niste CAL-uri suplimentare de la Microsoft.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •