Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10

Thread: Windows 8

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Windows 8

    Salut!

    Ma gandesc sa trec de Windows 8. Mentorul si modul de declaratii functioneaza si pe Windows 8?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Da, functioneaza.

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2010
    Posturi
    15

    Implicit

    Daca pe server am Win.XP si pe client Win.8, functioneaza?

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Este indicat ca versiunea de pe server sa fie cel putin egala sau mai mare ca cea de pe statia client.
    Exemplu: server: XP client: Windows 8 - NU
    server: Windows 8 client: XP - DA

  5. #5
    Data inscrierii
    May 2010
    Posturi
    15

    Implicit

    Multumesc.Eu incerc acum sa-l instalez,poate merge.Dar, am pe calculator si un monopost,si incerc sa fac si un client.Este complicat.Nu mai arata la instalare pasul unu sa aleg:local,sever,client.
    Ma duce direct la Alegere directoarele destinatiei.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    In primul rand asigurati-va ca vedeti calea catre baza de date de pe server; dati in Run As calea respectiva "SERVER\WinMent" sau "SERVER\D\WinMent" sau care o fi ea; daca va cere parola, completati-o si puneti bifa de tinere minte. Foarte important: trebuie sa aveti drepturi full (citire, scriere, speciale) la aceasta adresa!!! Apoi:

    1. de siguranta, unde aveti Mentorul monopost, redenumiti X:\WinMent in WinMent_1 sau orice altceva, ca sa nu-l stergeti din greseala la reinstalare;
    2. mergeti la C:\Program Files(x86)\Borland\CommonFiles ... si deschideti BdeAdmin.exe cu Run as Administrator; acolo, la tabul 1, Databases, veti gasi patru intrari care tin de Mentor: FIRMAALIAS, LUNAALIAS, MENTOR, MENTORALIAS; stergeti-le pe toate; de-aici detecteaza Mentorul daca este instalare noua sau doar upgrade;
    3. rulati Install.exe cu Run as admin; vor aparea intrebarile ca si cum ar fi o instalare pe curat; alegeti o cale care sa nu va suprascrie pasul 1;
    4. mergeti din nou la BdeAdmin.exe, de la pasul 2; pe tabul 2. Configuration, Drivers, Native, Paradox aveti o setare, NET DIR: aici trebuie completata o adresa comuna la toate calculatoarele care folosesc aceeasi baza de data, in mod identic; puteti verifica la alte calculatoare cum este completat si sa puneti aceeasi adresa. In caz contrar, al 2-lea user sau unul dintre urmatorii poate primi eroare "The directory is controlled by another NETDIR file".

    Intoarcerea la modul monopost (sau din nou la client) o veti face modificand (si nu stergand, doar modificand) cele 5 adrese de la BdeAdmin (4 cele de la Databases, specificate mai sus si NETDIR-ul); puteti chiar pastra WinMent_1 propus la pasul 1, nu se supara mentorul pentru asta; doar eventualele shortcut-uri pe care le puteti avea.

  7. #7
    Data inscrierii
    May 2010
    Posturi
    15

    Implicit

    multumesc pentru ajutor,am reusit.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2012
    Posturi
    20

    Implicit

    Am configuratia urmatoare PC1 Windows 8 (doi useri) + PC2 Windows XP prof si doua chei USB M1. Vreau sa lucrez Remote Desktop cu ambele chei montate pe PC1. Totul functioneaza OK pana in momentul in care ma conectez de pe XP Remote pe PC1. Mentorul se dechide in versiunea Demo indiferent ce user folosesc la logare si indiferent daca sunt conectate ambele chei sau doar o singura cheie. Pe PC1 functioneaza normal indiferent de user sau cobinatie de chei. Care este rezolvarea pentru a nu mai intra in Demo?

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Din cate stiu, nu se poate cu 2 chei identice (M1, NetX etc.) pe acelasi PC. Solutia este schimbarea celor doua M1 cu un Net10.

  10. #10
    Data inscrierii
    March 2012
    Posturi
    20

    Thumbs up

    Da, asta este solutia. Am schimbat cheile cu una de retea pentru doi useri. Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •