Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2015
    Posturi
    1

    Implicit reprogramare cheita modul declaratii

    Buna ziua, am primit codurile pentru reprogramarea cheitei pe modulul de declaratii, s-au salvat pe disc, i-am dat update la modul dar cu toate ca mesajul este ca s-a facut update ok nu pot sa generez nici o declaratie pe 2015.
    Daca ma poate ajuta cineva cu explicatii ca pentru prosti sa pot sa inteleg si eu ce se intampla.
    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    42

    Implicit

    Buna ziua
    incercati sa refaceti programarea din WinMENTOR alegand optiunea 6.
    Automat coduri pentru Declaratii.
    O zi buna!

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.
    Stie cineva cum se remediaza "problemele la scriere in cheie"?
    Dupa schimbarea HDD-ului ma tot lovesc de probleme in program: parti din facturi cu tva 20% puse in jurnale la regularizari cu 24% si in d394, aceleasi parti de facturi, puse la tva 19%. Am tot verificat structuri si coerente date si tot ce am gasit ca se poate face si am ajuns la reconfigurarea cheii. Codurile sunt bune dar la update, da eroarea cu problema la scriere in cheie.
    Nu am "C:\Windows\Repair" sa copiez de acolo fisierele "autoexec.nt" si "config.nt" in folderul"C:\Windows\System32"".
    Nu stiu daca problema are vreo legatura cu jurnalele...cine stie, poate se remediaza toate daca o pot remedia cu ajutorul vostru.

    In ce situatii se face reindexare fisiere si ce reprezinta?
    Va multumesc anticipat.
    Ultima oara editat deGabi68; 18 October 2016 la 14:38

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pentru a avea valori corecte in jurnal e necesar ca constantele generale - TVA sa fie setate corect: TVA max: 20%, min 9%, special 5%, regularizare 1: 24% si daca e cazul de documente cu 19% veti completa cu aceasta valoare constanta ce face referire la regularizare 2.

    Reindexarea este pentru indecsi si se da in momentul in cazul unei iesiri fortate din program.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    42

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Gabi68 Vezi Post
    Stie cineva cum se remediaza "problemele la scriere in cheie"?
    Buna ziua,

    Daca sistemul de operare este 32-bit inseamna ca driverul de cheie nu este instalat corect. In acest caz refaceti instalarea driverului (ftp.winmentor.ro\WinMentor\Tools\Drivere HASP & TOOLS\Driver HASP4\HASP4_driver_setup.zip\).

    Daca sistemul de operare este 64-bit contactati distribuitorul dumneavostra pentru a va ajuta cu reprogramarea.

    O zi buna!

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu cred ca problema dvs legata de cotele de tva are legatura cu cheita de mentor. Incercati sa vedeti intai la cheie sa fie trecute toate la customer path. cheie.jpg Daca sunt trecute toate si tot nu reusiti sa faceti reprogramarea, incercati sa faceti manual de pe unul din fisierele exe (in functie de cheie se va deschide unul din ele). Daca sistemul de operare este pe 64 de biti nu veti putea face dvs reprogramarea, luati legatura cu distribuitorul sau producatorul programului.
    Acum, pentru cotele de tva, trebuie sa va asigurati ca aveti cotele de tva setate corect Constante2.jpg si ca ati dat verificare coerenta date din service /avarie. Daca problema persista luati legatura cu distribuitorul dvs.

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Cecilia Vezi Post
    Buna ziua,

    Daca sistemul de operare este 32-bit inseamna ca driverul de cheie nu este instalat corect. In acest caz refaceti instalarea driverului (ftp.winmentor.ro\WinMentor\Tools\Drivere HASP & TOOLS\Driver HASP4\HASP4_driver_setup.zip\).

    Daca sistemul de operare este 64-bit contactati distribuitorul dumneavostra pentru a va ajuta cu reprogramarea.

    O zi buna!
    Multumesc, Cecilia. Am instalat driverul indicat si s-a remediat problema cu cheita. Au ramas celelalte.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Nu cred ca problema dvs legata de cotele de tva are legatura cu cheita de mentor. Incercati sa vedeti intai la cheie sa fie trecute toate la customer path. cheie.jpg Daca sunt trecute toate si tot nu reusiti sa faceti reprogramarea, incercati sa faceti manual de pe unul din fisierele exe (in functie de cheie se va deschide unul din ele). Daca sistemul de operare este pe 64 de biti nu veti putea face dvs reprogramarea, luati legatura cu distribuitorul sau producatorul programului.
    Acum, pentru cotele de tva, trebuie sa va asigurati ca aveti cotele de tva setate corect Constante2.jpg si ca ati dat verificare coerenta date din service /avarie. Daca problema persista luati legatura cu distribuitorul dvs.
    Toate cotele din configurari sunt corecte.Am redeschis mai multe luni, am verificat structuri, coerente si toate alea,am mers pana acolo, incat am exclus articolul cu pricina de pe factura( era corect creat, cu tva 20%), suplimentand valoarea altuia si tot degeaba. Jurnalul e corect acum dar D394 nu s-a schimbat. Multumesc pt. ajutorul dat de fiecare data.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ce e particular la acel articol? Are valoarea foarte mica? Am vazut articole cu valoare f mica incadrate la tva de 19%, asta pentru ca matematic calculand tva-ul, diferentele sunt nesemnificative....

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Pentru a avea valori corecte in jurnal e necesar ca constantele generale - TVA sa fie setate corect: TVA max: 20%, min 9%, special 5%, regularizare 1: 24% si daca e cazul de documente cu 19% veti completa cu aceasta valoare constanta ce face referire la regularizare 2.

    Reindexarea este pentru indecsi si se da in momentul in cazul unei iesiri fortate din program.
    Se intampla des sa se ia curentul in zona si intr-o zi chiar lucram pe calculator, dar nu am primit vreun mesaj de eroare. In asemenea situatii ar trebui sa dau reindexare?Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •