Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Locatie
    vaslui
    Posturi
    8

    Implicit CEC-uri anulate??

    Buna ziua! Am avut un cec de la un client pe care l-am dus la banca dar din lipsa disponibilului in cont nu l-a platit, l-a tinut blocat. Acum mi-a dat banii cash...cum procedez cu cecul? Am vrut sa il stornez dar nu ma lasa sa-i scriu valoarea cu minus, imi da o eroare. Ma puteti ajuta?

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Păi dacă vrei să stornezi cec-ul, nu trebuie să scrii valoarea cu minus (valoare negativă nu există, aşa cum nici masă negativă nu există), ci să ?l stornezi... pentru asta, pui tip tranzacţie = plată, beneficiar= retur client, şi ?n fereastra care apare, duci suma de la st?nga la dreapta... vezi poza 1.
    Rezultatul va fi că nu mai ai efecte de ?ncasat...

    ?n continuare, vei avea o surpriză plăcută: după stornarea cec-ului, ?n lista de clienţi ne?ncasaţi ?ţi va apare din nou factura respectivă (care iniţial fusese ?ncasată cu cec, deci nu mai apărea la facturi ne?ncasate). Dacă cumva nu apare, dă o refacere de stocuri/solduri... această factură o ?ncasezi apoi, cash (aşa ai zis că ţi-a plătit)...

    Un lucru esenţial ?n operaţiile cu cec-uri este data decontării... să acorzi atenţie la ceea ce completezi acolo...

    Baftă...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •