Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 17 din 17

Thread: D300

  1. #11
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Stie cineva cand va aparea o versiune de declaratii care sa completeze automat randurile A1 Si B1 de carea vorbeam mai sus ca intre timp si in fisierul pdf de pe sitele anaf acestea spun clar ca trebuiesc completate cu ultimele 6 luni la vanzari si cumparari, si s-a scos si din duk validarea eronat introdusa ca acestea sa fie mai mici ca A si B adica sa nu poata fi mai mare ca sumele reamase neexigibile, cum si instructiunile de completare scrie clar:
    "Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul" lucru care nu are legatura cu tva la incasare.
    Nu mi se pare corect ca sa stau sa modific de fiecare data, ar fi mai simplu sa se modifice formula prin care se aduc aici datele. Multumesc pentru ajutor

  2. #12
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Stie cineva ce setari trebuie sa fac si eu in programul de declaratii ca sa imi completeze corect randurile A1 si B1 din decont? Ca in momentul de fata imi lasa randurile goale, firma nefiind tva la incasare si aici ar trebui sa fie compeltate cu datele lunii curente plus ultimele 5 luni. Asta conform instrunctiunilor de completare:
    "Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
    realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada
    fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în
    care perioada fiscală este trimestrul.
    Rândul B1. - se înscriu informații privind achizițiile de bunuri şi servicii realizate în
    perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este
    luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada
    fiscală este trimestrul."
    Sursa:https://static.anaf.ro/static/10/Ana...F_588_2016.pdf

    PS: aceste randuri se folosesc pentru a se verifica operatiiunile din ultimele 6 luni ca sa stie daca se anuleaza sau nu dreptul de tva al platiorului, deci zic eu ca ar fi important sa fie corect preluate din baza, ca se pierde foarte mult timp sa stai sa faci un asemenea calcul.
    Ultima oara editat dealexadi; 06 September 2016 la 11:33 Motiv: adaugat ps

  3. #13
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    ar trebui sa luati legatura cu distribuitorul pentru a vedea care este cauza.

  4. #14
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cauza e simpla nu am nimic tva la incasare, la alte firme imi trece cea ce este in tva la incasare din ultimele 6 luni, dar nu este corect, deoarece formula este fara a tine cont de tva la incasare.

  5. #15
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Cred ca fiind subpunct pentru A si B adica A1 (respectiv B1) se refera numai la sistemul cu TVA la incasare nu la total sume.
    Nu stiu pe nimeni care sa declare total sume la A1 si B1. Dar o sa intreb si eu pentru siguranta.

  6. #16
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Nu are nici o legatura punctu A cu punctul A1 sau B cu B1:
    "Secţiunea „Informaţii privind taxa pe valoarea adăugată neexigibilă sau nedeductibilă”
    Rândul A. – se înscriu informaţii privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
    realizate atât în perioada de raportare, cât şi în perioadele anterioare, a căror taxă pe valoarea
    adăugată aferentă a rămas neexigibilă, existentă în sold la sfârşitul perioadei de raportare, ca urmare
    a aplicării sistemului TVA la încasare şi care urmează să devină exigibilă în perioadele ulterioare,
    în condiţiile prevăzute de art. 282 din Codul fiscal.
    Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
    realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada
    fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în
    care perioada fiscală este trimestrul.
    Rândul B. – se înscriu informaţii privind achiziţiile de bunuri şi servicii realizate atât în
    perioada de raportare, cât şi în perioadele anterioare, pentru care nu s-a exercitat dreptul de
    deducere a taxei pe valoarea adăugată aferentă, conform prevederilor art. 297 alin.(2) şi (3) din
    Codul fiscal, existentă în sold la sfârşitul perioadei de raportare, şi care urmează să devină exigibilă
    în perioadele ulterioare, în condiţiile prevăzute de art. 297 din Codul fiscal.
    Rândul B1. - se înscriu informații privind achizițiile de bunuri şi servicii realizate în
    perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este
    luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada
    fiscală este trimestrul."
    Sursa aceeasi cu cea de mai sus si reprezinta instrunctiunile de completare ale decontului. Randurile A1 si B1 sunt introduse pentru ca au fost cazuri cand firma avea Tva la incasare si timp de 6 luni nu avea in decont la randurile aferente conturilor 4426 si 4427 sume pentru ca nu le avea platite /incasate si au anulat eronat codul de tva al platitorului cu toate ca el a avut operatiuni in ultimele 6 luni
    ORDIN Nr. 2012/2016 din 5 iulie 2016
    pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 592 din 3 august 2016
    ART. 5
    Anularea, din oficiu, a înregistrării în scopuri de TVA a contribuabililor se efectuează:
    e) din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui de-al
    şaselea decont de taxă, în situaţia persoanelor care au perioada fiscală luna calendaristică, şi,
    respectiv, din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui deal
    doilea decont de taxă, în situaţia persoanelor impozabile care au perioada fiscală trimestrul
    calendaristic, dacă în deconturile de taxă depuse pentru 6 luni consecutive, respectiv pentru două
    trimestre calendaristice nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici livrări de
    bunuri/prestări de servicii realizate în cursul acestor perioade de raportare.
    sursa: https://static.anaf.ro/static/10/Ana..._2012_2016.pdf

    In prima varianta la duk integrator au fost probleme (in februarie 2016 pt ianuarie ca au pus doar in duk deci pe varianta java nu si in pdf varianta A corelatia ca A strict mai mare sau egal cu A1 si B stric mai mare sau egal cu B1. Au fost eliminate tocmai din acest motiv
    Atasez raspunsu primit de la raportarea acestei erori:
    "Am solicitat asistenta de la directia de specialitate si decizia finala a
    fost de-a elimina corelatiile R125, R127, R129, R131 din validatorul D300.
    In acest moment puteti redepune declaratia D300 pe portalul ANAF/la ghiseu.
    Soft-ul A nu avea aceste validari, deci nu a suferit nici o modificare. Ne
    cerem scuze pt. neplaceri si pt. intarzierea raspunsului: acum l-am primit
    si noi."

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Acum sunt
    Ultima oara editat deMARIA; 06 September 2016 la 16:44

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •