Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit facturi emise tva la incasare

    Firma este tva la incasare si am o ciudatenie la facturile emise, din modul iesiri ca aleator in fiecare luna sa am cateva facturi la care tva la incasare sa nu fie selectat cu toate ca firma este tva la incasare, a mai patit cineva acest lucru? Ce as putea verifica sa imi dau seama ce se intampla, luna aceasta de exemplu am avut 2 facturi care nu erau bifata tva la incasare dupa ce am emis o factura catre o firma filiata, iar apoi dupa aproximativ 10 facturi imi mai apare o factura.

    ps: patesc acest lucru sa am facturi emise fara sa fie bifate tva la incasare aleator in mai multe firme din baza, ce as putea verifica sa elimin eroarea? Nu e in fiecare luna dar se intampla.

    Ps2: Am vorbit cu colega mea si aceste facturi sunt introduse cu acceleratorul de facturi emise prin actionarea butonului F4, sa fie aici o eroare ceva?
    Ultima oara editat dealexadi; 19 November 2015 la 12:37 Motiv: adaugat ps2

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 532

    Implicit

    Verificati in nomenclatorul partenerilor, daca firmele pentru care vi se intampla acest lucru nu sunt cu bifa de Persoana afiliata. Daca bifa este pe da, tva la incasare nu se mai aplica.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Nu este din cauza acceleratorului (lucru testat). Verificati facturile respective nu sunt cumva cu taxare inversa.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Primul lucru pe care l-am facut si eu a fost sa verific partenerul, dar aici este setat pe nu, iar acest partener nu aplica tva la incasare, eu aplic deci ar trebui ca factura sa fie tva la incasare.
    -verificat nu are nici bifa de taxare inversa.
    luna asta am asa:
    prima factura inregistrata: nr 4547
    factura cu nr: 4568 este factura persoana afiliata = tva la incasare nu se aplica
    factura cu nr 4569 are persoana filiata nu, aplica tva la incare nu = factura e nebifata cu tva la incasare (cu toate ca trebuia ca eu aplic)
    factura cu nr 4570 acelasi lucru ca la 4569
    factura cu nr 4581 acelasi lucru ca la 4569
    factura cu nr 4612 este emisa catre acelasi client ca cel de la factura 4569 si este corecta.
    dupa care nu mai este nici o problema pana la sfarsitul lunii.
    Ramane sa mai urmaresc si poate imi dau seama pana la urma ce anume se intampla.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 532

    Implicit

    Mai este o chestie, sa nu fie factura cu incasare imediata prin casa de marcat, si in cazul asta bifa se schimba in nu.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Incasarea facturilor este numai prin banca sau cu chitanta, e o persoana juridica care lucreaza numai cu alte persoane juridice nu are legatura cu persoanele fizice si nici nu are casa de marcat.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •