PDA

View Full Version : Backup, Restaurare, Migrare WM



klaudyuxxx
12 December 2014, 14:44
Buna ziua,

Doresc sa fac backup automatizat al Mentorului pe un HDD extern cu un utilitar 3rd party. As avea nevoie sa stiu fisierele ce trebuiesc salvate si locatiile lor desigur. Eventual poate exista un ghid/document detaliind structura WinMentorului. De asemenea cum ar trebui sa decurga si procesul de restaurare si ce altceva ar mai trebui avut in vedere. Multumesc pentru orice ajutor!

alexadi
12 December 2014, 17:31
Cel mai rapid mi se pare ca sa salvezi tot folderul in care este intalat winmentor "x:/Winment", si cand fac update mai salvezi si folderele utilizatorilor ca in caz de probleme si tr sa revin sa nu muncesc sa le refac. Asa am toate datele in siguranta, ar mai fi BD ca setari din programs, dar aici setarile sunt usor de facut si nu se merita munca. La restaurare inlocuiesti ce folder te intereseaza. Iar si mai punctual toate datele firmelor sunt in "x:/winment/data" acolo ai toate setarile si toate firmele.

Aldo
15 December 2014, 22:15
Ca utilitar 3rd party, recomand testarea Cobian Backup 11 Gravity. Free, se poate seta cate backup-uri sa pastreze, lucreaza si ca "service" (poate fi programat sa execute backup-ul chiar si pe server). Din pacate, am incercat foarte multe programe, chiar si din cele care pretind ca executa copii chiar si cu functia de shadow copy, dar afisau erori la executia copiilor. Dupa indelungi cautari si testari, am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie este cu Cobian instalat pe server ca si service, si programat sa execute backu-ul la o ora la care nu lucreaza nimeni in Mentor, deci copia se executa fara erori sau alte probleme.