PDA

View Full Version : Unitati de masura



Aldo
07 January 2015, 13:14
Problema este in felul urmator:
Comercializez polistiren. In functie de cantitatea pe care doreste sa o cumpere clientul, facturarea se face la coala, sau la bax. Astazi am primit e-mail de la furnizor prin care se specifica faptul ca urmatoarele comenzi trebuie sa le fac in M2. Comenzile catre furnizor le fac si trimit prin Mentor. Exista vreo modalitate prin care pot avea trei unitati de masura la acelasi produs? Deci, sa pastrez cele doua unitatio pe care le am si sa adaug M2, cu echivalarea corespunzatoare, adica 1 coala are 0.75 M2. Pentru client este mult mai clara modalitatea prin care facturam pana acuma, decat sa-i facturez in loc de 20 coli, 15 M2. Ar trebui sa numere colile si sa calculeze cati M2 are, ca sa verifice cantitatile din factura.

MARIA
07 January 2015, 14:32
Din cate stiu eu se poate face unitate de masura secundara cu paritate fata de cea principala , dar la comanda va trebui sa modifici unitatea de masura manual.

Aldo
08 January 2015, 11:23
Am ca unitate principala baxul, si secundara este coala. Secundara este a doua, eu am intrebat daca pot avea trei unitati de masura, evident echivalente intre ele.

MARIA
08 January 2015, 12:52
Cred ca se poate astfel:
Faceti inca o unitate de masura secundara dar cu paritate fata de cealalta unitate de masura secundara nu fata de unitatea principala.
1 bax 10 coli
1 coala 0.75m2

unitate principala bax
unitate secundara coli cu paritate 0.1
unitate secundara m2 cu paritate 0.1/0.75 adica 0.133.

La comenzi functioneaza. nu stiu daca functioneaza si la facturi.
Faceti un articol nou pentru teste.

Solomon Silvia
08 January 2015, 13:04
Pentru unitatea de masura principala adaugati unitati de masura secundare. Ceea ce dvs probabil ati ales a fost unitatea de masura secundara implicita - care este utilizata implicita la vanzari.
A se vedea imaginea.