PDA

View Full Version : decl 112 pt angajat+ impozit +CASS venit arenda



chanel
22 January 2015, 15:52
In declaratia 112 la "Data angajarii" trebuie sa apara data cand a fost angajat , adica 08.04.2014. Problema e ca tot aceluiasi angajat trebuie sa ii retin impozit + CASS pt venitul din arenda. Cand introduc contractul sunt obligata sa inregistrez data intrarii in vigoare a contractului care e 01.01.2013.
Dupa ce generez declaratia 112 imi apare la "Data angajarii " data de 01.01.2014. Este corect? va intreb pt ca el este angajat la societatea noastra din data de 08.04.2014 si pana acum eu asa l-am declarat.

Va multumesc,

Irina
22 January 2015, 16:49
Conform Instructiunilor de completare a formularului 112 "Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate" aprobate prin OMFP 1045/2012, in Anexa 1.2 "Anexa asigurat" a formularului, caseta "Data angajare" se completeaza numai pentru sistemul de asigurari sociale de sanatate si se inscrie data de la care asiguratii incep activitatea dependenta la un angajator, respectiv data de la care incepe relatia de dependenta dintre asigurat si institutia asimilata.
Tinand cont ca acest contract de arenda are retinut cass inseamna ca aceasta "relatie de dependenta" incepe anterior inceperii contractului de salariat.