Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Thread: Decont TVA

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit Decont TVA

    Nu stiu daca e o problema tehnica sau nu merge la mine ceva cum trebuie. Tocmai am instalat ultima varianta de pe site -532- si nu mai gasesc declaratia cu decontul TVA (300). Era la Mentor/Liste/Contabile.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    A "dispărut" mai de multişor... nu este neapărat o noutate ?n 3200532... oricum, nu prea o foloseam... sper totuşi că ni se pregătesc surprize plăcute ?n această direcţie căci speranţa moare ultima ...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    In versiunea anterioara era. Eu totusi faceam verificari dupa ea si nu era rea deloc. Nu vad motivul pentru care au scos-o.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Eu speram, cu fiecare update, sa remedieze functionarea decontului de TVA nu sa-l scoata definitiv. Sunt curios ce vor mai scoate din Mentor in viitor. Sunt din ce in ce mai dezamagit de atitudinea producatorului fata de noi, cumparatorii aplicatiei. Nu stiu cat de corect este sa vinzi o aplicatie (destul de scumpa, dupa parerea mea) ca apoi sa scoti din ea anumite functionalitati fara sa-i reduci pretul (nu mai vorbesc de faptul ca ar trebui despagubiti cei care au platit pretul pentru ce acum nu mai pot folosi).Pe site-ul producatorului se precizeaza ca se pot lista Declaratiile de TVA

    Extras de pe site:
    Modulul principal MENTOR ofera urmatoarele facilitati de gestionare:

    5. Liste si rapoarte

    Citeva dintre listele ce pot fi obtinute:

    * liste contabile: balanta de verificare in lei sau valuta, registrul jurnal de inregistrari contabile, fise analitice de cont, fise sah de cont, cartea mare, realizari pe activitati in lei sau valuta, deconturi de asociere in participatiune, declaratii privind obligatii de plata la bugetul de stat, s.a;
    * liste de TVA: jurnal de cumparari, jurnal de vanzari, registrul de ?ncasari din magazin, declaratiile de TVA;
    * liste pentru casa si banca: registre de casa si banca (lei sau valuta), liste de plati si incasari in curs de decontare (cambie, cec, bilet la ordin), etc;
    * stocuri: liste de intrari de la furnizori (inclusiv importuri, cu detalierea modului de calcul al pretului de import) sau din productie proprie, liste de consumuri, liste de vanzari, fise de magazie, balanta stocurilor, raport de gestiune s.a;
    * liste de furnizori/clienti/avansuri de trezorerie: fisa de furnizor/client, balanta de furnizori/clienti, fisa de avans spre decontare, balanta avansurilor spre decontare, lista furnizori neachitati, clienti datornici, lista incasarilor de la clienti, s.a.
    Ultima oara editat deuracort; 30 April 2009 la 23:48

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Poate ne raspunde vreun admin si ne explica motivul scoaterii acestei facilitati.

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2009
    Posturi
    25

    Implicit decont TVA

    Pentru schmitz:
    Decontul de TVA nu functiona chiar cum trebuie, dupa cum unii dintre dvs au remarcat. Dat fiindca nu exista momentan resurse pentru a adresa aceasta problema, s-a ales solutia excluderii listei din versiunea curenta. Am inteles ca vom reveni asupra acestui aspect cand va fi posibil.

    Pentru Uracort:
    Deoarece WinMENTOR nu mai scoate liste cu declaratiile de TVA, vom face ajustarile aferente si pe site. Totusi nimeni nu reduce pretul unei aplicatii retroactiv, mai ales cand vorbim despre o schimbare minora. WinMENTOR functioneaza in continuare foarte bine, isi face treaba si este intretinut absolut gratuit de catre producatori. Dovada o fac schimbarile frecvente de versiune, care repara inconsistente, aduc la zi programul si chiar ii extind functionalitatea. In acest sens puteti vedea schimbarile fata de ultima versiune aici, document ce insoteste fiecare executabil nou.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Suport Tehnic Vezi Post
    Pentru schmitz:
    Decontul de TVA nu functiona chiar cum trebuie, dupa cum unii dintre dvs au remarcat. Dat fiindca nu exista momentan resurse pentru a adresa aceasta problema, s-a ales solutia excluderii listei din versiunea curenta. Am inteles ca vom reveni asupra acestui aspect cand va fi posibil.

    Pentru Uracort:
    Deoarece WinMENTOR nu mai scoate liste cu declaratiile de TVA, vom face ajustarile aferente si pe site. Totusi nimeni nu reduce pretul unei aplicatii retroactiv, mai ales cand vorbim despre o schimbare minora. WinMENTOR functioneaza in continuare foarte bine, isi face treaba si este intretinut absolut gratuit de catre producatori. Dovada o fac schimbarile frecvente de versiune, care repara inconsistente, aduc la zi programul si chiar ii extind functionalitatea. In acest sens puteti vedea schimbarile fata de ultima versiune aici, document ce insoteste fiecare executabil nou.
    Din nefericire, nu-mi aduc aminte sa fi vazut, de-a lungul unui an de folosire a WinMentor, vreo extindere "consistenta" a functionalitatii aplicatiei. In ce priveste intretinerea gratuita a aplicatiei sunt de acord cu dvs insa, trebuie sa fiti de acord cu mine ca WinMentor nu este deloc o aplicatie ieftina (tinand cont de performantele acesteia). Am intalnit aplicatii mult mai ieftine capabile sa preia automat cursul valutar, la lansarea acesteia, care actualizeaza automat pretul produselor la cursul din ziua curenta, etc. Eu as prefera plata unui abonament de update anual dar sa beneficiem de update in adevaratul sens al cuvantului.

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Să ştiţi că, automatismele, c?nd sunt prea multe, sunt periculoase... dacă se ?nt?mplă prea multe lucruri fără cunoştinţa utilizatorului, există pericolul să se scape de sub control... totodată (nu este cazul ?n exemplul dat de către dvs, ci ?n altele), automatismele ar fi un picuţ ilegale, căci orice operaţie contabilă sau de gestiune trebuie să aibă la bază un act voit al utilizatorului, şi un document scris care să rezulte din aceasta... k să fiu un pic mai clar, g?ndiţi-vă la bonurile de consum: pentru a ni se uşura munca, avem la dispoziţie generatorul de bonuri de consum, uşor de folosit şi intuitiv. Dar, ?n nici un caz nu se fac bonurile de consum singure, din senin, cum am auzit că s-ar ?nt?mpla pe la alte curţi...

    Nu vă supăraţi, dar au fost update-uri multe ?n 2008... uitaţi-vă numai la 2 module: service auto şi restaurant: cum arătau ?n ianuarie 2008, şi cum arată ?n ianuarie 2009, sau ?n prezent... şi modulul de bază a primit update-uri, pe care le-am găsit cu toţii enumerate la momentul respectiv... dar, ştiţi, face cam totul, deci nu sunt prea multe direcţii care să fie dezvoltate...

    Referitor la cursul valutar, serios vorbind, c?t vă ia să actualizaţi preţurile, introduc?nd şi cursul (direct pe form-ul de actualizare preţuri) ? 1 minut, maxim două? ?n cel mai rău caz 5 min... după care puteţi factura liniştit toată ziua.

    C?t despre preţ... nu ştiu cu ce programe ?l comparaţi. Nu pot da nume aici pe forum, dar este mai ieftin faţă de altele... Eu am impresia că nu folosiţi toate capabilităţile cumpărate; poate ar trebui să aprofundaţi cunoaşterea... nu ştiu, căci nu vă cunosc...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit Tva.

    Si eu am fost unul dintre cei nemultumiti de lista TVA. Problema este ca era mai bine cum era decit deloc...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •