Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit Conturi parteneri

    Buna ziua!
    La luna octombrie am creat mai multi parteneri (vreo 750 clienti) la care am pus pe caracterizare contabila un tip predefinit "partener AA" cu cont debitor de client 411.x.
    Partenerii au fost adaugati manual si la unii a fost selectat gresit tipul de partener ''partener tipic'' care era pe 465.y.
    Am importat 2 randuri de facturi pe clientii astia...
    am operat si incasari...
    am corectat caracterizarea contabila de pe partener - la cei la care era setat gresit... dar nu ducea din 465.y in 411.x.
    au fost sterse facturile si clientii cu "problema" si i-am adaugat din nou corect si am inchis octombrie.
    acum la noiembrie aceasi hiba.
    la octombrie imi arata si imi inchide bine pe 411.x dar la noiembrie daca mergem sa operam o incasare cand luam o factura din octombrie pune pe 465.y. la octombrie partenerii cu "problema" sunt bine, la noiembrie ii aduce in partener tipic din nou (465.y)...
    am redeschis octombrie, am dat reindexare si la octombrie si noiembrie, refacere solduri, refacere jurnal...
    ne puteti ajuta va rog?
    unde gresim?
    ovydyu

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Verifica caracterizarea contabila in octombrie si in noimembrie sa fie corecta. Ca am patit si eu acelasi lucru pt ca in mentor fiecare luna poate avea o alta caracterizare la partenert. De aceea in octombrie era corect iar in noimebrie era diferit (octombrie caracterizare 411 , noiembrie caracterizare 465)

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2010
    Posturi
    24

    Implicit

    caracterizarea este buna.
    nu la toti face.
    doar la care a fost selectat gresit.
    dar daca am corectat la octombrie si inchide bine pe octombrie (soldul contului la facturile emise pe clienti) de ce la noiembrie cand facem incasare pe facturi duce pe alt tip de partener? -> partenerul e alt tip.
    daca am corectat partenerul nu trebuie sa actualizeze si facturile?
    ovydyu

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In cazul caracterizarilor contabile este indicat ca odata folosite sa nu se mai modifice deoarece vor rezulta incoerente in baza de date, asa cum se intampla de altfel si la dvs.
    Daca nu va doreati contul 465, ci 411, cel mai bine er sa schimbati caracterizarea (asta doar daca anterior nu ati folosit partenerul cu caracterizarea care ati avut-o implicita).

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Incearca si varianta asta:
    1.ai luna octombrie si luna noiembrie deschise
    2. modifici caracterizarile corecte cu 411 si la octombrie si la noiembrie sa fie setata
    3. mentor/service/avaraie/refacere solduri stocuri
    4. mentor/liste/contabile/refacer completa jurnal
    5. inchide octombrie si ar tr sa nu ai probleme.
    6. mentor/service/avaraie/refacere solduri stocuri
    7. mentor/liste/contabile/refacer completa jurnal

    PS: eu am avut situatia asta la leasing pe 6 luni si am rezolvat asa cum am spus mai sus, exact astia au fost pasi si mi-a functionat sper sa te ajute.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •