Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit Renuntare comanda pierdere avans facturat

    buna ziua!
    am facturat unui client un avans care a fost achitat prin banca in urma unei comenzi. neavand cu ce plati diferenta a renuntat la avans. cum fac inregistrarile in winmentor sa-l pot trece pe venit si totodata sa nu imi mai apara ca si client pe 419. nu reusesc prin compensare. multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Mai faceti o factura cu storno avans si, pe langa asta, adaugati un articol de serviciu pe venit, cu aceeasi valoare si TVA (ma rog, cu plus).

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit

    ok. multumesc. am rezolvat partial. dar nu am expus intreaga problema si atunci se schimba putin problema. de la acest client am si o factura neachitata, ca si furnizor - cu o suma mai mica si as vrea sa compensez valoarea cu o parte din avans. sper ca am fost explicita. multumesc.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Nu se poate. Daca nu va platea factura (soldul pe 411), puteati compensa cu 401. Dar 419 se afla pe aceeasi parte cu 401.

    Adica, clientul v-a dat niste bani in avans, iar dvs, in contrapartida, nu-i platiti factura lui ?

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit

    multumesc pt. raspuns. am crezut ca pot face ceva compensari sa fiu cu soldul 0. dar trebuie sa ma multumesc cu venitul care mi l-a adus. fiind o suma mica nu va fi o problema achitarea ei furnizorului. multumesc inca o data - toata stima.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •