Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Modificare leasing cota tva si neplatitor

    Am un contract de leasing la o firma neplatitoare de tva, cum se face modificarea contractului odata cu trecerea tva de la 24% la 20% incepand cu luna ianuarie 2015. Totodata cum se face trecearea in contractul de leasing incepand cu 01.02.2016 de la neplatitor la platitor de tva? Fiind neplatitor la inceputul contractului ratele (capital si dobanda) au incluse in ele valoarea de 24%. Am cautat in documentatie si nu am gasit nici unul din cazuri si nu stiu cum sa rezolv aceste probleme. Multumesc pentru ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Atat timp cat sunteti neplatitor de TVA trecerea la noua cota nu va afecteaza.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Daca eram platitor de tva intradevar nu ma afecta, insa fiind neplatitor de tva ma afecteaza direct deoarece valoarea ratelor este inregistrata inclusiv cu tva (capital+tva si dobanda+tva), deci ratele mele nu mai sunt de 100+24=124 lei cum sunt inregistrare ci devin 100+20=120 iar eu in comercial leasing am inregistrat 124, la fel si valoarea bunului, de aceea ma afecteaza si trecerea la tva, si intrebam care este solutia in soft ca sunt implicatii intre leasingul din comercial si celelalte module: in mijloacele fixe si in facturarea ratelor. Ca in mod normal la mijlocul fix faceam o reducere de valoare cu valoarea de tva aferenta ratelor nefacturate.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •