PDA

View Full Version : Comenzi clienti onorate prin casa marcat



Aldo
04 December 2014, 22:23
La preluarea comenzii de la client prin casa de marcat (emiterea de bon de casa), nu se inchide comanda. Mai precis, la urmatoarea preluare a comenzii de la acelasi client, apare si comanda deja onorata. La emiterea facturii la comanda client, se inchide comanda si nu mai apare la urmatoarea factura catre acel client comanda deja facturata. Parearea mea esta ca o comanda deja onorata, indiferent daca e prin bon de casa (persoane fizice), sau prin factura (persoane juridice), comenzile respective trebuie inchise si sa nu mai apara la emiterea unui nou document catre clientul respectiv. Nu ma ajuta cu nimic, ca acea comanda nu mai apare in luna urmatoare. Sunt cca. 30 zile, in care nu stiu care comenzi sunt onorate si care nu.

georgiana
05 December 2014, 10:34
Incepand cu versiunea 753.09 au fost remediate aceste probleme.

Aldo
05 December 2014, 13:44
Am versiunea 767.07 si NU s-a remediat problema. Am testat din nou, si tot asa e.

georgiana
08 December 2014, 11:08
Nu stiu exact pasii pe care ii faceti, insa pentru ca un bon sa inchida comanda, acesta trebuie musai listat la casa de marcat. Daca numai se face bonul, nu este suficient, confirmarea sa se face in momentul listarii.
Vorbesc aici de modul de lucru cu constanta: Comenzi clienti- automat inchise la listare bon fiscal pe DA si apoi se genereaza bonul de pe comanda cu optiunea - Listare comanda la casa de marcat.

Aldo
08 December 2014, 21:49
Constanta este OK la mine. Listare comanda la casa de marcat... nu apare casa pe care o am eu (Partner600). De fapt, apar mult mai putine case de marcat decat in emulare tastatura casa marcat. Deci, tot nu e bine. Eu faceam bonul preluand comanda cu click dreapta pe operator.

Irina
09 December 2014, 09:38
Cred ca nu ati citit atent ceea ce v-a scris colega mea intr-un post mai devreme. Va pomenea de meniul Comenzi de la clienti/foita alba/Listez comanda la casa de marcat. Meniul asta in combinatie cu constanta inchide comanda. Ce spuneti dvs, cu click dreapta de pe bon e doar un meniu gandit sa va ajute sa nu mai introduceti manual articolele de pe bon, nicidecum mod de lucru pentru inchiderea comenzilor. Spor la treaba!

Aldo
09 December 2014, 16:30
Da, D-na Irina, precum am scris mai sus, la listare comanda la casa de marcat (foita alba), nu am casa de marcat care imi trebuie mie (Partner 600). La acea foita alba, nu sunt toate casele de marcat de la emulare tastatura casa marcat. Ce fac? Aleg o alta casa de marcat? Functioneaza? Si, mai am o intrebare: daca procedez in felul asta, trebuie sa fac cate un bon pe fiecare comanda, nu? Sau, pot sa fac un singur bon la mai multe comenzi?
P.S.: Intre timp am verificat. Cu nicio casa de la foita alba, nu imi listeaza bonul de casa.

Irina
10 December 2014, 10:17
Ok, m-am prins de fapt care e doleanta dvs. Am sa transmit la colegii de la compartimentul analiza cerinta, sa vedem care e solutia.

Aldo
10 December 2014, 12:35
Multumesc. Sper sa se rezolve. :)
Ca sa fiu mai explicit, as dori sa pot face bon de casa, preluand comenzile (chiar si un singur bon la mai multe comenzi ale aceluiasi client), iar dupa emiterea bonului, comanda sa se inchida automat, sa nu mai apara la urmatorul bon catre respectivul client.