Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 67
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa cum spuneam mai sus, probabil ca nu sunt in coloanele vizibile, trebuie sa intrati in setarile listei si sa le aduceti in coloanele afisate.

  2. #12
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit

    Multumesc... am reusit sa le setez.

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Am instalat noua versiune. In Jurnalul de cumparari imi duce anumite facturi (de anul trecut, deci cu 24%, cu TVA la incasare, achitate in acest an) atit pe coloana de 24%, cat si pe coloana de 20%. Pe coloana de TVA nedeductibil nu imi preiau toate sumele (de exemplu de la facturile de combustibil la care am dedus doar 1/2) - si am dat un Jurnal de cumparari cu toate coloanele posibile.

    Voi face manual decontul de TVA, dar tot voi avea nevoie de un jurnal corect mai devreme sau mai tarziu.

  4. #14
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu avem semnalate in acest moment probleme de genul acesta. Sunteti sigura ca ati setat toate constantele corect? Eu v-am atasat doua print screen-uri pentru dec 2015 si ian 2016. Daca aveti ultima versiune de mentor de pe site si constantele setate in acest fel ar trebui sa fie totul in regula. Daca problemele dvs persista luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul .
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  5. #15
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am o firma noua creeata de la 01.01.2016 fortat ca identific cu clientul produsele dupa niste coduri care s-au schimbat, fara probleme de constante, setate conform procedurii ca in imaginea de mai sus postata de Irina (vezi atasament 1. constante tva). Am instalat versiunea 805.07 am dat testare consistenta data, am setat si cele doua coloane de Baza si TVA regularizare insa este corect jurnalul de cumparari doar pentru facturile din initializare (adica cele cu 24%) la cele din luna ianuarie adica din 2016 primite cu cota de 20% imi arata sumele si baza cu 24% iar la regularizare baza si tva imi pune cu minus diferenta, este o eroare la jurnale. Vezi poza 2.jc ianuarie 2016 si o factura din jurnal ( pozitia 13) asa cum apare in program poza 3.cumparare ian 2016
    1.constante tva.jpg 2.jc ianuarie 2016.jpg 3.cumparare ian 2016.jpg

    PS: la vanzari in aceasi firma facturile de initializare mi le arata corect in regularizare iar tot cea ce este emis in ianuarie chiar daca este stornare si este cu 24% mi-l arata in coloana de 20% in loc sa le duca in regularizare.
    Ultima oara editat dealexadi; 23 February 2016 la 12:09 Motiv: adaugat ps

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am incercat sa reproduc situatia de mai sus, dar la mine in jurnal totul este in regula. Luati legatura cu distribuitorul dvs pentru o verificare a bazei de date.

  7. #17
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    8

    Implicit

    Am si eu o problema.
    Pe jurnalul de cumparari nu imi aduce la nici o coloana valoarea de pe bonurile de benzina la care am dedus 50%. Scrie 0, iar valoarea bonului este trecuta la operatiuni exigibile. Este vb de vreo setare?

    Multumesc!

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2014
    Posturi
    14

    Implicit

    am instalat noua versiune, am facut reindexari+verificare structuri, dar in jurnalul de cumparari nu este adus tva in coloana cu deductibil daca a fost platit in luna pentru furnizorii cu tva la plata
    ramane in coloana cu tva nedeductibil, DAR NUMAI LA FACTURILE DIN LUNA IANUARIE
    pentru facturile din decembrie, tva se duce corect in coloane deductibil

  9. #19
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Problema e simpla documentele inregistrate cu versiunea 802.08 (cea veche) mi le vede in tabela de tva neexigibil cu tota de 24%. Am incercat ca factura din poza de mai sus sa o las neoperata, sa sterg pozitiile sa le adaug din nou, sa o las neplatita, sa o platesc, insa in orice conditii imi lasa diferena de la 20 la 24% in tva neexigibil. Am facut solutia extrema, sterg factura si o mai inregistrez o data surpriza o vede corect cu 20% de ce le vede asa nu am nici o idee, insa nu pot face asta cu toate facturile, ce sa fac?

    PS: chiar daca factura este cu tva 20% chiar daca este cu tva 24% le vede cu 24.
    firma am creeat-o ca cu versiunea 749.07 direct in ianuarie 2016 cu acelasi sablon cu care mi-am creeat toate firmele, am modificat tva cu modificare valori, dupa care am facut actualizarea la versiunea 802.08 si am introdus datele si dupa updatele la ultima versiune 805.07 si m-am trezit cu problemele la jurnale.
    Ultima oara editat dealexadi; 23 February 2016 la 18:43 Motiv: adaugat ps

  10. #20
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    O problema fata de cea de mai sus, o alta firma la care am o factura de chirie nedeductibila stornata cu 24% nu o aduce in jurnal in coloana de regularizari decat dupa ce fac compensare, nu e corect pt ca poate am stornarea in luna urmatoare iar eu cand am considerat-o nedeductibila in decembrie 2015 am avut integral suma de 219.7 lei in cheltuieli si in 4426 anul acesta nu mai arata in jurnal la regularizari suma decat dupa ce faci compensare, iar tva nedeductibil nu apare nicaieri in jurnal, am tot cautat coloane in jurnal dar nu apare pe niciuna aceasta stornare la nedeductibile. Ce setare sa fac.

    ps: greseste si decontul de tva exact cu valoarea acestei stornari pe care in decont o prinde de doua ori, in balanta aveam 4531 in decont daca las compensarea am 4311 (scade o data valoarea din factura la nedeductibil cand face nc 612=4426 -219.74 si inca o data cand fac compensarea si imi arata in junal la baza -219.7) cea ce nu este corect

    ps1: am incercat o varianta sa prind in aceeasi factura si stornarea cu 24 si refacturarea cu 20 imi arata in jurnal la tva cu 20 % corect la regularizari nimic, deci lipsete exact valoarea de stornare cu 24%, decontul da ok, dar doar in conditia in care diferena de tva cei aproximativ 36 lei sa nu ii compensez cu alta factura din sold, ca atunci decontul se modifica cu valoarea tva 24%.

    ps2: Cei de la programare cand fac modificarile ar trebui sa tine cont ca noi avem datele in sistem generate cu 2-3 variante de program care au avut niste erori erori care se pare ca se propaga si dau alte eroi in noile versiuni, si normal ca la teste daca folosim ultima varianta nu au de unde sa apara aceste erori de la vechiile variante. Am ceva vechime in spate si peste 7-8 implementari la activ de softuri de la firma mai mari sau mai mici insa nu am gasit inca nici un programator care sa recunoasca ca a este o eroare decat fff tarziu, prima data este utilizatorul de vina uitand ca el lucreaza cu mai multe versiuni iar erorile i se propaga in lant, si de aceea se ajunge la aceste situatii care de multe ori sunt considerate particulare dar ele sunt ceva obisnuit. Problema e sa reusim sa le rezolvam in timp util erorile ca sa apucam sa depunem si noi declaratiile, corecte.
    Ultima oara editat dealexadi; 24 February 2016 la 08:13 Motiv: adaugare ps si ps1 si ps2

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •