Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 18 din 18
  1. #11
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Dorado Vezi Post

    Insa nu am inteles niciodata de ce cautarea se face case sensitive de exemplu.
    A fost introdusa recent o constanta utilizator care rezolva problema:

    "constante utilizator" -> "configurare cautare" -> "Cautare: caracterele tastate sunt transformate in MAJUSCULE"
    La tăţi ni' greu!

  2. #12
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua, am o problema legata de corectia automata coeficient adaos. Constanta e setata pe 'da'. Soldul contului 378 difera de valoarea adaosului din lista Stocuri la moment (marfa in magazin). Daca setez constanta pe ?nu? soldul contului 378 corespunde cu valoarea adaosului. Evidenta se tine cantitativ-valoric. Am facut tot felul de teste si n-am reusit sa-mi dau seama de ce face asa. Multumesc.

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Constanta cu corectie automata coeficient adaos se pune pe Da in cazul evidentei valorice, in cazul evidentei cantitativ valoric aceasta ramane pe Nu.
    Georgiana T.

  4. #14
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Nu cred ca respectiva constanta se pune pe da sau pe nu in functie de metoda de gestiune, deoarece metoda de gesstiune nu este specifica unei intregi firme, ci doar unui tip contabil, sau, daca vreti, unei gestiuni... o firma poate avea si gestiuni fifo, si gestiuni valorice...
    Daca, pentru respectivele tipuri contabile fifo si valorice, se folosesc analitice distincte, atunci, poate, o solutie ar fi sa se completeze la grupul de constante "conturi sintetice/identificare stoc", la constanta 0.02, doar analiticele de la tipurile contabile gestionate valoric...
    Astea sunt insa, doar parerile mele...

    Personal, am lasat intotdeauna acea constanta setata pe da, indiferent daca am lucrat cu fifo sau valoric sau amandoua in cadrul gestiunilor unei firme, si nu am avut probleme...

    Petrisor, pentru inceput ar trebui sa vezi daca se fac sau nu formule contabile de corectie... presupun ca se fac.. le vezi in liste, mentor, contabile, note tip, unde bifezi doar inchidere tva... daca iti face (eu cred ca da), ar trebui identificata cauza... poate ai lucrat vreodata cu stocuri valorice, pe acelasi analitic ca si actuala gestiune fifo, iar, undeva, s-a operat ceva gresit odata, demult... de exemplu, la un monetar sau o factura cu livrare din valoric, nu s-a dat click pe preluare automata din stoc... ceva de genul..

    Treaba e un picut mai greu de dibuit... devine f. greu daca ai multe gestiuni in cadrul firmei... dar, mult succes...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #15
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Mersi, o sa verific si revin.

  6. #16
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Miscarile cu marfa au inceput doar in aprilie 2010, cand s-a receptionat pe tipul contabil ?marfa in depozit? pentru ca inca nu era deschis magazinul pentru vanzare marfa cu amanuntul (bar + piese de schimb auto), urmand ca la deschidere, adica in luna iunie, sa se transfere la ?marfa in magazin?. De asemenea, tot pe iunie s-au inregistrat produse finite (cafea, ceai, cappuccino, etc ? ce se vinde la bar), care s-au transferat la ?marfa in magazin?. Mentorul este legat la casa de marcat, iar monetarele se fac prin preluare bonuri emulare tastatura. Preturile de achizitie apar pe livrare la monetare. Cu stocuri valorice nu s-a lucrat. Sunt doar doua gestiuni in cadrul firmei.
    In sfarsit, nu am reusit sa-mi dau seama de ce face asa, dar am observat ca daca vand tot stocul de marfa, apare pe zero si in contabilitate si in gestiune ceea ce cred ca e ok. Am setat constanta si pe ?da? si pe ?nu? si ramane zero in ambele variante. In liste -> mentor -> contabile -> note tip -> inchidere tva, nu face nici o corectie daca e pe ?nu?. Daca e pe ?da? face o corectie, dar cu valoare de 0,05. Important e ca ramane contabilitatea si gestiunea pe zero. Cred ca o las pe ?nu?, pentru ca apare corect soldul chiar daca exista marfa pe stoc.
    Daca descopar noutati, revin.
    Multumesc de sfaturi.

  7. #17
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    15

    Implicit descarcare de gestiune la marfa TVA 9%

    Am mai multe farmacii care vand medicamente cu TVA 9% si OTC cu 24%. La marfa cu 24%, calculatorul face decarcarea de gestiune corect, iar la 9% incorect. Daca stie cineva sa imi spuna ce tb sa fac sa imi faca si descarcarea cu 9 % corect, raman profund indatorata. Multumesc.

  8. #18
    Data inscrierii
    March 2017
    Posturi
    21

    Implicit

    Cred ca eroare s-a rezolvat intre timp.

    Admin edit:
    "Reguli de utilizare a forumului:
    2. Reclama de orice fel fara acordul TH Junior este strict interzisa."
    Ultima oara editat dePop Alexandra; 23 January 2018 la 10:55 Motiv: Incalcare a regulilor de postare pe forum!
    Alexandra

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •