Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit Preturi cu zecimale

    Am multe facturi de intrare la care pretul are multe zecimale dupa virgula, si ca sa coincida factura de intrare cu receptia, trebuie sa iau fiecare valoare, sa o impart la cantitate, si sa introduci pretul cu cat mai multe zecimale. Nu exista alta solutie? Ma gandeam, de ex., sa introduc cantitatea apoi valoarea si sa imi apara automat pretul. Ar scurta timpul de introducere a unei receptii foarte mult.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    De ce nu treceti cantitatea si pretul asa cum se face in mod normal?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Cand va cere pretul, introduceti valoare, apoi semnul de impartit "/", apoi cantitatea, unul dupa altele; de exemplu, 101.25/33 si va calcula automat pretul de 3,0378787878

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit

    101.25/33=3.068(18). In alta ordine de idei, solutia pare buna. Nu stiam ca exista posibilitatea ca,
    la introducerea pretului sa se poata introduce o formula. Spun "pare", pentru ca la pret imi apar doar 4 zecimale. Inca nu stiu daca apar 4 zecimale, dar programul calculeaza cu mai multe. Daca aplica a doua varianta, e perfect. Oricum, multumesc pentru o solutie la care nu ma asteptam deloc!

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit

    Simplu. Pentru ca pe factura de receptie apar doua zecimale. Iar, daca le introduc doar pe cele doua, nu coincide valoarea receptiei cu cea a facturii. De ex. 3 buc*3.33 lei=10 lei pe factura dar, in realitate, factura este calculata cu 9.99. Adunand mai multe valori de genul acesta, la total va aparea o diferenta intre factura si receptie.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit

    Sincer, nu prea inteleg ce vrei sa spui. Oricum, solutia cu formula de calcul e perfecta. O folosesc si nu am mai avut probleme. Imi da rezultatul conform facturii.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •