Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit Inregistrare plata eronata

    Buna dimineata. Am si eu nevoie de ajutor. Am facut confirmarile de solduri la sfarsit de an si la un furnizor am constatat ca a fost inregistrata o chitanta cu o suma mai mica decat cea care era scrisa. Initial si am facut nota contabila in care am selectat partenerul am stornat inregistrarea facuta anul trecut si am inregistrat cu suma corecta. Problema este ca nu mi-a facut nici o modificare, nici la soldul partenerului si nici la soldul de la casa.
    Am sters nota contabila facuta si m-am dus la casa si am facut inregistrarea in casa astfel :
    409=5311 (-300) (am selectat incasare si retur de la furnizor)si apoi
    401=5311 500
    si concomitent
    4426=4428.06 96.77
    Mi-a modificat si soldul la casa si soldul partenerului, dar am ramas in 409 cu suma cu minus (-300).
    Va rog sa imi spuneti daca asa este correct in acest program sa se faca astfel de operatiuni, pentru ca nu lucrez de mult timp cu el. Multumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    2

    Implicit pensii facultative

    Buna ziua!
    Va rog sa-mi puneti cum se inregistreaza in winmentor pensile private suportate de angajator?
    Exista posibilitatea generarii odata cu taxele suportate de angajator?(CAS,CASS,somaj,Fd.g.salarii,Fd.accident e.) unde sa tina cont de cursul euro ca sa nu depaseasca nivelul de 400 euro/an.
    Multumesc

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Citat Original a fost postat de evavin Vezi Post
    Buna ziua!
    Va rog sa-mi puneti cum se inregistreaza in winmentor pensile private suportate de angajator?
    Exista posibilitatea generarii odata cu taxele suportate de angajator?(CAS,CASS,somaj,Fd.g.salarii,Fd.accident e.) unde sa tina cont de cursul euro ca sa nu depaseasca nivelul de 400 euro/an.
    Multumesc
    La adresa: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ver...%20PRIVATA.pdf regasiti modul de adaugare a pensiilor private platite de angajat, sau de angajator in numele angajatului.
    In cazul in care angajatorul se ofera sa plateasca pensie privata pentru un angajat, puteti merge conform principiului din documentatia: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Do...20sanatate.pdf si sa asociati contributiile aferente.

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit Inregistrare plata eronata

    Citat Original a fost postat de emaio Vezi Post
    Buna dimineata. Am si eu nevoie de ajutor. Am facut confirmarile de solduri la sfarsit de an si la un furnizor am constatat ca a fost inregistrata o chitanta cu o suma mai mica decat cea care era scrisa. Initial si am facut nota contabila in care am selectat partenerul am stornat inregistrarea facuta anul trecut si am inregistrat cu suma corecta. Problema este ca nu mi-a facut nici o modificare, nici la soldul partenerului si nici la soldul de la casa.
    Am sters nota contabila facuta si m-am dus la casa si am facut inregistrarea in casa astfel :
    409=5311 (-300) (am selectat incasare si retur de la furnizor)si apoi
    401=5311 500
    si concomitent
    4426=4428.06 96.77
    Mi-a modificat si soldul la casa si soldul partenerului, dar am ramas in 409 cu suma cu minus (-300).
    Va rog sa imi spuneti daca asa este correct in acest program sa se faca astfel de operatiuni, pentru ca nu lucrez de mult timp cu el. Multumesc anticipat.
    Va rog, nu ma poate ajuta nimeni cum pot sa stornez o plata inregistrata eronat si mai ales cum pot corecta greseala?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    In primul rand, de ce n-ati facut doar plata de diferenta, 200 de lei?

    Apoi: prima linie, cea cu retur furnizor (ca alternativa, daca doriti stornare, puteti schimba contul din 409 in 401, pentru a fi si stornare contabila identica), "repune" un document in sold. A 2-a linie, stinge un alt document. In mod normal, este corect sa va ramana in sold suma de -300. Aceasta ar fi echivalentul facturii stinse initial. Daca nu o doriti, faceti direct doar plata de diferenta, 200, si gata.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •