Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit Eroare cod urgenta medico chirurgicala

    Buna ziua. Am 3 concedii mediclale cu urgenta medico chirurgicala pentru acelasi angajat. Cand am introdus certificatele medicale in program am trecut codurile pe care le aveam trecute acolo, respectiv 684, 630 si 476. Problema este ca atunci cand am generat declaratia 112 pentru ianuarie 2015 mi-au aparut aceste erori:

    E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratD (1)
    eroare regula: S100.1: daca D_9 = '06' atunci D_11 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de urgente medico-chirurgicale
    E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratD (2)
    eroare regula: S100.1: daca D_9 = '06' atunci D_11 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de urgente medico-chirurgicale
    E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratD (3)
    eroare regula: S100.1: daca D_9 = '06' atunci D_11 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de urgente medico-chirurgicale
    Am cautat pe internet lista urgentelor medico chirurgicale si am gasit alte coduri , formate din 2 cifre, dar numai pentru codul 684. Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc in aceasta privinta. Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa erorile din mesaj, problema dvs nu este ca nu sunt bune codurile ci lipsa lor. Daca apare 06 trebuie sa puneti pe certificatul de la rezolvarea medicalului, pe prima casuta, urgenta medico chirurgicala codul care va intereseaza. Daca sunteti sigura ca ati completat corect, luati legatura cu distribuitorul sau producatorul programului.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Atentie sa nu confundati cod diagnostic cu cod urgenta medico-chirurgicala. Atasat, in dreptunghiul rosu este codul ce trebuie sa il aveti completat.

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Si aceste coduri de urgenta medico chirurgicala nu ar trebui sa fie in program? Eu am cautat pe net aceste coduri si am vazut carui cod de urgenta medico chirurgicala ii corespunde codul de diagnostic trecut pe certificate si apoi am completat de mana.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Codurile nu sunt in program, sunt introduse manual de fiecare utilizator la completarea certificatului medical in prima casuta. Eu am facut testarea pe codul mentionat de dvs si mi s-a validat declaratia fara erori. De aici banuiala mea si a colegei mele Silvia ca nu ati completat tocmai casuta corecta.

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Nu trebuie sa confundati cod diagnostic cu cod urgenta. A se vedea imaginea atasata.

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Multumesc pentru explicatii.
    Am reusit sa completeaz corect. Nu am confundat codul de diagnostic cu cel de urgenta medico chirurgicala, am inteles ce voiati sa spuneti.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •