PDA

View Full Version : Iesiri facturi - transfer intre gestiuni



MARIA
18 December 2014, 11:20
Folosesc transfer intre gestiuni pentru a transfera marfa din depozit in magazin, deci pretul unitar va fi cu TVA.
Daca vreau sa fac o factura catre persoana fizica si fac import articole de pe trasferiri imi aduce in factura pretul cu tot cu tva si imi mai adauga o data TVA.
Sunt persoane fizice care vor factura si imi platesc prin banca, deci nu pot face bon de casa unde pretul este dus corect cu TVA.

Aldo
21 December 2014, 23:45
Conform legii, daca persoanele fizice platesc prin banca sau cu cardul (ceea ce, tot prin banca este de fapt), se poate emite factura. La persoane fizice nu se poate emite chitanta, doar bon de casa. Alta limitare in problema expusa nu exista. Deci, poti sa emiti factura, iar persoana fizica sa o achite prin banca sau cu cardul. E legal.

MARIA
22 December 2014, 09:15
Asa si fac,dar lucrez cu doua gestiuni, engross(depozit) si endetail(magazin). Cand vand la persoana fizica trebuie sa vand din magazin, deci gestiune endetail, asa ca trebuie sa fac transferul intre gestiuni inainte de a emite factura. Nu sunt foarte dese aceste cazuri dar am multe pozitii pe facturi.

DragosE_WT
22 December 2014, 09:17
La altceva se referea Maria: cand importa o factura dintr-un transfer, TVA-ul se readauga peste un pret care era deja cu TVA.

@Maria: daca aveti preturile la nivel de articol, puteti da click pe capul de coloana la coloana Pret.

MARIA
22 December 2014, 12:20
Multumesc Dragos, la asta m-am referit.
Din pacate nu folosesc preturile la nivel de articol, acestea se negociaza, si fac transferul la preturile negociate, deci vor fi diferite in functie de client.

Aldo
01 January 2015, 11:57
Sincer, nu stiu cat de legal este, dar ma gandesc la emiterea unui bon de casa, incasat prin banca (ca si cum ar fi achitat cu cardul; tot prin banca este), si emisa factura la acel bon de casa. Alta solutie la problema, eu unul nu am.