PDA

View Full Version : Factura+chitanta



rivaldo10
03 December 2014, 16:34
ce trebuie sa fac pentru a putea lista factura cu chitanta din modului menotr- iesiri- facturi?

de asemenea mentionez ca pe factura nu imi apare capitalul social si contul bancar (al meu al emitentului) desi acestea sunt configurate in firma. (la creearea bazei de date)

Solomon Silvia
03 December 2014, 17:19
Informatiile respective nu sunt afisate cel mai probabil datorita faptului ca in configurarea facturii nu exista parametrii corect. (Listare - Configurare - Click dreapta -Antet document)

Pentru a va aparea factura impreuna cu chitanta este necesar sa va realizati o configurare in acest sens, utilizand din configurarea facturii parametrii specific lista, cei aferenti chitantei. Configurarea chitantei o puteti pune in finalul documentului (Listare - Configurare - Click dreapta - Final document)

Parameterii specific lista ii veti gasi la click dreapta in rubrica final document/antet documenet (Listare - Configurare - Click dreapta )

bilic.mihaela
26 February 2015, 00:02
Va rog sa ma ajutati cu setarile ca sa pot sa tiparesc factura si chitanta aferenta acesteia pe aceeasi foaie.
Am facut setarea din Diverse-Constante utilizator master-Chitanta client cu carnet de documente - pe valoarea Da.
Apoi am dat spre listare-modelul "Factura fiscala form"-configurare-click dreapta fundal gri-Final document/pagini. Aici in colo nu stiu ce specificatii trebuie facute pt a evidentia Chitanta, Nr, Data, Suma incasata in cifre, Suma incasata in litere, Reprezentant contravaloarea facturii.

MARIA
26 February 2015, 09:51
Am atasat mai demult un format care poate fi adaptat, il puteti descarca de aici:
http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=805

bilic.mihaela
26 February 2015, 22:28
Multumesc frumos. Am reusit