Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 21
  1. #11
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Ce e particular la acel articol? Are valoarea foarte mica? Am vazut articole cu valoare f mica incadrate la tva de 19%, asta pentru ca matematic calculand tva-ul, diferentele sunt nesemnificative....
    Baza este 0.32 lei iar tva 0.06. Am patit si cu certificatele verzi pe facturi de Electrica dar, curios ca atunci, d394 a fost corecta. Acum, nici nu o pot corecta cu toate ca am sters articolul si am facut cum am scris anterior.Si ar fi o munca titanica sa fac declaratia de mana.Sper sa pot remedia cu ajutorul vostru.

  2. #12
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, deci asta e...valoare mica si programul nu mai stie unde sa incadreze 20 sau 19. In cazul asta va recomand sa inlaturati valoarea de 19% de a doua constanta de regularizare tva. Dati verificare coerenta date dupa.

  3. #13
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Da, deci asta e...valoare mica si programul nu mai stie unde sa incadreze 20 sau 19. In cazul asta va recomand sa inlaturati valoarea de 19% de a doua constanta de regularizare tva. Dati verificare coerenta date dupa.
    Iti multumesc pt. amabilitate si disponibilitate. Am facut cum ai spus. Pare OK. Toate cele bune!

  4. #14
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu problema cu facturile de 20% pe care mi le considera regularizare in jurnal de vanzari si in 394 mi le prinde in 19%, cred ca ar trebui sa apara o bifa ceva la facturi in dreptul de la randuri unde sa specificam ca este alta cota de tva si programul sa faca reclacularea in functie de constante caci altfel se pare ca nu este fezabila solutia aleasa. Sumele pe care le am la facturi nu sunt mici asa ca nu vad de ce sa faca aceasta confuzie.
    Dupa cum se vede in poza in jurnalul de cumparai nu am decat facturi cu tva 20% si mi le trece corect in 394 mi le trece in facturi cu 19% dar doar o parte din ele iar la vanzari e si mai haios am vanzari de anul acesta cu 20% mi le considera 19% pe doua dintre ele in jurnal si in 394 imi trece 6 din ele la 19%. Ar fi necesara schimbarea solutiei alese ca se pare ca tot mai multi utilizatori plang de aceasta solutie, care nu este fezabila caci nu vb de sume mici dupa cum se vede ci de facturi care au cateva sute de lei fiecare nu de cativa lei si tva de cativa bani sau lei. Scot constanta imi sar coelgele mereu in cap ca nu am facut actualizarea la program si ca au erori la rulare jurnale cum se vede atasta in poza trece daca dau ok dar nu e asta solutia. 1. jurnal vanzare tva 20 la 19.jpg 2. 394 vanzari 20 in 19%.jpg 3, 394 cumparari 20-19%.jpg4. jurnal cumparari tva 20%.jpg 5. eroare fara constanta.jpg

  5. #15
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu sunt probleme la sumele mari, sa le duca aiurea in jurnal la regularizare. Ati incercat sa dati Verificare coerenta date si Optimizare inregistrare discount din Intretinere? Eu, pe toate bazele de date pe care am vazut problema, am rezolvat cu cele doua optiuni.

  6. #16
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Nu sunt probleme la sumele mari, sa le duca aiurea in jurnal la regularizare. Ati incercat sa dati Verificare coerenta date si Optimizare inregistrare discount din Intretinere? Eu, pe toate bazele de date pe care am vazut problema, am rezolvat cu cele doua optiuni.
    Multumesc pentru raspuns dar nu a avut nici un efect cu toate ca, am rulat coerenta data inca o data si optimizare discount rezultatul este fara efect singurul lucru cu efect este scoaterea constantei. (banuiesc ca e o problema fizica in programul sursa cum a fost si cu taxarea inversa din cauza careia si acum am baza de date alterata de la inceput firmelor pana in 30.06.2016 de la prima actualizare cu schimbare a tipurilor de taxare inversa si daca o sa trebuiasca sa fac rectificativa la 394 o sa fiu nevoit sa modific in fisiere direct ca nu e taxare inversa de certificate emisie gaze de sera ci de material lemons).

    PS: este vorba de 394 trimestrial, firma este tva la incasare, facturile respective de le incurca sunt achitate in luna sau in septembrie (iulie august septembrie 2016) toate facturile mai vechi de luna septembrie 2016 le considera 19%
    ps2: acuma dupa ce am rulat si coerenta si optimizarea imi arata in 394 chiar si cu constanta de 19% scoasa tot ce este in septembrie cu 20% tot ce este mai vechi de septembrie imi arata la facturi cu 19% atat la incasari cat si la vanzari.
    Ultima oara editat dealexadi; 20 October 2016 la 16:48 Motiv: adaugat ps

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ca e trimestrial explica de ce va arata in urma tot pe 19. In timp de optiunea de Optimizare ruleaza pentru toata firma, cealalta optiune de Verificare coerenta este la nivel de luna. Deci 3 luni astea trebuie verificate cu coerenta...

  8. #18
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru ajutor, deschis iulie, august din nou rulat coerenta date si rezolvat problema. Insa nu este o solutie sa rulez coerenta pe fiecare luna pentru ca aveam in jurnalul de vanzare 19% erau din iunie 2016, acum am fost caz fericit ca am putut sa deschid dar am firme la care imi raman si cate 6-8 luni in jurnal si daca ma trezesc la anu in februarie, martie (sau mai tarziu am inca in jurnal la o firma sume din 2013) ca am facturi din iunie 2016 si mi le arata cu 19% in loc de 20% cum o sa pot sa le modific ca nu o sa am cum sa deschid aproape un an si 2 bilanturi uneori ca sa fac testare consistenta pentru ca programul nu recunoaste 20 si in vede cu 19 si trebuie dat testare consitenta. Ar trebui sa fie o procedura ceva care sa verifice toata baza de date ca altfel nu e ok.


    PS: cea ce spuneam mai sus am patit la alta firma tot trimestrial am rulat consistenta pe iulie, august, septembrie si optimizare discount, dar imi arata facturi din luni mai vechi in regularizare (facturi din perioada ianuarie-iunie 2016) si am bilant la 30.06.2016, deci nu e prea recomandat s aintru in ea si sa rulez testare consistenta. Ce solutie am ca sa imi arate corect jurnalul si sa imi duca si in 394 corect aceste facturi din trimestrele trecute?
    Ultima oara editat dealexadi; 20 October 2016 la 17:41 Motiv: adaugat ps

  9. #19
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Dupa ce am rezolvat problema cu 19 si 20 % la facturi ma trezesc ca nu imi aduce facturile cu 9% in 394 in decont le aduce corect, ce as putea putea sa mai verific ca sa le aduca si in 394 (coerenta si optimizare discount sunt rulate).

    PS: Am reusit sa mi le aduca dupa ce am dat: verificare structuri pe luna curenta, refacere solduri stocuri, plus reconstiturire sysid
    Ultima oara editat dealexadi; 20 October 2016 la 19:31 Motiv: adaugat ps

  10. #20
    Data inscrierii
    August 2013
    Posturi
    4

    Implicit

    Buna ziua,
    Am reinnoit abonamentul de declaratii, dar cand vreau sa reprogramez cheita imi da urmatorul mesaj:The program or feature E\Winment\cm.exe cannot stat or run due to incompatibility with 64-bit versions of Windows.Am inteles ca pe 64 de biti nu se poate programa automat.Ati putea oare sa-mi spuneti pasii cum sa fac?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •