Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Nr facturi in 394

    Ma lovesc de urmatoarea situatie referitoare la Nr de facturi pe care il trecem in declaratia 394 este incorect nr de facturi emise/primite.
    Am facturi in avans in 472 iar trecerea lor pe venit se face conform procedurilor winemntor pintr-o factura pe zero, in care se stroneaza pe o pozitie venitul din contul 472 si pe o pozitie se trece pe venit aceaeasi suma. Am creeat o serie speciala pentru aceste facturi ca altfel era problema si la numarul de facturi insa ma trezesc ca in 394 in loc de 10 facturi emise catre firma x am 12 sau 14 facturi emise catre firma x si nu intelegeam de ce, e simplu aduce la numaratoare si facturile din seria de trecere pe venituri a veniturilor in 472. Cum se poate rezolva automat aceasta problema ca e destul de suparatoare si nu e placut sa stai sa editezi cate 20-30 de clienti.
    Va multumesc pentru ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Fiti amabil, conform caror proceduri lucrati dvs asa?
    Dupa parerea mea umila, nu este corect ceea ce faceti...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ma bucur ca nu sunt singurul care spune ca nu e corecta procedura insa aceasta procedura este venita direct de la iasi cand am sesizat imposibilitatea tinerii evientei a veniturilor in avans 472.
    Daca exista si o alta varianta mai usoara si care evita aceasta problema tare mult ar fi buna.
    Atasaez alatura cu copy paste textul primit si imaginea care face cat o mie de cuvinte:
    "Mod de lucru pentru iesiri, cont 472.
    In primul rand este foarte important ca in Caracterizarea contabila a partenerului (Nomenclatoare-Partener) sa aveti trecut pe Venituri in avans contul 472.
    Pentru a trece lunar o parte din valoarea contului 472 pe venituri, veti adauga cate o factura in fiecare luna cu taxa de gradinita aferenta lunii respective + storno la venit avans. O imagine sugestiva regasiti mai jos:"

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Nu vreu sa va supar, dar sunt utilizatori in tara care lucreaza de peste 10 ani in mentor cu conturile 471 si 472 inchise automat, cand discutam de un rca sau casco pe un an, de exemplu...
    Dar nu cum ati scris dvs; chestiunea cu facturile nu mi se pare ok.
    *
    Cred ca ar fi cazul sa contactati distribuitorul care v-a invatat initial sa lucrati cu programul si sa-i cereti un mic ajutor; in maxim o ora va lamureste
    Bafta!
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Nu am de ce sa ma supar, orice lucru care il pot imbunatatii este un pas inainte, mai bine mai tarziu decat niciodata.
    In momentul de fata si eu am automat fara sa implice facturi si stornari la contul 471, care este o cheltuiala (cum a-si spus rca si casco, rovinieta, etc, 6xx=471). Problemele sunt la 472 care implica conturi de venituri, care implica iesiri aici este sg problema (472=7xx).
    Ultima oara editat dealexadi; 26 November 2015 la 10:48

  6. #6
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.
    Am avut in februarie 2017 o factura cu valoare zero( s-au primit bunuri gratuite) iar in D394 nu apare inclusa, la numarul total de facturi primite. Adica, in loc de 40 facturi, apar 39 facturi.
    Ori, in Ghid D394 se mentioneaza: "In situația unei facturi cu valoare totală zero, declarația se validează prin înscrierea cifrei 1 la rubrica "număr de facturi",
    respectiv a cifrei 0 la rubricile baza impozabila si TVA". Insa nu pot suplimenta numarul.
    Ajutor, va rog.
    Multumesc.

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Buna ziua,

    Exista doua situatii in care valoarea facturii poate fi zero.

    1. Linii cu valori pozitive si linii cu valori negative, care in final rezulta valoarea zero (articolele contin TVA) - aceasta factura se va regasi in declaratie

    2. Factura contine doar articole la care pretul=0 si in consecinta TVA-ul = 0. O astfel de factura nu se va declara deoarece nu exista o sectiune in care sa apara, plus ca este considerata ca avand TVA=0, iar facturile cu TVA=0 nu apar in declaratie, cu exceptie cele provenite de la neplatitori de TVA.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Buna ziua,

    Exista doua situatii in care valoarea facturii poate fi zero.

    1. Linii cu valori pozitive si linii cu valori negative, care in final rezulta valoarea zero (articolele contin TVA) - aceasta factura se va regasi in declaratie

    2. Factura contine doar articole la care pretul=0 si in consecinta TVA-ul = 0. O astfel de factura nu se va declara deoarece nu exista o sectiune in care sa apara, plus ca este considerata ca avand TVA=0, iar facturile cu TVA=0 nu apar in declaratie, cu exceptie cele provenite de la neplatitori de TVA.
    Buna.
    Situatia mea este cea de la 1) - linii cu + si -, insa nu apare in D394.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Am testat pe ultimele versiuni existente pe site (M831.26 si D200.01) si este adusa o astfel de factura. Puteti pune un printscreen cu documentul? Daca nu, incercati sa luati legatura cu distribuitorul sau producatorul.

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Am testat pe ultimele versiuni existente pe site (M831.26 si D200.01) si este adusa o astfel de factura. Puteti pune un printscreen cu documentul? Daca nu, incercati sa luati legatura cu distribuitorul sau producatorul.
    Dupa ultimele actualizari , e OK. Multumesc.
    Ultima oara editat deGabi68; 24 March 2017 la 12:41

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •