Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 17

Thread: D300

  1. #1
    Data inscrierii
    January 2011
    Posturi
    75

    Implicit D300

    Buna ziua,
    Se va putea genera d300 si d394 din Mentor?
    Diana.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Declaratiile sunt disponibile in aplicatia declaratii, structurile au fost modificate deja pentru a se putea depune, au fost postate deocamdata pe ftp.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o eroare la noul decont si anume le la randurile A1 B1 adica cele noi care reprezinta suma de facturi emise din ultimele 6 luni adica 01.08.2015-31.01.2016 unde eu in program am 1514324 lei iar in decont imi aduce 147213 adica cu 2 lei mai putin ca soldul lui 4428 in conditile in care legea spune clar (suma facturilor emise si a bonurilor fiscale adica tot ce am emis eu cu tva in perioada de mai sus):
    Rândul A1 - se înscriu informaţii privind livrările de bunuri şi prestările de servicii realizate în perioada de raportare şi în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna, sau realizate în perioada de raportare şi în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul.
    iar la cumparari e de tot rasul ca imi aduce doar 2 lei cea ce nu am cum tinand cont de valoarea de mai sus si ca este marfa ar fi cam imposibil sa nu am cumparari in ultimele 6 luni caci cam cea ce cumpar vand in maxim 1-2 luni.
    Rândul B1 - se înscriu informaţii privind achiziţiile de bunuri şi servicii realizate în perioada de raportare şi în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna, sau realizate în perioada de raportare şi în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Inca o eroare la decont 300 de data asta generata de cenusareasa (mentor/intrari/facturi in asteptare) programului si anume o parte din facturile prinse in 327 care raman in sold la sf lunii ianuarie in decont le trece la randul 5 achiziti intracomunitare, dar la 5.1 (la fel si la randurile pereche) pe acestea nu le trece, restul marfurilor le trece, in 390 le trece bine.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    La prima intrebare cea cu A1 e bine cum trece , trebuie trecute numai facturile ramase in sold din ultimele 6 luni nu total facturi. Dif de 2 lei cred ca vine de la rotunjiri de pe undeva.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pt raspuns, banuiesc si de ce(anulari de tva pt ca nu ai avut facturi emise/primite in ultimele 6 luni), oricum se pare ca cine a scris legea a uitat sa specifice corect in instructiunile de completare ca se refera la sold si nu la rulaj cum au lasat ei sa se inteleaga din exprimare.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Din pacate asta e . Ma bucur ca v-am fost de folos.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se pare ca au primit f multe reclamarii la aceste erori (am trimis si eu, caci matematic si logic instructiunile erau de rulaj, erorile erau de valori din sold) pt cea ce urmareau ei era normal rulajul au scos aceste corelatii de eroare raspunsul primit la mailul trimis dimineata il postez si aici poate mai are cineva neclaritati:
    "Am solicitat asistenta de la directia de specialitate si decizia finala a
    fost de-a elimina corelatiile R125, R127, R129, R131 din validatorul D300.
    In acest moment puteti redepune declaratia D300 pe portalul ANAF/la ghiseu.
    Soft-ul A nu avea aceste validari, deci nu a suferit nici o modificare. Ne
    cerem scuze pt. neplaceri si pt. intarzierea raspunsului: acum l-am primit
    si noi."

  9. #9
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua. Pe decontul de TVA listat, imi apare bifata optiunea "aplica metoda simplificata pt op. interne".Cum o pot dezactiva ?
    Multumesc anticipat.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Bifa apare automat cand sunt indeplinite conditiile prevazute de validarile anaf ( cred ca primele 8 randuri sa nu fie completate).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •