Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit Incasare factura la termen prin bon fiscal

    Am o firma care uneori incaseaza la termen facturi emise catre persoane fizice. Pentru a inregistra aceste incasari prin casa de marcat, am respectat instructiunile WinMentor si am constituit o casa generica ce are asociata o caracterizare contabila cu 581 cont reprezentativ, destinata exclusiv acestui tip de incasari + celelalte setari din constante.
    Este OK ca soldul acestei case (chiar daca este o casa virtuala) sa creasca continuu pe masura ce se fac incasari de acest fel. Mi s-ar parea normal ca in momentul generarii monetarului pentru casa de marcat la care au fost emise bonurile, sa mi se scada din soldul casei generice sumele respective, soldul redevenind mereu 0. Mi-au scapat mie ceva setari?

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    O intrebare, pe bonul fiscal emis azi pentru o factura de luna trecuta cum trebuie sa apara 500 lei tva zero sau 500 lei din care 96.78 lei tva 24%.
    Multumesc pentru lamurire.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Si eu vreau sa stiu!
    Ultima oara editat deMARIA; 31 March 2015 la 12:07

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit emitere bon fiscal pentru avans

    Citat Original a fost postat de MARIA Vezi Post
    Si eu vreau sa stiu!
    Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am o casa de marcat EPSON si nu stiu cum sa pot scoate bonuri fiscale de avans. Nu stiu cum sa fac in Winmentor avans si storno avans.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Nu toate casele de marcat permit articole cu cantitati negative, iar totalul negativ al bonului este exclus.
    Pe bonuri fiscale/monetare cu serviciile se lucreaza de maniera aceasta: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...20monetare.pdf

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •